wentylacja i klimatyzacja - poradnik

Jak działa rekuperator?

rekupratorRekuperator, to centralna część systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. System taki oprócz samej centrali musi także posiadać kanały wentylacyjne rozprowadzone po pomieszczeniach w domu. Wówczas zużyte powietrze jest mechanicznie usuwane z wnętrz, a  świeże i czyste jest do nich kierowane. Po drodze, ze zużytego powietrza odzyskiwane jest ciepło, które ogrzewa nasze pomieszczenia. W powyższy sposób oszczędzamy na rachunkach za ogrzewanie, w domu nie ma wilgoci, ani pleśni oraz zmniejsza się w nim ilość niechcianego przez nikogo – kurzu. Mikroklimat we wnętrzach staje się zdrowszy, w domu nie jest duszno, a my czujemy się lepiej.

Do czego służą pompki skroplin?

klimatyzacjaPompki skroplin są niewielkimi urządzeniami wykorzystywanymi podczas montażu niektórych systemów klimatyzacyjnych. Stosuje się je wówczas, kiedy niemożliwe jest grawitacyjne odprowadzenie skroplin poza budynek bądź do kanalizacji. Pomagają one spłynąć wodzie z klimatyzatora wówczas, gdy nie można wykonać dla jej spływu – wymaganego spadku. Urządzenia te kosztują kilkaset złotych i są elementami, które trzeba do sytemu dokupić oddzielnie. Ze względu na to, że bywają zawodne oraz biorąc pod uwagę fakt, że podczas ich pracy słyszalny jest pewien poziom dźwięku – pompki skroplin stosuje się tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Za zdecydowanie najlepszy sposób odprowadzenia skroplin uważa się tradycyjną drogę grawitacyjną.

Jak zmniejszyć koszty montażu rekuperatora?

rekupratorTrzeba zdawać sobie sprawę, że instalacja wentylacji z odzyskiem ciepła nie jest inwestycją o niskich kosztach. Jest jednak w pełni opłacalna i poniesione koszty zwracają się z nawiązką. Zmniejszeniem kosztów jest z całą pewnością montaż kanałów wentylacyjnych w kanałach, które już istnieją w domu. Nie ma bowiem wówczas konieczności maskowania przewodów instalacyjnych. Warunkiem jest jednak posiadanie pomieszczenia w części piwnicznej lub na poddaszu, które jest izolowane i sąsiaduje bezpośrednio z kominem wentylacji grawitacyjnej. Koszty można też nieco ograniczyć poprzez montaż dusz nawiewnych nie w centralnej części pomieszczenia, a np. nad drzwiami wejściowymi. Wówczas przewody można poprowadzić korytarzem, na którym łatwiej będzie je zamaskować. Można także zamiast tradycyjnych przewodów okrągłych – wykorzystać system kanałów polietylenowych. Są one prostokątne i zajmują mniej miejsca od zwykłych. Nie poleca się jednak oszczędzać na jakości materiału potrzebnego do wykonania kanałów, jak również na zatrudnieniu do montażu profesjonalnej ekipy instalatorów.

Zobacz także