Sterowanie oświetleniem

Sterowanie oświetleniem

Sterowanie oświetleniem polega na ręcznym, półautomatycznym lub automatycznym ustawieniu różnych funkcji oświetlenia zależnie od wymagań użytkownika lub warunków zewnętrznych. Można sterować zapalaniem i gaszeniem światła oraz zmianą jego natężenia (ściemnianie i rozjaśnianie).

ściemniacz ręczny przyciskowySterowanie oświetleniem może odbywać się na bardzo różnych poziomach - od ręcznego ustawienia wymaganego natężenia światła za pomocą ściemniaczy po pełną automatyzację uwzględniającą porę dnia, natężenie światła zewnętrznego, otwieranie i zamykanie drzwi oraz obecność domowników. Artykuł ten ma przedstawić ramowe informacje o najczęściej stosowanych rozwiązaniach.

Można stosować następujące tryby sterowania:

  • ręczny – użytkownik samodzielnie, zależnie od bieżących potrzeb, ustawia parametry oświetlenia. Typowym przykładem jest zastosowanie ściemniacza naściennego;
  • automatyczny – odpowiedni system czujników powoduje zmianę funkcji oświetlenia zależnie od wykrytych zmian. Ingerencja użytkownika polega tu na zaprogramowaniu parametrów pracy urządzeń (np. natężenia światła powodującego wyłączanie urządzenia). Przykładem jest włączanie i wyłączanie oświetlenia powodowane wykryciem ruchu;
  • półautomatyczny – połączenie powyższych trybów. Typowym przykładem jest włączanie światła przez użytkownika, a wyłączanie (np. po określonym czasie) przez urządzenie sterujące).

System sterowania oświetleniem może być rozwiązany na dwa sposoby:

  • system centralny (za pomocą jednego przycisku uruchamia się kilka obwodów);
  • system lokalny (każde pomieszczenie lub ciąg komunikacyjny ma własny obwód sterowania oświetleniem).

ściemniacz ręczny dotykowyŚciemniacze ręczne
Ściemniacze ręczne pozwalają na ręczne regulowanie natężenia światła zależnie od potrzeb użytkownika. Są przystosowane do montowania w tradycyjnej puszce podtynkowej (zastępują tradycyjny włącznik światła), a ich konstrukcja zapewnia ochronę przed przeciążeniami. Można wyróżnić ściemniacz dotykowy, który pozwala na regulację natężenie oświetlenia przez dotyk przeznaczonego do tego pola oraz ściemniacz obrotowy, który umożliwia płynną regulację natężenia poprzez obrót potencjometra.
Osobną grupą są ściemniacze oparte na stateczniku, przeznaczone do ściemniania świetlówek. Zastosowanie ściemniaczy pozwala na znaczną oszczędność energii zużywanej na oświetlenie.

Czujniki ruchu i obecności
Czujnik (czujka) ruchu, oparty jest na systemie wykrywania promieniowania podczerwonego.
Obszar, zwany polem detekcji (pole, które czujka „widzi”), jest odpowiednio badany. Analizowane są zmiany promieniowania w pomieszczeniu. Ponieważ człowiek lub zwierzę (podobnie jak każdy organizm żywy) emituje promieniowanie podczerwone, wraz z jego pojawieniem się zmienia się pole promieniowania podczerwonego.
Nowoczesne czujniki zaprogramowane są tak, by rejestrować zmiany promieniowania podczerwonego wynikające z ruchu, a nie np. z krótkotrwałych zmian temperatury. Są też zabezpieczone przed wpływem środowiska i "wandaloodporne".

Czujniki natężenia światła
Zadaniem tych czujników jest włączanie lub gaszenie światła zależnie od natężenia światła panującego w środowisku. Czujnik włącza lub gasi oświetlenie, kiedy przekroczona jest wartość progowa natężenia (może być stała lub zaprogramowana) - czyli np. kiedy w pokoju jest już za ciemno.Czujniki zmierzchowe nie działają przy krótkotrwałych i przypadkowych zmianach natężenia światła.

Programatory - przechytrzyć złodzieja
Dodatkowym elementem sterowania oświetleniem są programatory, które pozwalają na ustawienie cykli włączania i wyłączania oświetlenia pod nieobecność domowników. Pracę tego systemu można wykorzystać, stosując krótkie cykle, które zapewniają właściwe oświetlenie dla zwierząt i roślin oraz dłuższe cykle, które symulują obecność.

Oceń artykuł
4,83 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także