kominki - poradnik

Bezpieczna instalacja c.w.u. z kominkiem z płaszczem wodnym

zdjęcie 1Kominek z płaszczem wodnym, jako źródło ciepła w domu to rozwiązanie ciekawe estetycznie i jednocześnie praktyczne. Mowa tu oczywiście o kominku połączonym z instalacją c.o. i c.w.u. należy jednak pamiętać, że w tego typu instalacjach może dochodzić do niekontrolowanego wzrostu ciśnienia wody, co jest poważnym zagrożeniem. Ciśnienie w instalacji wzrasta na skutek wzrostu temperatury wody. Ta natomiast podnosi się kiedy oddziałuje na nią nadmiar ciepła z kominka. Dlatego też pracą kominka powinno się sterować. Najlepiej jeśli sterowanie to jest zautomatyzowane i nie musi za nie odpowiadać użytkownik. Nowoczesne kominki z płaszczem wodnym coraz częściej wyposaża się już niemal we wszystkie z możliwych elementów zabezpieczających instalację, do której mają zostać podłączone.

Naczynie wzbiorcze w instalacji z kominkiem z płaszczem wodnym - do czego służy?

kominekNaczynie wzbiorcze jest otwartym zbiornikiem, który odpowiada za niedopuszczanie do wzrostu ciśnienia w instalacji z kominkiem z płaszczem wodnym. Bywa ono również nazywane zbiornikiem przelewowym lub wyrównawczym. Montuje się je ponad najwyższym punktem instalacji i łączy z nią rurami o odpowiednim przekroju. Wielkość średnicy rur, jak również pojemność naczynia względem instalacji reguluje Polska Norma PN-91/B-02413. W zbiorniku przelewowym zawsze znajduje się woda, ale nie wypełnia go całkowicie. Kiedy w instalacji następuje pogrzanie wody, jej nadmiar trafia właśnie do zbiornika wzbiorczego, dzięki czemu wzrost ciśnienia nie następuje. Odpowiednio dobrany wielkością zbiornik nigdy nie powinien się przepełnić, ponieważ po wystygnięciu woda trafia z niego powrotem do instalacji. Gdyby jednak do tego doszło posiada on rurę przelewową, którą nadmiar wody trafi do kanalizacji.

Jakim drewnem można palić w kominku?

drewno do kominkaDo palenia w kominku powinno się stosować specjalnie wyselekcjonowane drewno kominkowe. Drewnem kominkowym nie jest zatem każde dostępne na rynku drewno opałowe. Do kominków należy stosować drewno pochodzące z drzew liściastych lub ewentualnie niektórych drzewek owocowych. Ponadto, drewno do kominka powinno charakteryzować się wysoką kalorycznością, tj. oddawać podczas spalania jak największą ilość ciepła. Do powyższego celu najlepszy jest grab, buk, jesion, dąb, śliwa, grusza lub jabłoń. Warto wiedzieć, że drzewno pochodzące z drzew owocowych wydaje podczas spalania przyjemny, charakterystyczny aromat. Bez względu na gatunek – drewno przeznaczone do palenia w kominku nie może być mokre.

Zobacz także