centralne odkurzanie - poradnik

Jak rozmieścić gniazda ssące?

odkurzacz centralny instalacjaIdealnym miejscem na gniazda ssące są korytarze i dolne części klatek schodowych. Należy unikać miejsc za meblami lub drzwiami. Jeżeli nie jesteśmy pewni co do przyszłego ustawienia mebli to bezpiecznie jest projektować gniazda ssące przy futrynach. Dobrym sposobem do sprawdzenia, czy dotrzemy do wszystkich zakamarków jest użycie sznurka o długości węża giętkiego, oczywiście w odpowiedniej skali zgodnej ze skalą rzutów kondygnacji.

Czy odległość od jednostki centralnej ma wpływ na skuteczność sprzątania?

odkurzacz centralnyWydajność odkurzacza dobiera się na podstawie parametrów gniazda położonego najmniej korzystnie względem jednostki centralnej. Jeśli dobór jest prawidłowy nie powinno być spadków ciśnienia w instalacji, które mają wpływ na jakość odkurzania. Warto jednak pamiętać, że w praktyce największe straty ciśnienia to straty na szczotce i przewodzie elastycznym, a nie w instalacji. Użycie nieodpowiednich, niesprawdzonych końcówek lub akcesoriów może powodować spadek ssania.

Jak często opróżniać pojemnik odkurzacza?

Ze względów higienicznych powinno się to robić nie rzadziej niż raz na trzy miesiące i to niezależnie od tego, czy pojemnik jest całkowicie wypełniony, czy nie. Odkurzacze z filtrami workowymi należy oczyszczać częściej, bo zdarza się, że się zapychają pomimo deklarowanej przez producentów zdolności do samooczyszczania. Systematyczne czyszczenie zapewni wydajną pracę systemu.

odkurzacz centralny

Zobacz także