Zdrowe powietrze w domu- zadbaj o wentylację również zimą

13
Wietrzenie mieszkania to bardzo ważna kwestia
Sprawna wentylacja i nawyk regularnego wietrzenia są ważne o każdej porze roku, ale zimą nabierają szczególnego znaczenia dla naszego zdrowia.

Sprawna wymiana powietrza to jeden z warunków zdrowego mieszkania. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na nią zimą, kiedy w trosce o zdrowie i temperaturę rzadziej otwieramy okna. Problem polega na tym, że niewietrzone pomieszczenia to siedlisko chorobotwórczych patogenów oraz równie groźnej wilgoci.

Jakość powietrza w domu

Jakość powietrza w pomieszczenia, w których przebywamy ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie. Ważna jest zarówno odpowiednia temperatura, jak i poziom wilgotności, ale przede wszystkim to, żeby powietrze było świeże, czyli regularnie wymieniane. Ponieważ to w pomieszczeniach spędzamy najwięcej czasu, to – jeśli chcemy być zdrowsi - powinniśmy zwracać uwagę na jakość powietrza. Wpływa ona na nasze zdrowie, samopoczucie, koncentrację czy efektywną naukę, ma ona także duże znaczenie w walce z infekcjami i alergiami. Jest to szczególnie ważna kwestia jesienią i zimą, kiedy w źle wentylowanych pomieszczeniach gromadzą się zarazki i alergeny.

To Cię zainteresuje: Jakie wybrać okna dachowe - dobierz okna do pomieszczenia

Szczególnie zimą, gdy mamy tendencję do przesadnego uszczelniania pomieszczeń, a przez to gromadzenia się w nich zbytniej wilgoci i zarazków, wskazane jest regularne wietrzenie. Również podczas trwania infekcji, ponieważ mroźne powietrze najlepiej zabija wszelkie zarazki i obniża stężenie patogenów – mówi internista dr Katarzyna Bukol-Krawczyk.

Poza tym zła jakość powietrza, może powodować zespół dolegliwości określany jako syndrom chorego budynku. Występuje on u co najmniej 20-25% osób, które długo przebywają w pomieszczeniach.

Najczęściej zgłaszane objawy to bóle i zawroty głowy, omdlenia, uczucie duszności, mdłości, objawy przemęczenia, podrażnienia błon śluzowych, nosa, gardła i śluzówek oczu – komentuje dr Bukol-Krawczyk.

Wilgotność powietrza

Duże znaczenie dla jakości powietrza i naszego zdrowia ma poziom wilgotności. Pokaźne jej ilości wytwarzamy sami, podczas zwykłych czynności, takich jak gotowanie, mycie, pranie. Czteroosobowa rodzina produkuje dziennie 10 litrów wilgoci! Dlatego o utrzymanie jej właściwego poziomu trzeba zadbać. Tu z pomocą przyjdzie również wentylacja. Jaką wilgotność powinno mieć powietrze w domu? Optymalny poziom wilgotności w okresie zimowym wynosi 40-60%. Suche powietrze powoduje wysychanie śluzówek, obniża odporność na infekcje i przyspiesza proces starzenia się skóry, a nawet może powodować problemy z koncentracją.

Zobacz: Bezpieczny pokój dziecka na poddaszu

Niekorzystny jest również zbyt wysoki poziom wilgotności, sprzyja rozwojowo pleśni i grzybów w pomieszczeniach, a one z kolei powodują alergie i inne choroby. Odprowadzenie nadmiaru wilgoci zapewnia sprawna wentylacja.

Wietrz mieszkanie, również zimą!

Najłatwiejszym, a jednocześnie skutecznym sposobem na zapewnienie dobrej jakości powietrza jest po prostu… wietrzenie przez okna. Z otwierania okien nie możemy rezygnować również zimą. Wystarczy otworzyć okno 2-4 razy dziennie na ok. 5 min. W ten sposób pomieszczenia nie wychłodzą się, a dojdzie do wymiany powietrza, nie będzie też problemu z nadmiarem wilgoci (jednym z jej objawów jest parowanie szyb wewnętrznych). Zbyt duża wilgotność powietrza ma negatywne skutki zarówno dla naszego zdrowia, jak i stanu pomieszczeń (ryzyko uszkodzenia ścian, odbarwienia czy gnicia drewnianych konstrukcji).

Budując dom powinniśmy zwrócić uwagę na takie rozmieszczenie okien, które umożliwi efektywne wietrzenie. Najlepszy efekt uzyskamy w przypadku, gdy możliwe jest tzw. wietrzenie na przestrzał, które pozwala na szybką wymianę powietrza w krótkim czasie – radzi Monika Kupska-Kupis.

Polecamy: Jasne wnętrza dzięki oknom do dachu płaskiego

Dlaczego system wentylacji jest ważny?

Samo wietrzenie to jednak nie wszystko, potrzebna jest również skuteczna wentylacja. Istnienie systemu wentylacyjnego w budynku jest wymagane przez prawo, do wyboru jest jednak kilka opcji.

