instalacje grzewcze - poradnik

Jak doczyszczać domowe ścieki?

oczyszczalnia ściekówCoraz popularniejsze stają się naturalne sposoby doczyszczania ścieków płynących z indywidualnych gospodarstw domowych. Metody te są znane od lat, jednak dotychczas nie doceniano ich tak, jak dzieje się to aktualnie. Domowe ścieki, po wstępnym oczyszczaniu w osadniku gnilnym można doczyszczać w złożu biologicznym, za pomocą filtrów piaskowo – żwirowych oraz poprzez działanie filtrów gruntowo – korzennych. Ciekawą alternatywę dla posiadaczy większych działek budowlanych stanowi ostatni z wymienionych sposobów. Za sprawą określonej roślinności, tj. trzcina, wierzba krzewiasta, sitowie lub pałki wodna tworzy się tzw. oczyszczalnie hydrobotaniczne. Wymieniona roślinność przy pomocy systemu korzeniowego czynnie uczestniczy w doczyszczaniu ścieków, a w przydomowym ogrodzie powstaje malowniczy zakątek, w postaci intensywnie zazielenionego poletka.

Wymagania prawne dla kotłowni na paliwa stałe?

Kotłownie na paliwa stałe muszą być oddzielnymi, wydzielonymi na ten cel pomieszczeniami. Wymagania te dotyczą wszystkich rodzajów pieców oraz wszystkich paliw stałych zasilających te urządzenia. Standardowo kotłownie na paliwa stałe lokuje się w najniższej kondygnacji budynku. Najlepiej jest jeśli kotłownia jest usytuowana centralnie w stosunku do ogrzewanych pomieszczeń. Kotłownie te wymagają większej powierzchni użytkowej, aniżeli pomieszczenia, w których instaluje się kotły gazowe, czy olejowe. Ze względów praktycznych dobrze jest zaplanować w ich przypadku dwa oddzielne wejścia. Kotłownie na paliwa stałe winny także posiadać podłogi i okładziny ścienne wykonane z materiałów niepalnych oraz odpowiedni system wentylacji nawiewno – wywiewnej.

Więcej na ten temat:

,

Jakie ogrzewanie mieszkania w starej kamienicy jest najlepsze?

kamienicaNiestety, idealna metoda ogrzewania mieszkań pozbawionych c.o. i usytuowanych w starych kamienicach miejskich nie istnieje. Sposób ogrzewania takich wnętrz należy dostosować do metrażu, kubatury pomieszczeń oraz istniejących możliwości instalacyjnych. Choć zdecydowana część ludzi młodych może być zdziwiona, to wciąż za najtańsze i jednocześnie za najzdrowsze dla starych budynków uważa się tradycyjne ogrzewanie węglowe. Mowa jest tutaj nie o indywidualnym centralnym systemie ogrzewania na paliwo stałe, a bryłach i szufelkach węgla dosypywanych wprost do pieca kaflowego, usytuowanego w pokoju, będącym często jedynym wnętrzem w zajmowanym lokalu mieszkalnym.  Jednak dla większości z nas taki sposób ogrzewania mieszkania jest całkowicie niedopuszczalny. Za takim właśnie podejściem do życia użytkowników mieszkań w starych kamienicach, podążają twórcy coraz to nowszych technologii grzewczych. Żadna z nich nie jest jednak możliwa do zastosowania bez poniesienia pewnych nakładów finansowych.

Zobacz także