systemy kominowe - poradnik

Odbiór komina - na czym polega?

Komin po wykonaniu musi być odebrany przez mistrza kominiarskiego, który sprawdza: zgodność wykonania z projektem, zgodność materiałów z dokumentacją techniczną, stan techniczny, drożność przewodów, ciąg kominowy, wloty i wyloty. W trakcie eksploatacji kominy muszą być czyszczone przez kominiarza: 2 razy w roku - przewody spalinowe, 4 razy w roku - przewody dymowe.

komin - odbiór

Czy kominy muszą wystawać ponad połać dachu?

Obróbka komina wykonana z blachy na rąbek stojący. (fot. Blachy Pruszyński)
Komin zdecydowanie powinien wystawać ponad połać dachu. Przemawiają za tym dwa argumenty. Po pierwsze niekorzystne jest, jeśli komin jest nisko zakończony i do tego sąsiaduje z kominem wentylacyjnym - spaliny i dym nie powinny opływać komina z kanałami wentylacyjnymi. Drugi argument dotyczy ciągu - komin umieszczony poniżej najwyższego punktu połaci dachowej będzie miał zdecydowanie mniejszy ciąg. Poprawić ciąg takiego komina można stosując obrotowe lub podwyższające nasady kominowe.

Co to jest czopuch?

Czopuch to rura łącząca (szczelnie) kocioł lub kominek z kanałem w kominie. Wykonuje się go z grubościennych rur ze stali zwykłej, rur żeliwnych, ceramicznych, ze stali nierdzewnej lub tworzyw sztucznych (dla kotłów kondensacyjnych).

kominek

Zobacz także