Wymarzony dom z pompą ciepła na wyjątkowym osiedlu

Osiedle domów jednorodzinnych
Domy na tym osiedlu wyposażone są w pompy ciepła firmy NIBE-BIAWAR.

Aktualnie w Polsce obserwuje się trend kupowania gotowych domów, o wysokim standardzie budowlanym, z zastosowaniem nowoczesnych technologii, w przyjemnie położonych zamkniętych i bezpiecznych osiedlach domów jednorodzinnych. Naprzeciw temu zapotrzebowaniu wyszła firma Goodlife Development Zabilski Spółka Jawna, która zrealizowała projekt osiedla „Słoneczna Jedynka” w Nysie (woj. opolskie), oferującego domy o powierzchni 140 m² i 170 m², wyposażonych w nowoczesny, ekologiczny i niezwykle tani w użytkowaniu system grzewczy, wykorzystujący odnawialne źródła energii, na bazie powietrznych pomp ciepła NIBE SPLIT.

Domy są solidne, przestronne, indywidualnie zaprojektowane i zbudowane w technologii tradycyjnej, wyłącznie z materiałów wysokiej jakości. Zastosowanie klasycznej ceramicznej dachówki karpiówki w kolorze naturalnym nadaje domom klasy i dodaje osiedlu niepowtarzalnego, ponadczasowego uroku. Wszystkie domy na osiedlu Słoneczna Jedynka posiadają dwie kondygnacje  oraz przestronny ocieplony strych.


Celem nadrzędnym dla projektantów w momencie rozpoczęcia prac nad budynkami było takie ich zaprojektowanie, aby do ogrzania potrzebna była mała ilość energii (aby domy były po prostu ciepłe). Udało się to zrealizować poprzez zastosowanie powietrznych pomp ciepła z modulowaną mocą grzewczą w zakresie do 8 lub 12kW, dobranych odpowiednio do zapotrzebowania na ciepło wybudowanych domów.

Pompa ciepła rocznie produkuje około 16 000 kWh, czerpiąc odnawialną energię cieplną z powietrza, a koszt energii potrzebnej do jej pracy wynosi średnio 250zł/miesięcznie. Niski pobór energii elektrycznej przez sprężarkę pompy ciepła, wynika zarówno z wysokiego współczynnika sprawności pomp ciepła NIBE (NIBE SPLIT w systemach niskoparametrowych osiąga SCOP=4,3, COP=4,4 przy A7/W35) oraz ze zwiększonej izolacyjności cieplnej przegród  budowlanych znacznie przekraczających wymogi norm, a także stolarki okiennej (okna 3-szybowe) i drzwiowej o niskich współczynnikach przenikania ciepła. Ponadto budynki pozbawione są wnęk, lukarn a co za tym idzie mostków termicznych i ustawione są odpowiednio w stosunku do stron świata (m.in. słoneczne tarasy), zgodnie z zasadą usytuowania budynków pasywnych.


 
Szczytowym źródłem energii cieplnej, w ciągu kilku najzimniejszych dni w roku, może być zainstalowany w centralnej części domu kominek o mocy 8 kW lub grzałka elektryczna wbudowana w jednostce wewnętrznej pompy ciepła. Oprócz funkcji centralnego ogrzewania, pompa ciepła realizuje również produkcję ciepłej wody użytkowej we wbudowanym 270 litrowym zbiorniku, w którym woda ogrzewana jest w bardzo higieniczny sposób, przepływając przez wężownicę ze stali nierdzewnej. Rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniach na parterze, odbywa się za pomocą wodnego systemu podłogowego, a w czterech sypialniach na piętrze za pomocą grzejników o zwiększonej powierzchni wymiany ciepła. W okresie letnim pompa ciepła pracuje w trybie rewersyjnym, zapewniając chłodzenie pomieszczeń.Osiedle „Słoneczna Jedynka” posiada kompletną infrastrukturę. Wszystkie domy podłączone są do sieci energetycznej, wodnej i kanalizacyjnej. Cały teren osiedla jest ogrodzony, moniotorowany i oświetlony za pomocą 8 energooszczędnych latarni, zapewniających oświetlenie dróg wewnętrznych, jak również częściowo poszczególnych działek. Działka, na której znajduje się osiedle ma powierzchnię ok. 2 ha i bardzo ciekawą topografię: patrząc z lotu ptaka układa się idealnie w kształt jedynki. Stąd między innymi wzięła się nazwa „Słoneczna Jedynka”, ale i nie tylko. Na pewno, jest to jedno z pierwszych tak ekologicznych i za razem ekonomicznych w użytkowaniu osiedli w Polsce i na pewno warto inwestować w takie lokum na całe życie. Mam również nadzieję że będzie swoistą inspiracją do powstawania kolejnych tak dobrze przemyślanych projektów.

Oceń artykuł
4,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Polecamy Ci również

Zobacz także