instalacje elektryczne - poradnik

Jak przygotować się do remontu instalacji elektrycznej?

zdjęcie 1Przed remontem instalacji elektrycznej dobrze jest odnaleźć wszelkie dokumenty, które jej dotyczą. Dla elektryka zadanie będzie dużo łatwiejsze, jeżeli dokumentację wspierają fotografie instalacji wykonane przed pokryciem jej tynkiem. Domownicy powinni także znać miejsce lokalizacji wyłącznika głównego i zabezpieczeń poszczególnych obwodów. Niezbędna jest także dokumentacja powykonawcza, którą w przypadku każdej domowej instalacji warto pieczołowicie przechowywać w wiadomym miejscu. Jeżeli fachowiec nie pozna z udostępnionych mu dokumentów ulokowania przewodów w ścianach – będzie zmuszony wykrywać je po kolei za pomocą specjalnego urządzenia. To z kolei może podnieść koszty robocizny i opóźnić termin zakończenia remontu. Dodatkowo, trzeba być przygotowanym na to, że ściany w pomieszczeniach będą kute. Zatem warto zabezpieczyć wszelkie sprzęty, które pozostawiono we wnętrzach na czas remontu. Należy także pozwijać dywany i wykładziny, a podłogi drewniane lub panelowe dokładnie przykryć grubą folią.

Kiedy trzeba remontować instalację elektryczną?

zdjęcie 1Zgodnie z przepisami prawa – instalacja elektryczna musi zostać objęta modernizacją, kiedy przebudowujemy lub rozbudowujemy dotychczasowy dom. Jednak do remontu warto przystąpić nie tylko w tych okolicznościach. Niesprawna lub przestarzała instalacja elektryczna stanowi zagrożenie pożarowe, jak również może spowodować porażenie prądem. Trzeba pamiętać, że jeśli dom lub mieszkanie ma kilkadziesiąt lat i dotychczas nie wymieniono w nim instalacji – z całą pewnością jest to teraz konieczne. Dawniejsze projekty instalacji nie uwzględniały przecież tylu sprzętów elektrycznych, które użytkujemy w naszych domach w chwili obecnej. Jeśli do starej instalacji podłączy się zbyt dużą ilość odbiorników jednocześnie może dojść do jej przeciążenia, a w następstwie nawet do bardzo poważnego pożaru. Dlatego też nie zwlekajmy z remontem zwłaszcza wtedy, gdy instalacja jest przestarzała, a przy jej pomocy chcemy np. ogrzewać mieszkanie.

Ile kosztuje remont instalacji elektrycznej?

Usługi elektryczne
Ciężko jest oszacować wydatki związane z wymianą instalacji elektrycznych, jednak nie ma co oszczędzać. Od sprawnej instalacji zależy życie i majątek mieszkańców.
Kosztów remontu, bądź całkowitej wymiany instalacji elektrycznej nie da się oszacować jednoznacznie. Wszystko zależy od wielkości domu, rodzaju ścian, jakie w nim wzniesiono, jak również zakresu planowanej inwestycji oraz regionu kraju, w którym zamieszkujemy. Zawsze należy szacować oddzielnie koszty materiału i koszty robocizny uprawnionego elektryka. Można założyć ogólnie, że zdecydowanie wyższe okażą się koszty wykonawstwa, które w naszym kraju zwykle jest dość drogie. Firmy instalatorskie podają przeważnie cenę za tzw. punkt. Jako punkt uważa się wyprowadzenie przewodów pod konkretne gniazdo, wyłącznik, bezpiecznik, itp. trzeba przy tym liczyć się z faktem, że w przeważającej mierze jest to jedynie wyprowadzenie przewodów, a nie montaż poszczególnych akcesoriów elektrycznych. Za montaż gniazdek i wyłączników, jak również za poprowadzenie w ścianie metra bieżącego przewodu – obowiązują całkowicie odrębne stawki.

Zobacz także