kolektory słoneczne - poradnik

Jak działają okna z napędem solarnym?

okna z napędem solarnymOkna z napędem elektrycznym nie są szczególną nowością na polskim rynku. Zdziwienie mogą jednak wzbudzać okna wyposażone w napęd zasilany energią słoneczną oraz dodatkowo doposażone w specjalny czujnik wykrywający deszcz. Działanie tego rodzaju okien polega na tym, że obsługuje je się przy użyciu pilota zdalnego sterowania, a część niezbędnych czynności jest w pełni zautomatyzowana. Czujnik deszczu wykrywa i rejestruje jako dźwięki wszelkiego rodzaju wibracje. Tak więc w momencie, kiedy na okno spadną pierwsze krople deszczu – zostaje ono natychmiast automatycznie zamknięte. Odpowiednio zaprogramować można także wentylację dla danego wnętrza. Napęd zużywa wprawdzie energię , ale ta nic nas nie kosztuje, ponieważ pochodzi ze Słońca. Użytkowanie takich okien jest na tyle komfortowe, że kusi każdego. Ich wadą jest jednak stosunkowo wysoka cena.

Jakie urządzenia można zasilać energią słoneczną?

zdjęcie 1Na świecie fotowoltaika jest zdecydowanie bardziej znana i powszechna aniżeli w naszym kraju. Sprawdzono już zasady działania statku oraz samolotu zasilanego energią słoneczną. Dowiedziono też, że możliwe jest poruszanie się skuterem, w który nie potrzeba wlewać paliwa, a w planach jednej ze znanych marek produkujących telewizory jest wyprodukowanie takiego właśnie urządzenia. W Polsce coraz powszechniejsze staje się stosowanie baterii słonecznych do zasilania okien oraz akcesoriów okiennych, tj. markizy, czy rolety zewnętrzne bądź wewnętrzne. W powyższy sposób zasila się też ogrodowe fontanny oraz konstruuje systemy oświetleniowe. Lampy solarne to zarówno wielkie uliczne latarnie, jak i oświetlające posesję lub ogród świetliki. Przy zastosowaniu w nich energooszczędnych żarówek typu LED pracują wydajnie i dają ciekawe efekty świetlne. Interesującym, rozwiązaniem wydają się być lampki choinkowe, którymi można dekorować balkony, tarasy i ogrody w okresie bożonarodzeniowym.

Jak można montować kolektory słoneczne?

kolektor słonecznyNajlepszym miejscem na usytuowanie kolektorów słonecznych jest dach budynku od strony południowej. Kolektory muszą być jednak zamontowane nie tylko w odpowiednim miejscu, ale także pod właściwym kątem nachylenia w stosunku do powierzchni ziemi. Jeżeli mają służyć tylko do podgrzania ciepłej wody użytkowej – kąt ten powinien mieć 35 -40 stopni. Jeżeli jednak mają one też wspomagać tradycyjne ogrzewanie domu – zaleca się, aby były zamontowane pod kątem 45 – 60 stopni. Solary można montować na dachach w sposób inwazyjny w pokrycie dachu lub zupełnie nie ruszając go. Do montażu bez ingerencji w pokrycie służą specjalne stelaże przestrzenne. Oprócz dachów – kolektory montuje się też na południowych ścianach budynków, oraz na balkonach i tarasach usytuowanych w tym kierunku. Solary można także ustawiać na gruncie.

Zobacz także