instalacje elektryczne - poradnik

Oświetlenie energooszczędne - oznaczenia parametrów

Na opakowaniach oświetlenia energooszczędnego znajdziemy następujące informacje:

  • Moc podawana w watach. Na świetlówkach kompaktowych zazwyczaj jest umieszczona również moc żarówki, jaką ta świetlówka zastępuje. Na przykład świetlówka o mocy 20 W zastępuje zwykłą żarówkę o mocy 100 W.
  • Napięcie, jakim żarówka powinna być zasilana, podawane w woltach – może wynosić 12 V, 24 V, 230-240 V.
  • Typ trzonka odpowiedni do oprawy, do której kupujemy żarówkę (trzeba to oczywiście wcześniej sprawdzić). Litery określają kształt, cyfry – jego wymiary w milimetrach – na przykład E27, E 14, GU5,3.
  • Typ bańki. Dotyczy to wszystkich żarówek, a także tych świetlówek, które kształtem przypominają zwykłe żarówki. Litera określa kształt bańki, cyfry średnicę w milimetrach – na przykład B35, A65, T60.
  • Kąt rozproszenia wiązki światła. Szukajmy go przy halogenach wyposażonych w reflektor. Jest podawany w stopniach – na przykład 38° lub 38D.

oświetlenie energooszczędne

Kiedy trzeba remontować instalację elektryczną?

zdjęcie 1Zgodnie z przepisami prawa – instalacja elektryczna musi zostać objęta modernizacją, kiedy przebudowujemy lub rozbudowujemy dotychczasowy dom. Jednak do remontu warto przystąpić nie tylko w tych okolicznościach. Niesprawna lub przestarzała instalacja elektryczna stanowi zagrożenie pożarowe, jak również może spowodować porażenie prądem. Trzeba pamiętać, że jeśli dom lub mieszkanie ma kilkadziesiąt lat i dotychczas nie wymieniono w nim instalacji – z całą pewnością jest to teraz konieczne. Dawniejsze projekty instalacji nie uwzględniały przecież tylu sprzętów elektrycznych, które użytkujemy w naszych domach w chwili obecnej. Jeśli do starej instalacji podłączy się zbyt dużą ilość odbiorników jednocześnie może dojść do jej przeciążenia, a w następstwie nawet do bardzo poważnego pożaru. Dlatego też nie zwlekajmy z remontem zwłaszcza wtedy, gdy instalacja jest przestarzała, a przy jej pomocy chcemy np. ogrzewać mieszkanie.

Ile kosztuje remont instalacji elektrycznej?

Usługi elektryczne
Ciężko jest oszacować wydatki związane z wymianą instalacji elektrycznych, jednak nie ma co oszczędzać. Od sprawnej instalacji zależy życie i majątek mieszkańców.
Kosztów remontu, bądź całkowitej wymiany instalacji elektrycznej nie da się oszacować jednoznacznie. Wszystko zależy od wielkości domu, rodzaju ścian, jakie w nim wzniesiono, jak również zakresu planowanej inwestycji oraz regionu kraju, w którym zamieszkujemy. Zawsze należy szacować oddzielnie koszty materiału i koszty robocizny uprawnionego elektryka. Można założyć ogólnie, że zdecydowanie wyższe okażą się koszty wykonawstwa, które w naszym kraju zwykle jest dość drogie. Firmy instalatorskie podają przeważnie cenę za tzw. punkt. Jako punkt uważa się wyprowadzenie przewodów pod konkretne gniazdo, wyłącznik, bezpiecznik, itp. trzeba przy tym liczyć się z faktem, że w przeważającej mierze jest to jedynie wyprowadzenie przewodów, a nie montaż poszczególnych akcesoriów elektrycznych. Za montaż gniazdek i wyłączników, jak również za poprowadzenie w ścianie metra bieżącego przewodu – obowiązują całkowicie odrębne stawki.

Zobacz także