Zawory termostatyczne, czyli racjonalne ogrzewanie domu

0
Zawory termostatyczne, czyli racjonalne ogrzewanie domu

Wydatki na ogrzewanie domu lub mieszkania zajmują wysokie pozycje w budżetach wielu polskich gospodarstw domowych. Nic dziwnego, że niejeden z nas szuka skutecznego sposobu na ich ograniczenie. Dobrym rozwiązaniem może okazać się montaż zaworów termostatycznych.

Sezon grzewczy kojarzy się wielu Polakom ze znacznym zwiększeniem się kosztów utrzymania gospodarstwa domowego. Oczywiście wysokość wydatków ponoszonych na ogrzanie lokalu zależy od rodzaju systemu grzewczego, jaki jest w nim zainstalowany. Badanie Millward Brown SMG KRC „Polacy a wydatki na ogrzewanie" pokazało, że rozpiętość w opłatach za ogrzewanie w naszym kraju jest duża i waha się w granicach od 1499 do 4500 zł rocznie, przy czym 13% domów jest niedogrzanych i to często ze względów oszczędnościowych. Niestety, tak pojmowana oszczędność nie jest dobrym rozwiązaniem – obniża się przez nią komfort życia domowników, a niska temperatura negatywnie wpływa na ich zdrowie i stan techniczny domu. O wiele lepszym krokiem będzie skorzystanie z nowoczesnej technologii, która pomaga w racjonalnym ogrzewaniu mieszkań. Jej przykładem jest zastosowanie zaworów termostatycznych.

Czym są zawory termostatyczne?

Zawory termostatyczne to urządzenia, które w sposób automatyczny regulują przepływ wody przez grzejnik, a tym samym umożliwiają utrzymanie wybranej temperatury w danym pomieszczeniu. Takie regulatory pozwalają użytkownikom skutecznie wpływać na ilość dostarczanego ciepła, ponieważ to oni sami wybierają optymalną dla otoczenia temperaturę.

Zawór termostatyczny składa się z dwóch współpracujących ze sobą zespołów: głowicy termostatycznej (sterującej pracą zaworu) i zaworu grzejnikowego (zamyka lub otwiera przepływ wody). Za pomocą pokrętła głowicy termostatycznej ustawiana jest optymalna temperatura odpowiadająca domownikom. Czujnik cieczowy znajdujący się w pokrętle kontroluje temperaturę otoczenia i w zależności od potrzeby otwiera lub zamyka dopływ gorącej wody do grzejnika.

Na rynku można znaleźć różne rodzaje głowic termostatycznych. Najpopularniejsze i najczęściej stosowane mają wbudowane czujniki cieczowe. Głowice termostatyczne z wbudowanym czujnikiem mają pewne ograniczenia - dokonują pomiaru temperatury w obrębie grzejnika. Aby działały prawidłowo, konieczne jest pilnowanie, by grzejnik nie został niczym zasłonięty. W celu zniwelowania ograniczeń powyższej konstrukcji stworzono głowice z kapilarą, w których element pomiarowy (czujnik) znajduje się poza pokrętłem i może być montowany, np. na ścianie; jest on połączony z zaworem specjalną rurką (kapilarą).

Przykładem takich rozwiązań są głowice termostatyczne VARIO TERM Distant i Contact. Pierwszą z nich można instalować zarówno na grzejnikach kanałowych, jak i kaloryferach, które są zabudowane lub zasłonięte. W modelu Distant czujnik (zdalny) powinien zostać zamontowany w pozycji pionowej na wewnętrznej ścianie, a przepływ powietrza wokół niego musi być swobodny, natomiast w modelu Contact czujnik w oprawie (przylgowy) jest przytwierdzany do przewodów rurowych za pomocą obejm. Głowicę Contact można zastosować m.in. do regulacji temperatury wody użytkowej, w systemach ogrzewania podłogowego, ogrzewaniu nadmuchowym itp.

Na rynku znajdziemy także głowice termostatyczne elektroniczne, które są zasilane bateryjnie lub prądem jednofazowym i pozwalają programować temperaturę w zależności od pory dnia. Każda ingerencja w zmianę danych zaprogramowanej głowicy wymaga od użytkownika przeprogramowania jej na miejscu, a jej konstrukcja nadal posiada ograniczenia, jak w przypadku głowic z czujnikiem wbudowanym. Najbardziej zaawansowane i zarazem jedne z najdroższych są całe systemy umożliwiające zdalne zarządzanie ciepłem. VARIO TERM posiada w swojej ofercie taki system, nazwany VRC. Powyższy system posiada głowicę która programowana jest z poziomu aplikacji znajdującej się w telefonie bądź poprzez przeglądarkę w komputerze. Głowice systemu VRC mogą być wykorzystywane jak klasyczne głowice z wbudowanym czujnikiem lub jako głowice o zastosowaniu głowic typu Distant. System posiada dodatkowy mobilny czujnik, który dokonuje pomiaru temperatury i zdalnie łączy się z głowicą w celu weryfikacji temperatury w pomieszczeniu. Dzięki temu rozwiązaniu likwidujemy ograniczenia, które posiada głowica z budowanym czujnikiem, a dodatkowo nie musimy mocować na ścianie czujnika (wiercenie otworów) oraz chowania kapilary, jak ma to miejsce w przypadku głowic typu Distant.

Gdzie zamontować zawór termostatyczny?

Aby zawór termostatyczny spełniał swoje zadanie i działał prawidłowo, musi zostać odpowiednio zamontowany. Głowica powinna zostać przymocowana w położeniu poziomym. W przeciwnym razie będzie na nią oddziaływać ciepłe powietrze unoszące się z grzejnika, co zaburzy prawidłowe działanie czujnika.

– Warto pamiętać o tym, że głowica nie może znajdować się tuż pod parapetem – mówi Marcin Olech, Dyrektor ds. Marketingu, VARIO TERM. – Najlepiej pozostawić między nimi wolną przestrzeń co najmniej 1 cm. W wielu modelach głowica nie powinna być niczym osłonięta, nawet zasłonami czy firankami, ponieważ zamontowany wewnątrz czujnik nie będzie działał prawidłowo. Gdy nie można tego uniknąć, najlepiej wybrać głowicę z czujnikiem zdalnym z kapilarą, taką jak na przykład nasz model Distant. Nie należy także montować głowic blisko dodatkowych źródeł ciepła i nie narażać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych  – dodaje.

Warto przestrzegać takich zaleceń, jeśli zawór termostatyczny ma pracować prawidłowo, a tym samym spełniać swoje zadanie i automatycznie regulować ciepło w pomieszczeniu.

Zawory termostatyczne są tak uniwersalne, że można je stosować właściwie do każdego typu instalacji grzewczej. Chociaż zawory są małymi urządzeniami, to pozwalają znacznie zwiększyć komfort życia w mieszkaniu, a do tego ułatwiają racjonalne użytkowanie ciepła, co przekłada się na niższe rachunki w sezonie grzewczym.

Oceń artykuł
5,00 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Źródło: varioterm.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także