Uwaga na elektrośmieci

Chyba niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że wyrzucając do zwykłego kosza na śmieci małą, przepaloną żarówkę energooszczędną, zagraża środowisku naturalnemu, a do tego jeszcze łamie prawo.

elektroodpadyElektrośmieci - co to takiego?
Elektrośmieci lub inaczej elektroodpady to stare, zepsute i wyeksploatowane urządzenia elektryczne i elektroniczne, czyli takie, którego działanie uzależnione jest od dopływu prądu elektrycznego lub pól elektromagnetycznych. Wśród nich wyróżnia się między innymi żarówki energooszczędne, świetlówki, i lampy wyładowcze, klimatyzatory i wentylatory, a także pralki, lodówki, telewizory, komputery oraz telefony czyli ogólnie rzecz biorąc sprzęt oświetleniowy, AGD, RTV i IT. Tak naprawdę pojęcie elektrośmieci jest bardzo szerokie, obejmuje wiele produktów, które to sklasyfikowano w dziesięciu grupach.

niebezpieczne odpadyDlaczego nie do śmietnika?
Po pierwsze elektrośmieci zawierają wiele szkodliwych i groźnych substancji, takich jak rtęć, ołów, kadm, brom, a także freon niszczący górne warstwy atmosfery.

Elektrośmieci wyrzucone do kosza wraz z innymi odpadami trafiają najczęściej na zwykłe wysypiska śmieci, co jest najgorszym rozwiązaniem. Produkty te poważnie zagrażają środowisku naturalnemu (przenikają bowiem do ziemi i wód gruntowych), a także naszemu zdrowiu.

I tak na przykład rtęć, którą zwierają niektóre rodzaje świetlówek łatwo wchłaniana jest przez organizm, osadza się głównie w nerkach i wątrobie powodując ciężkie schorzenia. Zawarty w bateriach kadm uszkadza nerki, kości, zaburza funkcje rozrodcze, powoduje nowotwory, a także nadciśnienie.

Po drugie sprzęt ten jest bogatym źródłem surowców nadających się do przetworzenia i powtórnego użycia, tym samym prowadzi to do ogromnych oszczędności. Przykładowo, aż 90% zużytej świetlówki można ponownie wykorzystać do produkcji nowej.

Prawo
Od  2005 r. obowiązuje w Polsce ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (ZSEE), według której, wszystkie zużyte urządzenia działające na prąd lub na baterie to odpady niebezpieczne, których nie można wyrzucać razem z innymi odpadami do śmietnika. Grozi za to kara grzywny w wysokości od 500 do nawet 5000 zł.

elektrośmieciCo robić z elektrośmieciami?
Zgodnie z ustawą, elektrośmieci z gospodarstwa domowego powinno się oddawać do specjalistycznego punktu zbierania oraz do sklepów lub hurtowni z takim sprzętem (przy zakupie nowego sprzętu obowiązuje zasada - stary za nowy, bez względu na markę).  Przyjmowanie elektrośmieci jest bezpłatne.

Od 2007 r. działa specjalny program edukacyjny pod hasłem „Elektrośmieci? Przynieś z mieszkania do punktu zbierania”. Jest to program uświadamiający ludziom szkodliwość elektrośmieci i popularyzujący ideę selektywnego zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Jego organizatorem jest  ElektroEko - Organizacja Odzysku Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego. Udział biorą w nim także wydziały ochrony środowiska poszczególnych miast i gmin.

Adresy punktów zbierania elektroodpadów dostępne są pod bezpłatnym numerem infolinii: 0 800 000 080  lub na stronach: www.elektroeko.pl, www.elektrosmieci.pl.

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Zdjęcia: ElektroEko

Polecamy Ci również

Zobacz także