Uniwersalne zabezpieczenie temperatury powrotu

Uniwersalne zabezpieczenie temperatury powrotu

W instalacjach CO zasilanych kotłami na paliwo stałe oraz kominkami zalecane jest, a nawet często wymagane w warunkach gwarancji kotła, aby zastosowano zawory kontrolujące temperaturę powrotu.

Jest to istotny parametr ze względu na żywotność źródła ciepła oraz utrzymywanie wysokiej sprawności spalania. Przy zbyt niskiej temperaturze powrotu do kotła następuje spadek sprawności i dochodzi do wykraplania w spalinach. Tego rodzaju skropliny są agresywnym związkiem chemicznym powodującym korozję oraz osadzanie się smoły na ścianach kotła.

Wielu producentów kotłów na paliwo stałe zaleca minimalną temperaturę powrotu, jednak w przypadku renowacji kotłowni lub braku informacji wybór właściwej temperatury powrotu nie jest łatwy. Większość dostępnych na rynku urządzeń posiada stałą nastawę temperatury powrotu. Dzięki tej nastawie temperatura czynnika grzewczego nie spada poniżej ustawionej wartości. W przypadku błędnego jej dobrania, zmiana tego parametru z reguły jest kłopotliwa. Dla użytkowników, którzy nie znają właściwej wartości temperatury powrotu oraz dla instalatorów którzy chcieliby móc stosować jeden, uniwersalny zawór, firma ESBE może zaproponować nowy produkt  – VTC422. Jest to zawór termostatyczny, regulujący temperaturę powrotu do kotła, ale w odróżnieniu do większości spotykanych na rynku rozwiązań posiada możliwość zmiany nastawy temperatury. Zakres ustawień tego zaworu to 50-70˚C i w prosty sposób, za pomocą pokrętła, temperatura może być zmieniona w dowolnym momencie.

Zawory serii VTC400 uzupełniają dotychczasową rodzinę zaworów temperaturowych VTC o nowy zakres przepływu. Wartość Kvs tej serii wynosi 5,5 m3/h dla zaworów VTC412 (moc kotła do 50kW) * oraz 4,5 m3/h dla zaworów VTC422 (moc kotła do 40kW) *.

*max moc kotła określona dla Δt=20˚C

Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Esbe

Polecamy Ci również

Zobacz także