instalacje elektryczne - poradnik

Jak załatwić licznik przedpłatowy?

zdjęcie 1Formalności związane z montażem w domu licznika przedpłatowego dopełnia się w zakładzie energetycznym. Jeśli dany zakład nie ma swojej ofercie tego rodzaju urządzenia – w każdej chwili można zmienić dostawcę na takiego, który jest w stanie nam je zaoferować. Pamiętajmy jednak, że za montaż licznika trzeba zapłacić, a następnie uiszczać comiesięczny abonament z tytułu jego użytkowania. W sytuacji, kiedy z jakichś powodów popadliśmy w zadłużenie u dostawcy energii elektrycznej – licznik przedpłatowy prawdopodobnie zostanie nam zaproponowany przez samego dostawcę. Warunkiem jest jednak spisanie porozumienia na okoliczność spłaty istniejących długów. Jeżeli natomiast licznik przedpłatowy pragniemy posiadać z innych względów – należy wystąpić z wnioskiem do  elektrowni o jego przyznanie dla nas. We wniosku należy podać zasadną przyczynę, dla której uznajemy za stosowne rozliczać się właśni8e w ten sposób. Do sporządzenia umowy potrzebny będzie także dokument potwierdzający nasze prawo do użytkowania danej nieruchomości.

Jakie napięcie stosować w instalacjach oświetlenia ogrodu?

lampy ogrodoweLampy ogrodowe mogą być zasilane wysokim napięciem sieciowym, tj. 230 V oraz niskim napięciem 12 lub 24 V. Wybór konkretnych lamp należy uwarunkować zastosowanym w wykonanej instalacji napięciem. Na terenie niewielkich działek, gdzie do oświetlenia terenu wystarczy kilka punktów świetlnych można wykorzystać niskie napięcie. Jeśli jednak działka jest większa, a ogród przestronny – należy zdecydować się na zastosowanie napięcia sieciowego. 230 V pozwala na podłączenie do instalacji większej ilości lamp, jak również sprzętów ogrodowych, elektronarzędzi, czy chociażby elektrycznego grilla ogrodowego. Jest ono zatem bardziej praktyczne, jeśli z zewnętrznej instalacji zamierzamy korzystać w innych celach, aniżeli tylko samo oświetlanie przy jej użyciu ogrodu lub posesji.

Jak układać kable do instalacji pod oświetlenie ogrodowe?

oświetlenie ogrodoweSposób układania i prowadzenia kabli instalacyjnych jest uzależniony od wykorzystanego napięcia elektrycznego. Znacznie większymi restrykcjami jest obwarowane układanie kabli dla instalacji zasilanych wysokim napięciem sieciowym. Wówczas kable układa się w wykopie o głębokości 70 cm. Kable te powinny przebiegać w liniach prostych,  a zmiana ich trasy nie może mieć formy łuku, a kąta prostego. Przewody nie mogą znajdować się w pobliżu dużych drzew, fundamentów oraz rur wodociągowych. Kable do instalacji niskonapięciowej można układać w dowolny sposób i na dowolnej głębokości. Należy jedynie zwrócić uwagę, aby głębokość nie narażała kabli na uszkodzenie podczas wykonywania podstawowych prac ogrodowych.

Zobacz także