instalacje elektryczne - poradnik

Jak dbać o klimatyzator?

zdjęcie 1Dbałość o system klimatyzacji w domu polega głównie na jej systematycznym czyszczeniu oraz regularnym serwisowaniu. Czyszczenia najczęściej można dokonywać samodzielnie, a podlegać powinny mu przede wszystkim filtry znajdujące się w klimatyzatorze. Standardowe filtry powietrzne są przeważnie wielokrotnego użycia i wystarczy je wyjąć z urządzenia i wyczyścić we wskazany przez producenta sposób. Oprócz nich w klimatyzatorach często znajdują się jednak filtry, które są produktami zużywającymi się. Takie filtry należy co pewien czas wymieniać na nowe. Trzeba sobie zdawać sprawę, że brak konserwacji klimatyzatora lub jej niewłaściwe przeprowadzanie jest w stanie w niedługim czasie osłabić wydajność systemu, a nawet doprowadzić do jego całkowitej niewydolności.

Jak oświetlić podjazd do garażu?

oświetlenie garażuPrawidłowe oświetlenie podjazdu dla samochodu jest bardzo ważne i przydatne. Docenią je szczególnie ci użytkownicy domów jednorodzinnych, którzy często wracają z pracy po zmroku. Na oświetlenie podjazdu jest kilka sposobów. Wybór konkretnego powinien zależeć od możliwości poprowadzenia instalacji elektrycznej oraz od indywidualnych upodobań. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że bez kabli i przewodów mogą działać jedynie solarne źródła światła. Jest to oświetlenie dobre, ale dające mniej światła, aniżeli tradycyjne lampy zasilane energią elektryczną. Pośród tych, zasilanych konwencjonalnie do wyboru mamy najróżniejsze lampy stojące, kinkiety naścienne, oprawy najazdowe, oprawy ścienne lub świecącą kostkę brukową.

Kiedy podjazd mogą oświetlać oprawy ścienne?

zdjęcie 1Oprawy ścienne są bardzo często stosowanymi rozwiązaniami oświetlającymi dom i teren wokół niego. Warunkiem jest jednak możliwość montażu ich w murze. W polskich realiach, podjazdy dla samochodów bardzo często są usytuowane wzdłuż linii ogrodzenia lub  ściany budynku. W takich sytuacjach istnienie muru można wykorzystać i ulokować na nim źródła światła. Naścienne lampy nie tylko skutecznie oświetlą podjazd, ale także staną się ozdobą, rozświetlając elewację domu lub przydomowe ogrodzenie. Szczególnie interesująco prezentują się oprawy, które po zamontowaniu w ścianie tworzą z nią równą i jednolitą płaszczyznę. Wówczas, efekt wizualny jest taki, jakby świecił się jeden element materiału, z którego zbudowany jest mur. Doskonałe efekty uzyskuje się również montując lampy w zagłębieniach muru.

Zobacz także