grzejniki - poradnik

Grzejniki płytowe – ważne oznaczenia

Grzejnik płytowy
Do ogrzewania gazowego stosuje się najczęściej grzejniki płytowe lub aluminiowe.
Nie wszystkie osoby zainteresowane nabyciem nowych grzejników wiedzą, co oznaczają symbole literowe i liczbowe, które podają producenci urządzeń grzejnych. Ujmując rzecz w skrócie – za pomocą cyfr oraz liter oznacza się typ oraz ilość płyt i ożebrowań znajdujących się w grzejniku. Literą C oznacza się grzejniki, które nadają się do podłączenia ich do instalacji z boku, czyli do instalacji, która biegnie po ścianie. Literą V natomiast – grzejniki do podłączeń dolnych, tj. w sytuacjach, kiedy przewody instalacyjne ulokowano pod podłogą, co czyni się coraz częściej. Grzejniki typu V mają także przeważnie możliwość podłączenia ich z boku. Pierwsza z cyfr w oznakowaniu liczbowym oznacza ilość płyt, z których zbudowany jest grzejnik, druga natomiast jest odpowiednikiem zastosowanych w nim ożebrowań. Jeśli dla przykładu mamy do czynienia z grzejnikiem oznaczonym symbolem V 21 – trzeba rozumieć, że chodzi o grzejnik do podłączenia od dołu, który jest grzejnikiem dwupłytowym, posiadającym jedno ożebrowanie.

Jak dogrzać mieszkanie jesienią?

piecykJesienne słoty wpływają niekorzystnie na nasze organizmy i nawet jeśli temperatura na zewnątrz nie jest wcale bardzo niska – możemy w swoich domach odczuwać chłód. Na poprawienie komfortu termicznego we wnętrach wpływa pozytywnie chociażby czasowe uruchomienie dodatkowego źródła ciepła, jak również kilka innych domowych trików. Zbawienne może okazać się np. użycie termoforu wypełnionego gorącą wodą. Obecnie, termofory dostępne w sklepach są bardzo estetyczne i przyjemne w dotyku. Dobrym sposobem na to, aby stało się nam cieplej jest również przyrządzenie i spożycie w domu gorącego posiłku. Szczególnie pozytywny wpływ na podniesienie odczuwalnej temperatury powietrza ma uruchomienie domowego piekarnika.

Do czego służą termostaty montowane na grzejnikach?

grzejnik z termostatemTermostaty są aktualnie urządzeniami wszechobecnymi w naszych domach. Już jakiś czas temu pomontowały je swoim lokatorom wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz dawno docenili obecność termostatów właściciele domów jednorodzinnych. Te elementy instalacji grzewczych przyczyniają się do racjonalnego wykorzystywania energii cieplnej, służąc jednocześnie regulacji temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu. Grzejnik wyposażony w termostat nie oddaje stale takiej samej ilości ciepła, a reguluje to w zależności od istniejących potrzeb. Potrzeby te z kolei mogą być zmienne i zależeć np. od intensywności promieniowania słonecznego, włączenia w pomieszczeniu sprzętów gospodarstwa domowego lub ilości znajdujących się we wnętrzu osób. Jeśli w związku z zaistniałymi przyczynami wzrasta temperatura powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu – termostat wyczuwa to i ogranicza ilość wydobywającego się z grzejnika ciepła.

Zobacz także