Systemy sanitarne i grzewcze

Decyzja o wyborze dobrego, czyli niezawodnego rozwiązania w zakresie instalacji sanitarnej i grzewczej - instalacji ciepłej i zimnej wody i c.o. nie jest łatwa, tym bardziej, że na rynku samych systemów tworzywowych jest przynajmniej kilkanaście.

Systemy te oparte są o różne typy rur i połączeń. Najczęściej występujące rodzaje połączeń to połączenia skręcane, zgrzewane, zaciskowe (zaprasowywane lub z nasuwanym pierścieniem), wciskowe i sporadycznie już występujące połączenia klejone.

Budownictwo jednorodzinne – gwarancja potwierdzona wieloletnim doświadczeniem
Systemem pozwalającym na zastosowanie jednego typu rur i złączek do montażu instalacji ciepłej
i zimnej wody, centralnego ogrzewania oraz ogrzewania podłogowego w budownictwie jednorodzinnym jest system o połączeniach zaciskowych (zaprasowywanych) Tigris Alupex. System ten oparty jest na wielowarstwowych rurach typu PE-X/Al./PE i kształtkach z PPSU lub kształtkach wciskanych (typu push-fit) smartFIX, dzięki którym powstają idealne połączenia. System gwarantuje niezawodność działania i długoletnią bezawaryjną pracę dla wszystkich, którzy stoją przed wyborem rodzaju instalacji zaopatrującej budynek w wodę, jak również służącej do dostarczania ciepła w budynku.

elementy systemu Wavin Tigris Alupex przekrój złączki

Zarówno połączenia zaprasowywane, jak również typu push-fit systemu Tigris Alupex pozwalają na pełną kontrolę położenia rury w kształtce dzięki zastosowaniu otworów kontrolnych w tulejach zaciskowych i kształtkach. Uniemożliwia to popełnienie błędu montażowego przez instalatora i daje gwarancję bezpieczeństwa pracy instalacji na długie lata. Należy jednak pamiętać, że rura powinna być ucięta narzędziami do tego przeznaczonymi i nie powinna być znacznie zukosowana. Po wciśnięciu rury w kształtkę rura musi być widoczna w obu otworach kontrolnych. W przypadku krzywego ucięcia rury lub zastosowania nieodpowiednich narzędzi do cięcia można zastosować kalibrator na wiertarkę wchodzący w skład systemu Tigris Alupex. Przywraca on prostopadłą krawędź rurze i usuwa wszelkie zadziory wewnętrzne i zewnętrzne. Uniemożliwi również dostanie
się do rur zadziorów z kalibracji.

System Tigris Alupex jest kompatybilny praktycznie ze wszystkimi rodzajami materiałów występujących na rynku instalacyjnym. Połączenia między tymi systemami wykonuje się za pomocą złączek przejściowych z gwintami zewnętrznymi i wewnętrznymi (gwinty od ½” do 2¾”). Złączki umożliwiają podłączenie niemal każdego urządzenia i elementu instalacji np. grzejnika, rozdzielacza do ogrzewania podłogowego, baterii czerpalnej, wodomierza, podłączenia do zaworów itp.

Zarówno rury jak i kształtki, ze względu na małą chropowatość wewnętrzną nie zarastają kamieniem kotłowym czyli w trakcie eksploatacji nie zmienia się światło przewodu. Dzięki tej właściwości nie zmieniają się parametry hydrauliczne instalacji systemu Tigris Alupex i praktycznie cały czas instalacja pracuje jednakowo. Trwałość systemu jest określana na min. 50 lat z odpowiedzialnością finansową firmy Wavin za wady materiałowe, jakie mogą wystąpić w przeciągu 10 lat od daty zakupu systemu.

Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także