wentylacja i klimatyzacja - poradnik
Jak działa krzyżowy wymiennik ciepła?
Krzyżowy wymiennik ciepła jest w dalszym ciągu jednym z częściej stosowanych w niewielkich domowych centralach wentylacyjnych. Ma on prostą budowę i jest stosunkowo tani. Wymiennik jest zbudowany z płyt stalowych, aluminiowych lub z tworzywa sztucznego, które ułożone są naprzemiennie jako nawiewne i wywiewne. Powietrze przepływa przez wymiennik w taki sposób, że strumień wywiewany nie miesza się ze strumieniem nawiewanym. Sprawność odzysku ciepła przez wymienniki krzyżowe wynosi od 60 – 70%. Urządzenia te jednak charakteryzuje skłonność do szronienia się w czasie spadku temperatury do około -2 stopnie Celsjusza. Efekt oszronionych płyt wymiennika blokuje przepływ powietrza i obniża sprawność tych urządzeń.
systemy wentylacji, wymienniki ciepła, wentylacja w domu, systemy wentylacyjne, jaki system wentylacyjny
Jak wybierać wymiennik ciepła?
Wymienniki ciepła, podobnie jak i inne urządzenia dopuszczone do sprzedaży na polskim rynku posiadają opisy i informacje producentów w zakresie ich wydajności, sprawności itp. parametrów. Biorąc jednak pod uwagę ową sprawność urządzenia należy zdawać sobie sprawę, że producenci podają najczęściej wartość maksymalną i uzyskaną w warunkach laboratoryjnych. Warunki takie zdecydowanie różnią się od rzeczywistych, a tym samym urządzenie w rzeczywistości nie będzie nigdy aż tak wydajne. Aby dobrze ocenić sprawność odzysku ciepła warto dopytać sprzedawcę o sprawność średnioroczną. Nie powinien dziwić nas fakt, że wartość ta jest najczęściej dużo niższa od maksymalnej i w zależności od rodzaju wymiennika może wynosić od 40 do 60%.
systemy wentylacji, wymienniki ciepła, wentylacja w domu, systemy wentylacyjne, jaki system wentylacyjny
Po co czynnik chłodniczy w klimatyzacji?
Żaden klimatyzator nie funkcjonowałby bez czynnika chłodniczego, który uczestniczy w wymianie ciepła. Wrząc (czyli parując) pod niskim ciśnieniem i w niskiej temperaturze, czynnik chłodniczy pobiera ciepło, które następnie oddaje w trakcie skraplania pod wyższym ciśnieniem i w wyższej temperaturze.
klimatyzacja, klimatyzator, klimatyzator mieszkaniowy, klimatyzacja montaż, klimatyzator domowy, czynnik chłodniczy
Zobacz także