Wykrywacz czadu - ochrona przed zatruciem

Wykrywacz czadu - ochrona przed zatruciem

Tlenek węgla (CO), często nazywany "cichym zabójcą" to zabójczy, bezbarwny, bezwonny, bez smaku gaz. Powstaje podczas niepełnego spalania różnych paliw, w tym węgla, drewna czy gazu ziemnego.

wykrywacz czadu w kuchni

Badanie pokazuje, że 78% gospodarstw domowych w Polsce jest wyposażonych w urządzenia, które mogą wytwarzać CO. Niestety, tylko 46% polskiej populacji uważa, że zatrucie CO może się zdarzyć w ich domach, a 29% nie ma zdania na ten temat. Firma Honeywell, światowy lider w dziedzinie wykrywania dymu i gazu, rozpoczyna kampanię edukacyjną Czadowe Domy, która ma na celu uświadomienie Polaków w kwestii problemu jakim jest tlenek węgla.

Badanie przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia dla Honeywell we wrześniu 2014 pokazało dużą nieświadomość Polaków w zakresie zagrożeń związanych z CO. Tylko 43% respondentów wie, że takie urządzenia jak podgrzewacze wody czy kuchenki mogą być źródłem trującego i niebezpiecznego gazu, który powstaje jeśli urządzenie jest niesprawne lub wentylacja niewystarczająca.

Jednak większość respondentów (78%) potrafi prawidłowo wskazać objawy zaczadzenia, którymi są bóle i zawroty głowy. Nudności, zaburzenia widzenia, utratę przytomności czy śmierć zaznaczyło jedynie około 40% badanych. W momencie wystąpienia pierwszych symptomów należy wyłączyć wszystkie potencjalnie niebezpieczne urządzenia, otworzyć okna i wezwać pogotowie ratunkowe oraz straż pożarną. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w zależności od stopnia i czasu trwania narażenia, zatrucie tlenkiem węgla może spowodować uszkodzenie mózgu i serca, a nawet śmierć.

Objawy zatrucia czadem:

  • bóle i zawroty głowy, nudności, zaburzenia widzenia, utrata przytomności.

Działanie:

  • wyłączenie wszystkich potencjalnie niebezpiecznych urządzeń, otwarcie okien,
    wezwanie pogotowia i straży pożarnej

wykrywacz czadu w łazienceWyniki badania są alarmujące, zwłaszcza w świetle tego, jak łatwo jest zapobiec tragedii. Chcąc uniknąć zatrucia należy regularnie kontrolować urządzenia, w których następuje spalanie, a także przeprowadzać regularną kontrolę kominów i przewodów wentylacyjnych. Kluczowe jest, aby używać sprawnych urządzeń zasilanych paliwami w dobrze wentylowanych pomieszczeniach.

Łatwym, bezpiecznym i skutecznym sposobem, aby ochronić siebie i bliskich przed tragedią jest również instalacja detektora tlenku węgla w pobliżu wszystkich potencjalnie niebezpiecznych urządzeń, oraz w pokojach, w których spędza się dużo czasu. Jak wykazały badania Honeywell, powyższe sposoby zapobiegania zatruciu nie są powszechnie znane. Tylko 57% Polaków regularnie przeprowadza przeglądy urządzeń spalinowych i wentylacyjnych, a nie więcej niż 20% badanych ma czujnik CO w domu.

