instalacje elektryczne - poradnik

Taryfa budowlana - czy trzeba ją zmienić?

instalacja elektryczna w domuTaryfa budowlana to stawka opłaty za prąd, obowiązująca w czasie budowy domu. Jest ona określana symbolem C 11. Różni się ona od taryfy dla gospodarstw domowych (G) wysokością. Niestety taryfa budowlana jest droższa – wyższa jest zarówno cena 1 kWh, jak i opłaty stałe, ponoszone bez względu na rzeczywiste zużycie prądu. Wysokość opłat stałych jest różna w zależności od deklarowanej mocy, jaką będziemy wykorzystywać. Szczegółowe stawki zależą od danego przedsiębiorstwa energetycznego, ale ogólnie taryfa budowlana jest o ok. 20% droższa od zwykłej.
Taryfy budowlanej nie trzeba zmieniać, ale po prostu – warto to zrobić, by nie płacić za energię elektryczną według wyższych stawek. Kiedy można zmienić taryfę budowlaną na indywidualną? Trzeba poczekać na uzyskanie pozwolenia na użytkowanie domu lub zaświadczenia o zameldowaniu na pobyt stały.

Jakie oświetlenie do przedpokoju?

oświetlenie przedpokojuPrzedpokój wymaga tak oświetlenia efektownego wizualnie, co praktycznego pod względem użytkowym. Jeśli pomieszczenie to jest ciasne należy unikać lamp wiszących i starać się umieszczać punkty świetlne na suficie lub ścianach. Przy zastosowaniu kinkietów naściennych uzyskamy ciepłe, choć niezbyt intensywne światło. Aby w przedpokoju było jasno – poleca się stosowanie plafonier mocowanych do sufitu. Najlepsze są takie, które posiadają ruchome oprawy, umożliwiające skierowanie strumienia światła w pożądanym kierunku. O oddzielnym oświetleniu warto także pomyśleć w przedpokojowych szafach, zamkniętych wnękach i innych schowkach. Do tego celu najlepsze są diody LED.

Oświetlenie schodów

oświetlenie schodówSchody w domu są elementem użytkowym, ponieważ stanowią ciąg komunikacyjny. Oprócz tego jednak mogą też stanowić wspaniałą dekorację i stać się uzupełnieniem domowego salonu, czy innych pomieszczeń. Dekoracyjność schodów zawsze podkreśla odpowiednio dobrane oświetlenie. Dobre światło na schodach uwypukla ich kształt i formę oraz wydobywa piękno materiału, z jakiego wykonaliśmy schody. Doskonale sprawdzają się tutaj oprawy, które montuje się w ścianach lub na stopniach schodów oraz gotowe paski i taśmy LED. Drugie z wymienionych, w wielu przypadkach wystarczy przykleić do określonej powierzchni schodów. Takie oświetlenie daje doskonałe efekty estetyczne i jest oszczędne w użytkowaniu.

Zobacz także