Właściwa wentylacja pomieszczeń jest niezbędna dla zdrowia, bezpieczeństwa i komfortu użytkowników oraz dla pracy urządzeń. Dobrze zaprojektowane pomieszczenia muszą umożliwiać wentylację naturalną, a jeśli jest to niemożliwe – wentylacja jest wspomagana mechanicznie.
Wentylacja polega na usuwaniu z pomieszczeń zanieczyszczonego powietrza i wprowadzaniu powietrza świeżego. Wentylacja naturalna odbywa się dzięki różnicy temperatur powietrza na zewnątrz i wewnątrz budynku. Wentylacja mechaniczna polega na wspomaganiu wymiany powietrza poprzez wymuszanie przepływu (wentylatory, nawiewniki). Pozwala na osiągnięcie wymaganych dla różnych pomieszczeń strumieni przepływu.
Przeczytaj: Rekuperacja: co to jest i czy warto ją mieć
Wymiana powietrza w pomieszczeniach - wymagania
W każdym pomieszczeniu musi następować wymiana powietrza. Wymagania wobec różnych pomieszczeń (zależne od ich przeznaczenia i wyposażenia) są opisane jako strumienie powietrza (ilości wymian). Strumień powietrza to ilość, która musi być usunięta z pomieszczenia w ciągu godziny. Strumień powietrza usuwanego odpowiada oczywiście strumieniowi powietrza wprowadzanego, dlatego często mówi się też o "wymianie'' powietrza. Wymagane strumienie powietrza wynoszą (zgodnie z normą: PN-83/B-03430/Az3:2000 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej – Wymagania):
- kuchnia z kuchenką gazową - 70 m³/h;
- kuchnia z kuchenką elektryczną - 50 m³/h;
- łazienka - 50 m³h;
- toaleta - 30 m³/h;
- pokój mieszkalny - 30 m³/h;
- pomieszczenie pomocnicze (bez okna) - 15 m³/h;
- przedsionek - 15 m³/h.
Strumienie mogą być też określone jako ''liczba wymian''. Jedna ''wymiana'' odpowiada objętości pomieszczenia, która musi być wymieniona w ciągu godziny. Wymagania w budynkach wielorodzinnych:
- piwnica lokatorska - 0,3 wymiany na godzinę;
- pralnia - 2,0 wymiany na godzinę;
- suszarnia - 1,0 wymiana na godzinę;
- klatka schodowa - 0,4-0,6 wymiany na godzinę.
Dla budynków użyteczności publicznej strumień powietrza zależy od ilości przebywających w nich ludzi i jest określony jako:
- 20 m³/h dla każdej przebywającej osoby;
- 30 m³/h dla każdej przebywającej osoby jeżeli dopuszcza się palenie tytoniu;
- 15 m³/h dla każdego dziecka (żłobki i przedszkola).
Wentylacja pomieszczeń mieszkalnych
W budynkach nie wyższych niż 9 kondygnacji można stosować wentylację naturalną lub mechaniczną, w wyższych - mechaniczną. Dla budynków wyższych konieczna jest wentylacja mechaniczna, najlepiej wywiewno-nawiewna (zarówno usuwanie, jak i dostarczanie powietrza jest wymuszane przez urządzenia wentylacyjne). Pokoje mieszkalne muszą mieć zapewniony odpływ powietrza poprzez tzw. otwory wyrównawcze. Rolę tych otworów pełnią otwory w górnej części drzwi, szczeliny między krawędzią drzwi a sufitem lub ewentualnie między krawędzią drzwi a podłogą. Przekrój powierzchni wyrównawczych musi wynosić co najmniej 80 cm². Warunki te nie muszą być spełnione, jeśli w ramie okiennej zainstalowany jest nawiewnik, umożliwiający wymianę powietrza między pomieszczeniem a środowiskiem zewnętrznym. Jeśli w mieszkaniu znajdują się urządzenia wymagające grawitacyjnego odprowadzenia spalin (paleniska, kominki, podgrzewacze gazowe), wymagają one wentylacji naturalnej lub nawiewno - wyciągowej.
Polecany artykuł: Skuteczna wentylacja - grawitacyjna czy mechaniczna?
Wentylacja łazienki i kuchni
Łazienki, ustępy kuchnie i pomieszczenia pomocnicze bez okien muszą być zaopatrzone w piony wentylacyjne z kratką wywiewną. Pion wentylacyjny musi mieć średnice minimalnie 14 cm i gwarantować odpływ zanieczyszczonego powietrza (jest wyprowadzone ponad dach). Powietrze dopływające dociera do tych pomieszczeń poprzez otwory w dolnych częściach drzwi lub przez szczeliny pomiędzy dolną krawędzią drzwi a podłogą lub progiem. Przekrój netto otworów lub szczelin powinien wynosić 200 cm². Dodatkowej wentylacji wymaga kanalizacja sanitarna. Każdy pion kanalizacyjny musi być wyprowadzony na dach (0,5 m ponad powierzchnię dachu) i zakończony rurą wywiewną.
Wentylacja piwnic i pomieszczeń gospodarczych
Pomieszczenia gospodarcze, takie jak pralnie, suszarnie wymagają osobnego pionu wentylacyjnego. Nie można łączyć tych pionów i pionów obsługujących mieszkania. W piwnicy często znajduje się węzeł cieplny lub kotłownia (na paliwa stałe lub gazowe). Kotłownia musi mieć system wentylacji nawiewno-wywiewnej, nie można stosować mechanicznej wentylacji wyciągowej.
Zobacz też: Klimatyzator w mieszkaniu w bloku. Formalności i możliwości montażu
rybus
Do dobrej wentylacji warto pomyśleć o rekuperatorze. W zimę tańsze ogrzewanie i brak suchego powietrza, a w lato nie trzeba wietrzyć w upalne dni. Jakieś 2-3 lata temu montowaliśmy u siebie Alnora HRU-ERGO i polecam.
Bolas
U mnie reku jakoś nie pomaga wychłodzić domu. Jak jest na dworze cieplej niż w domu to go nawet grzejesz.
bartek1916
rowniez moge polecic system z rekuperatorem. Jakis czas temu po namowie narzeczonej wybralem alnora w modelu HRU-MinistAir-W-450. Wszystko dziala sprawnie i wydajnie. W domu widac a przede wszystkim czuc ogromna roznice w wentylacji.