Detektory tlenku węgla są łatwo dostępne i stosunkowo niedrogie. Honeywell oferuje trzy nowe modele z serii X - XC70, XC100 i XC100D. Wszystkie spełniają rygorystyczne, unijne normy bezpieczeństwa - EN50291-1: 2010, EN50291 - 2: 2010 i EN5029 2: 2013. Normy te oznaczają, że urządzenia są przystosowane do wykrywania tlenku węgla w pomieszczeniach domowych i nie tylko, ponieważ detektory Honeywell można również stosować w przyczepach kempingowych czy łodziach. Ponadto, model XC100D może być zainstalowany jako część większego systemu, np. z czujnikami pożarowymi.

detektory tlenku węgla: XC70, XC100 i XC100D

Wszystkie trzy detektory są bardzo proste w obsłudze, posiadają widoczny sygnał alarmu i głośnik. Urządzenia można łatwo zamontować na ścianie, suficie lub umieścić na przykład na półce jako urządzenie wolnostojące, gdyż nie wymagają dodatkowego okablowania. Detektory charakteryzują się wyjątkową szczelnością (IP44), nie są wrażliwe na zmiany wilgotności, dzięki czemu można je bez obaw stosować w łazience. Przydatną funkcją, w przypadku gdy w domu przebywają dzieci lub kobiety w ciąży, jest sygnalizacja minimalnego stężenia CO. Wstępny alarm uruchamia się już przy poziomie 25% niebezpiecznego stężenia. Urządzenia posiadają 7-dniową pamięć alarmów, więc jeśli stany alarmowe wystąpiły podczas nieobecności w domu poinformuje o tym migającą lampką. Dodatkowo, model XC100D wyposażony jest w ciekłokrystaliczny wyświetlacz (LCD), na którym pojawiają się wszelkie komunikaty. W zależności od modelu detektory posiadają 7 lub 10 lat gwarancji.

Podstawowa wiedza, kilka prostych zasad i łatwe w obsłudze urządzenie to wszystko, czego potrzeba, aby zmniejszyć ryzyko zatrucia tlenkiem węgla. Badanie przeprowadzone przez instytut ARC Rynek i Opinia na zlecenie Honeywell wykazało tendencję do lekceważenia tego problemu przez Polaków. Jednocześnie, dane statystyczne wskazują, że tlenek węgla jest trzecią co do częstości przyczyną zatruć, zaraz po alkoholu i lekach. Rocznie Straż Pożarna odnotowuje kilka tysięcy zdarzeń spowodowanych zaczadzeniem. Tylko w zeszłym roku poszkodowanych było ponad 2 tysiące osób, a śmierć poniosło blisko 100. Celem kampanii Czadowe Domy jest zmniejszenie tych alarmujących statystyk poprzez edukację społeczeństwa w zakresie zapobiegania zaczadzeniu.

Specyfikacja produktów

 

XC70

XC100 XC100D
Technologia czujnika Ogniwo elektrochemiczne Ecosure® Ogniwo elektrochemiczne EcosureX® Ogniwo elektrochemiczne EcosureX®
Zgodność z normami EN50291-1:2010,
EN50291 – 2:2010
EN50292:2013
EN50291-1:2010,
EN50291 – 2:2010
EN50292:2013
EN50291-1:2010,
EN50291 – 2:2010
EN50292:2013
Pozostałe zgodności RoHS *
REACH**
RoHS *
REACH**
RoHS *
REACH**
Autotest co 60 minut co 60 minut co 60 minut
Gwarancja i okres eksploatacji 7 lat (nie obejmuje baterii) 10 lat (nie obejmuje baterii) 10 lat (nie obejmuje baterii)
Temperatura od -10°C do + 45°C od -10°C do + 45°C od -10°C do + 45°C
Instalacja w łazience TAK TAK TAK
Duży komunikat alarmowy NIE TAK TAK
Wyświetlacz LCD NIE NIE TAK
Wymiary 100x72x36mm 100x72x36mm 100x72x36mm
Waga 135 g 135 g 135 g
Cena sugerowana 133 zł 177 zł 213 zł

*RoHS – unijna dyrektywa dotycząca zmniejszenia ilości substancji niebezpiecznych przenikających z odpadów elektrycznych i elektronicznych np. ołów, kadm, rtęć.
**REACH – rozporzadzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) dotyczące bezpiecznego stosowania chemikaliów.


Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Honeywell

Polecamy Ci również

Zobacz także