Świetlówki kompaktowe z amalgamem

Już jakiś czas temu, ze sklepowych półek zaczęły znikać tradycyjne, znane od lat żarówki. Powodem tego zjawiska jest jedna z dyrektyw unijnych, mająca na celu dbałość o nasze zdrowie i stan otaczającego nas środowiska naturalnego. Nie spełniające wymogów ekologicznych produkty, zostały zastąpione tzw. świetlówkami kompaktowymi.

Nowoczesne świetlówki produkowane przy wykorzystaniu amalgamu, mają doskonałe parametry oświetleniowe i są przyjazne środowisku naturalnemu. Wprawdzie kosztują więcej niż standardowe żarówki, ale ich zakup jest całkowicie opłacalny, ponieważ świecą długo i są bardzo ekonomiczne
w użytkowaniu.

Amalgam zamiast ciekłej rtęci

Aby świetlówka była w stanie oddawać światło potrzebuje rtęci. Jednak rtęć w postaci ciekłej stanowi zagrożenie tak dla ludzi, jak
i dla środowiska. Jest tak zwłaszcza w przypadku rozbicia żarówki. Tym samym, już niemal wszyscy producenci, w procesie produkcyjnym świetlówek stosują amalgam. Jest to stop rtęci i kilku innych metali, który zachowuje stabilność w temperaturze pokojowej. Zawarte w amalgamie opary rtęci mogą wydzielać się
z niego dopiero w temperaturze około 100 stopni Celsjusza. Jest zatem zdecydowanie bardziej bezpieczny w eksploatacji, aniżeli rtęć w stanie ciekłym. Nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia, nawet jeśli rozbijemy świetlówkę. Sprzyja również środowisku naturalnemu, gdyż nie ma trudności z jego utylizacją. W dużej mierze amalgam jest po prostu ponownie wykorzystywany do produkcji kolejnych świetlówek. Jeśli doszłoby do nieprawidłowego przetwarzania amalgamu – zagrożenie skażenia wód i gleby właściwie nie istnieje.

Jasne światło, estetyka i bezpieczeństwo

Jak zostało już wspomniane na wstępie, świetlówki kompaktowe, które produkuje się przy zastosowaniu amalgamu świecą jasno i wyraziście. Pomimo, że zawierają dużo mniej rtęci – nie wpływa to negatywnie na jakość wydzielanego przez nie światła. Kiepskimi parametrami świetlnymi cechują się jedynie wyroby najtańsze, pochodzące od podejrzanych producentów. Jednak pamiętajmy, że i takie wyroby znajdują się na rodzimym rynku handlowym. Tego typu produkty rzeczywiście mogą nie dawać światła, jakiego oczekujemy, a ponadto rzadko mają cokolwiek wspólnego z ograniczeniem szkodliwej rtęci w procesie ich wytwarzania. Nie są zatem odpowiednie ani pod względem bezpieczeństwa, ani estetyki, ani parametrów świetlnych. Jednak świetlówki znanych i sprawdzonych marek świecą doskonale, nie stanowiąc przy tym żadnych zagrożeń dla naszego zdrowia. W parze z właściwościami użytkowymi idzie także coraz bardziej wyszukana estetyka tych wyrobów. Jeśli przypomnimy sobie wygląd starej żarówki i pierwszych, aktualnie już mocno przestarzałych świetlówek kompaktowych – nietrudno dojść do wniosku, że dzisiejsze źródła światła są zdecydowanie bardziej estetyczne. Nowoczesne świetlówki, produkowane przy zastosowaniu amalgamu, często posiadają interesujące kształty spiralne. Taka forma świetlówki nie tylko nie szpeci żyrandola, ale często jest dla niego niezwykle oryginalnym uzupełnieniem.

Oszczędność i względy ekologiczne

Świetlówki kompaktowe, to źródła światła, które już w samym nazewnictwie mają drugie określenie brzmiące „żarówki energooszczędne”. Świetlówki te są nazywane w powyższy sposób nie bez przysłowiowej kozery. W istocie sprawy bowiem, oświetlenie domu przy ich zastosowaniu jest oświetleniem bardzo energooszczędnym. Świetlówki kompaktowe w porównaniu ze starymi żarówkami zużywają pięciokrotnie mniej energii elektrycznej. Są przy tym kilkakrotnie bardziej trwałe, w związku z czym są w stanie ograniczyć energię i koszty nawet o 80%.

Dzięki technologii amalgamowej, stosowanej podczas produkcji świetlówek, ogranicza się również niekorzystny wpływ na środowisko naturalne tych wyrobów. Wspomniana technologia przyczynia się do zmniejszenia ilości rtęci uwalnianej do atmosfery przez elektrownie. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska przeprowadziła badania, które bezspornie dowodzą, że największa ilość rtęci
w powietrzu bierze się ze spalania paliw stałych, głównie węgla. Tymczasem, to właśnie tym paliwem opala się najczęściej elektrownie produkujące energię elektryczną dla naszych potrzeb. Aby elektrownia mogła wyprodukować energię potrzebną do eksploatacji standardowej żarówki, musi wyemitować do atmosfery aż 10 mg szkodliwej rtęci. W przypadku innowacyjnych świetlówek kompaktowych – wartość ta maleje do 2,4 mg.

Postępowanie ze zużytymi świetlówkami

Jeśli świetlówka z amalgamem ulegnie rozbiciu, nie ma to absolutnie żadnego negatywnego wpływu na nasze zdrowie. Należy wówczas delikatnie uprzątnąć odłamki szklanych rurek oraz rozsypany proszek, postępując podobnie, co w przypadku rozbicia każdego przedmiotu ze szkła. Jeżeli natomiast świetlówka zużyje się na skutek jej całkowitego wyeksploatowania – zaleca się przekazać ją do wyspecjalizowanego zakładu przetwarzania odpadów. Pamiętajmy, że dokładnie wszystkie elementy nowoczesnych świetlówek kompaktowych nadają się do recyklingu.

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Jaros

Zdjęcia: homedecorinteriordesign.com, amazon.com

Polecamy Ci również

Zobacz także