wentylacja i klimatyzacja - poradnik

Strop chłodzący zamiast klimatyzacji

zdjęcie 1Płyty stropowe, wewnątrz których umieszcza się zintegrowane systemy grzewczo – chłodzące stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnej klimatyzacji. Rozwiązanie jest nie tylko w pełni skuteczne i o wiele tańsze w eksploatacji, ale co jest bardzo istotne -  jego zastosowanie podnosi znacznie komfort przebywania w pomieszczeniu. Wykorzystując zasadę promieniowania ciepła unika się zbędnych ruchów powietrza, w którym często unosi się kurz i inne zanieczyszczenia. Dlatego też strop z funkcją grzania i chłodzenia jest szczególnie polecany dla osób chorujących na alergię oraz dla rodzin posiadających małe dzieci. Gotową płytę dostarcza się na plac budowy, a jej montaż nie jest skomplikowany. Płyta z chłodzącym systemem jest w stanie obniżyć temperaturę wnętrza o nawet 50 stopni Celsjusza, nie zajmuje miejsca i nie ogranicza w żaden sposób aranżacji pomieszczenia.

Do czego służą pompki skroplin?

klimatyzacjaPompki skroplin są niewielkimi urządzeniami wykorzystywanymi podczas montażu niektórych systemów klimatyzacyjnych. Stosuje się je wówczas, kiedy niemożliwe jest grawitacyjne odprowadzenie skroplin poza budynek bądź do kanalizacji. Pomagają one spłynąć wodzie z klimatyzatora wówczas, gdy nie można wykonać dla jej spływu – wymaganego spadku. Urządzenia te kosztują kilkaset złotych i są elementami, które trzeba do sytemu dokupić oddzielnie. Ze względu na to, że bywają zawodne oraz biorąc pod uwagę fakt, że podczas ich pracy słyszalny jest pewien poziom dźwięku – pompki skroplin stosuje się tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Za zdecydowanie najlepszy sposób odprowadzenia skroplin uważa się tradycyjną drogę grawitacyjną.

Jak działa rekuperator?

rekupratorRekuperator, to centralna część systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. System taki oprócz samej centrali musi także posiadać kanały wentylacyjne rozprowadzone po pomieszczeniach w domu. Wówczas zużyte powietrze jest mechanicznie usuwane z wnętrz, a  świeże i czyste jest do nich kierowane. Po drodze, ze zużytego powietrza odzyskiwane jest ciepło, które ogrzewa nasze pomieszczenia. W powyższy sposób oszczędzamy na rachunkach za ogrzewanie, w domu nie ma wilgoci, ani pleśni oraz zmniejsza się w nim ilość niechcianego przez nikogo – kurzu. Mikroklimat we wnętrzach staje się zdrowszy, w domu nie jest duszno, a my czujemy się lepiej.

Zobacz także