pompy ciepla - poradnik
Co oznacza tryb pracy mono- i biwalentny?
Monowalentny tryb pracy oznacza, że pompa ciepła jest jedynym urządzeniem służącym do wytworzenia energii cieplnej dla instalacji ogrzewania i przygotowania ciepłej wody.
W trybie biwalentnym obok pompy ciepła mamy kocioł gazowy lub olejowy. Gdy temperatura na zewnątrz jest szczególnie niska, pompa ciepła się wyłącza, a energię cieplną uzyskujemy z kotła gazowego lub olejowego. W tzw. trybie monoenergetycznym pompa ciepła pracuje w połączeniu z elektrycznym układem dogrzewania, zapewniającym odpowiednią ilość energii cieplnej w okresach szczytowego poboru. Aby uzyskać oszczędności, należy w każdym przypadku założyć w projekcie monowalentny, tj. samodzielny, tryb pracy.
Pompa ciepła - jak działa?
Zasadniczo pompa ciepła działa tak samo jak lodówka – tyle że układ jest odwrócony. Lodówka pobiera ciepło z komory i odprowadza je na zewnątrz. Pompa ciepła natomiast pobiera ciepło ze środowiska i przekazuje je do instalacji grzewczej w domu.
pompa ciepła, pompa ciepła do wody, pompa ciepła do cwu, pompa ciepła do ogrzewania wody, pompa ciepła do grzania wody
pompa ciepła - z czego się składa?
Instalacja z pompą ciepła obejmuje trzy główne podzespoły:
- układ źródła ciepła, który pobiera energię z powietrza na zewnątrz, gruntu lub wód gruntowych i doprowadza ją do pompy ciepła;
- pompa ciepła podnosi temperaturę nośnika energii cieplnej do poziomu użytecznego w instalacji grzewczej;
- instalacja grzewcza, np. ogrzewanie podłogowe, przekazuje energię cieplną do pomieszczenia.
Aby zapewnić najwyższą wydajność, ekonomiczną eksploatację, czyli oszczędność, te trzy podzespoły muszą być do siebie optymalnie dopasowane.
Zobacz także