Woda w basenie - urządzenia do dezynfekcji

Woda w basenie - urządzenia do dezynfekcji

Jednym z celów uzdatniania wody basenowej jest jej dezynfekcja, czyli usunięcie z wody szkodliwych mikroorganizmów. Najpowszechniej stosuje się silnie utleniające środki chemiczne: związki chloru, ozon (tlen aktywny), rzadziej brom. Dawkowanie jednak trzeba przeprowadzać bardzo starannie albo je zautomatyzować, aby było i efektywne, i bezpieczne dla użytkownika.

dozownik powierzchniowy

Preparaty (chemikalia) dezynfekujące występują w formie płynnej (roztwory wodne odpowiednich środków) lub stałej (np. tabletki zawierające tlen aktywny). Chemikalia można dozować ręcznie, półautomatycznie lub automatycznie. W przypadku dozowania automatycznego lub półautomatycznego potrzebna jest instalacja dozująca chemikalia.

Preparaty dozowane ręcznie w formie stałej można umieszczać w skimmerze (sam preparat znajduje się w specjalnej torebce). Trzeba uważać, by dzieci nie bawiły się w pobliżu skimmera, by nie zachłysnęły się dopływającym środkiem.  Preparaty można też umieszczać w pokazanym na zdjęciu dozowniku powierzchniowym (bojce), który unosi się swobodnie w wodzie basenowej. Środek stopniowo rozpuszcza się w wodzie. Bojkę należy wyjąć z wody, gdy w basenie są dzieci. Z kolei środki płynne dozuje się do skimera lub bezpośrednio do wody (tuż nad dyszami wlotu).

Dozowanie ręczne chemikaliów wymaga użycia odpowiedniego testera, mierzącego poziom chloru i współczynnik pH w basenie. Kontrola wody pozwala na stwierdzenie, czy stężenie chloru w wodzie jest odpowiednie, czy też konieczne jest podanie kolejnej dawki. Tester pozwala nie oceniać zapotrzebowania na chlor "na oko" - można wówczas łatwo przekroczyć dawkę i zaszkodzić kąpiącym się użytkownikom.

tester do wody w basenieTestery mogą mieć formę elektronicznych czujników, kontrolujących oba parametry w sposób ciągły; ale wielką popularnością wciąż cieszą się testery z cyklu "małe laboratorium chemiczne". Aby zrobić pomiar, należy do specjalnego pojemniczka nabrać wody basenowej i rozpuścić w nim odpowiednią tabletkę (widoczny na zdjęciu zestaw zawiera tabletki do pomiaru ilości chloru i do pomiaru wskaźnika pH). Po rozpuszczeniu tabletki woda zabarwia się. Uzyskany kolor należy porównać ze skalą kolorystyczną podaną na opakowaniu. Dzięki temu można odczytać, jakie jest stężenie chloru lub wskaźnik pH w wodzie.

chloratorDozowanie półautomatyczne
Ta bardzo popularna forma dezynfekcji wody wymaga zamontowania w instalacji widocznego na zdjęciu chloratora. Chlorator mocuje się za pompą przetłaczającą wodę, na dwa sposoby:

  • szeregowo za filtrem;
  • równolegle do filtra - pompa tłoczy wodę do dwóch linii: jedna to ustawione szeregowo filtr i podgrzewacz wody, a druga to chlorator. Za podgrzewaczem obie linie ponownie zbiegają się i woda (przefiltrowana, podgrzana i zdezynfekowana) tłoczona jest do basenu.

Najczęściej chlorator jest zbiornikiem  z tworzywa sztucznego, którego zadaniem jest dozowanie jednakowej, ustawionej dawki chloru chloru do przepływającej wody. Dawka chloru ustalana jest na etapie projektu instalacji, może być też zmieniona w wyniku
obserwacji doświadczalnych.

Dozowanie automatyczne

Do dozowania automatycznego konieczny jest zestaw złożony z pompy dozującej i urządzenia pomiarowo - dozującego. Pompa dozująca umieszczona jest za filtrami, natomiast urządzenie pomiarowe na ścianie basenu. Dokonywany jest pomiar stężenia chloru i wartości pH. Jeśli któraś z tych wartości jest niezadowalająca, urządzenie powoduje włączenie pompy, która wprowadza do wody odpowiednie dawki chemikaliów.
stacja pomiarowo-dozującaJako pompy dozujące najczęściej stosuje się tzw. pompy membranowe. Membrana wykonana jest z teflonu, tworzywa odpornego na oddziaływanie chemikaliów, dzięki czemu może dozować do wody zarówno chlor, jak i ozon; a także rzadziej spotykany brom.
Automatyczne stacje pomiarowo-dozujące pozwalają na bezpośrednią analizę wody i optymalne sterowanie pracą pompy. Nowoczesne urządzenia pomiarowe wyposażone są w odpowiednie elektrody - ich rodzaj zależy od tego, czy woda jest dezynfekowana chlorem czy tlenem aktywnym. Jeśli ma nastąpić zmiana technologii uzdatniania wody, w nowoczesnej  stacji pomiarowo - dozującej trzeba tylko wymienić elektrody i zmienić program stacji.

elektrolizerGenerator chloru (elektrolizer)
Elektrolizer wytwarza chlor do dezynfekcji wody ze zwykłej soli kuchennej rozpuszczonej w basenie w niewielkiej ilości (woda w basenie jest ok. 6 razy mniej słona niż Bałtyk, a więc jest to zasolenie niewyczuwalne). "Słona" woda przepływa przez komorę elektrolizy (w widocznej na zdjęciu obudowie z tworzywa). Umieszczone w niej elektrody, przez które przepływa prąd sprawiają, że sól kuchenna (chlorek sodu NaCl) rozkłada się, wytwarzając chlor. Skrzynka kontrolna umożliwia badanie stężenia chloru w wodzie. Zależnie od jego ilości, skrzynka steruje natężeniem prądu podawanego do elektrod - od wielkości tej zależy ilość powstającego chloru. Ponieważ sama komora z elektrodami jest niewiele większa od odcinka przewodu instalacyjnego, może być bardzo łatwo zamocowana w istniejącej instalacji, łatwo też zaplanować ją w instalacji powstającej. Pobór prądu jest stosunkowo niewielki, co obniża koszt eksploatacji.

Oceń artykuł
3,63 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Joanna Ryńska

Zdjęcia: Hayward, Bayrol

Polecamy Ci również

Zobacz także