Aby uzyskać optymalną jakość powietrza wewnątrz pomieszczenia najlepiej jest połączyć wentylację pasywną, poprzez klapy wentylacyjne tzw. nawiewniki w oknach, z aktywną polegającą na wietrzeniu pomieszczeń 2-4 razy dziennie – radzi Monika Kupska-Kupis, architekt z firmy Velux. Warto zatem planując np. wymianę okien pamiętać o tym, aby miały nawiewnik. Co istotne, otwarcie klapy wentylacyjnej lub modułu wentylacyjnego umożliwia dopływ świeżego powietrza, nawet gdy okno jest zamknięte – dodaje.

Aby oszacować sprawność naturalnej wentylacji budynków mieszkalnych i zobrazować strumienie wentylacyjne przechodzące przez okna, architekci mogą skorzystać na przykład z darmowego programu VELUX Energy and Indoor Climate Visualizer.

Jaki system wentylacji?

System wentylacji, bez względu na jego rodzaj, powinien być sprawny i wydajny.

W starszych budynkach najczęściej jest to wentylacja naturalna - zwana grawitacyjną. Pracuje ona wykorzystując różnicę ciśnień i temperatury między przestrzenią wentylowaną a ujściem kanału wentylacyjnego – komina. W nowoczesnym budownictwie stosuje się też wentylację mechaniczną (wspomaganą przez elektryczne wentylatory). Możemy również połączyć wentylację grawitacyjną i mechaniczną – to tzw. wentylacja hybrydowa.

Sprawna wentylacja jest niezbędna dla dobrego samopoczucia osób przebywających w budynkach. Odgrywa także ważną rolę w prawidłowej eksploatacji budynku –- w szczególności zapobiega jego zawilgoceniu, zagrzybieniu i destrukcji. Jest także ściśle związana z bezpiecznym użytkowaniem gazu w budynkach – mówi Tomasz Trusewicz, dyrektor Stowarzyszenia Polska Wentylacja.

System wentylacji, a przepisy prawa

Zarówno samo istnienie systemu wentylacji, jak i jego regularne kontrole są określone w przepisach. Zgodnie z nimi, w każdym mieszkaniu, przynajmniej raz w roku powinna być sprawdzona skuteczność działania wentylacji.

Do kontroli wentylacji naturalnej (zwanej potocznie grawitacyjną) są uprawnieni mistrzowie kominiarscy. Powinni ocenić czy jest zapewniony odpowiedni dopływ powietrza zewnętrznego. Sprawdzana jest szczelność okien i zastosowanie nawiewników. Kontrolowane są kanały wywiewne – czy są w należytym stanie i czy działają sprawnie. Kanały muszą być szczelne i drożne. Przeprowadzane są pomiary wydajności kanałów, które powinny się odbywać w zasadzie od jesieni do wiosny, gdyż latem ich wyniki są niemiarodajne. Ponadto kontrolowany jest przepływ powietrza pomiędzy drzwiami wewnętrznymi w mieszkaniu – wyjaśnia Tomasz Trusewicz.

Błędy w użytkowaniu wentylacji

Niestety dość często sami popełniamy błędy, które obniżają sprawność wentylacji. Do podstawowych należy zasłanianie kratek wywiewnych oraz montaż zbyt szczelnych okien bez wentylacji.
Nie każdy ma świadomość, że aby wentylacja działała poprawnie, konieczne jest zapewnienie dopływu do mieszkania odpowiedniej ilości świeżego powietrza – komentuje Tomasz Trusewicz, dyrektor Stowarzyszenia Polska Wentylacja.

Przy wentylacji naturalnej (grawitacyjnej), która występuje w większości domów i mieszkań, bardzo ważne jest, żeby do wnętrza napływało tyle samo powietrza, co jest odprowadzane przez kanały wywiewne. Inaczej wentylacja nie będzie działała skutecznie, a nawet dojdzie do odwrócenia przepływu powietrza w kanałach – z kratki wentylacyjnej będzie wiało zimne powietrze. Ten problem może pojawiać szczególnie przy szczelnych oknach. Rozwiązaniem problemu nie jest jednak zatkanie kratki, ale zapewnienie dopływu powietrza (otwarcie okna, wyposażenie okna w nawiewniki).

Pamiętajmy, że zła wentylacja, czy zakrywanie kratek wentylacyjnych w budynkach, w których spalany jest gaz (np. do ogrzewania wody) lub znajdują się kominki jest śmiertelnie niebezpieczne – grozi wytworzeniem się czadu, który jest śmiertelnie trujący. A ponieważ jest bezbarwny i nie ma zapachu – jest trudny do zauważenia.

Sprawna wentylacja i nawyk regularnego wietrzenia są ważne o każdej porze roku, ale zimą nabierają szczególnego znaczenia dla naszego zdrowia.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Źródło: VELUX

Polecamy Ci również

Zobacz także