centralne odkurzanie - poradnik

Gdzie umieścić jednostkę centralną?

Jednostkę centralną można umieścić w garażu, w piwnicy, w pomieszczeniu gospodarczym lub innym miejscu, które jest suche i dostatecznie oddalone od pomieszczeń mieszkalnych, aby dźwięk silnika elektrycznego był jak najmniej słyszalny. Nie zapominajmy, że jednostka centralna jest wyposażona w zbiornik na kurz. Musimy mieć w przyszłości do niej dostęp w celu opróżnienia zbiornika.

odkurzacz centralny

Jak rozmieścić gniazda ssące?

odkurzacz centralny instalacjaIdealnym miejscem na gniazda ssące są korytarze i dolne części klatek schodowych. Należy unikać miejsc za meblami lub drzwiami. Jeżeli nie jesteśmy pewni co do przyszłego ustawienia mebli to bezpiecznie jest projektować gniazda ssące przy futrynach. Dobrym sposobem do sprawdzenia, czy dotrzemy do wszystkich zakamarków jest użycie sznurka o długości węża giętkiego, oczywiście w odpowiedniej skali zgodnej ze skalą rzutów kondygnacji.

Czy odległość od jednostki centralnej ma wpływ na skuteczność sprzątania?

odkurzacz centralnyWydajność odkurzacza dobiera się na podstawie parametrów gniazda położonego najmniej korzystnie względem jednostki centralnej. Jeśli dobór jest prawidłowy nie powinno być spadków ciśnienia w instalacji, które mają wpływ na jakość odkurzania. Warto jednak pamiętać, że w praktyce największe straty ciśnienia to straty na szczotce i przewodzie elastycznym, a nie w instalacji. Użycie nieodpowiednich, niesprawdzonych końcówek lub akcesoriów może powodować spadek ssania.

Zobacz także