Sterowanie oświetleniem

Sterowanie oświetleniem

Oświetlenie może się włączać i wyłączać w określonych godzinach, na wybrany przez użytkownika okres czasu. Zależnie od rodzaju programatora można uzyskać różne efekty:

  • programator dobowy włącza i wyłącza światło codziennie o określonej godzinie na dany odcinek czasu (minimalny czas to kilkanaście minut). Dobowy cykl pracy jest jednocześnie powodem niedoskonałości programatora - w przypadku przerwy w dostawie prądu włączy się ponownie nie po upływie rzeczywistych 24 godzin, ale po czasie większym o przerwę w dostawie energii;
  • programator tygodniowy powtarza cykl siedmiodniowy. Każdego dnia można ustawić inne godziny włączania i wyłączania światła. Programator taki uruchamia światło co najmniej na godzinę;
  • programator uniwersalny (elektroniczny) zasilany prądem z baterii, wobec czego odporny na przerwy w dostawie prądu. Urządzenie to może uruchamiać światło na bardzo krótko, może też przesuwać zaprogramowany cykl pracy (o losowo wybrany kilkunastominutowy odcinek czasu - np. jednego dnia zapala światło o 7.03, a następnego - o 6.47).
  • funkcja ściemniania. Zapala i gasi światło górne zgodnie ze zwyczajami domowników.

Uwaga! Wszelkie elementy sterowania oświetleniem mogą być stosowane tylko w pełni sprawnej instalacji. W innym przypadku mogą stanowić zagrożenie pożarowe (szczególnie programatory)

czujnik ruchuPrzykładowe rozwiązania
Jeżeli system sterowania oświetleniem jest półautomatyczny, ważnym jego elementem są włączniki, wyłączniki i panele sterownicze, które pozwalają na regulację pracy systemu i ustawianie funkcji pracy.
Ważnym składnikiem tych elementów sa diody elektroluminescencyjne. Użytkownik widzi je w postaci światełek na włączniku, które zmieniają barwę zależnie od funkcji. Dioda może sygnalizować zmianę trybu pracy, uruchomienie jednej z funkcji lub zbliżający się moment włączenia czy wyłączenia systemu.

Dioda elektroluminescencyjna, dioda świecąca, LED (Light Emitting Diode) – element półprzewodnikowy przetwarzający energię elektryczną na energię promieniowania świetlnego.

Wyłącznik schodowy z wyłącznikiem zmierzchowym i wskaźnikiem upływu czasu. Wyłącznik stosowany jest tam, gdzie nie jest wymagane ciągłe oświetlenie, np. na klatkach schodowych, korytarzach, garażach. Oświetlenie uruchamia się po naciśnięciu włącznika i jest włączone przez zaprogramowany wcześniej czas (np. 2 minuty). Wskaźnik LED pozwala stwierdzić, że za krótki czas (np. 30 s) oświetlenie zostanie wyłączone (zaczyna migać). Ponowne naciśnięcie włącznika powoduje nowe odliczanie czasu pracy.

oprawka z czujnikiem zmierzchowymWłącznik z czujnikiem ruchu i czujnikiem zmierzchowym. Włącznik przeznaczony jest do stosowania w pomieszczeniach, które nie wymagają ciągłego oświetlenia, a intensywność oświetlenia jest zależna od pory dnia, czyli od natężenia światła naturalnego (np. w przejściach, łazienkach, toaletach). Światło jest włączane, kiedy następują jednocześnie dwa zdarzenia: czujka podczerwieni rejestruje ruch, a czujnik zmierzchowy wykryje, że poziom światła zewnętrznego jest niższy od zaprogramowanego. Włącznik może być zaprogramowany na różne wykorzystanie światła pełnego. Przykładowo w biurach można ustawić dwa poziomy oświetlenia - podczas weekendu niska wartość (np. 25% pełnego światła); w dni powszednie – wyższa (np. 80% pełnego światła)

Włącznik sterowany przez czujki ruchu (podczerwieni). Włączniki z czujkami pasywnymi przeznaczone są do automatycznego sterowania oświetleniem w korytarzach, pomieszczeniach gospodarczych, kuchniach, łazienkach, biurach itp. Włączniki te uruchamiają światło, kiedy czujka wykryje jakikolwiek ruch. Światło jest automatycznie wyłączane po określonym czasie od ostatnio wykrytego ruchu - czas ten można zaprogramować (np. 2 minuty).
Włączniki mogą być połączone z czujnikami zmierzchowymi - światło będzie włączane dopiero wtedy, kiedy natężenie światła naturalnego (zewnętrznego) spadnie poniżej zaprogramowanego poziomu.

Wyłącznik sterowany przez czujki ruchu. Wyłączniki takie sprawdzają się w miejscach, gdzie konieczne jest wyłączenie światła po opuszczeniu pomieszczenia (np. klasy szkolne). Światło jest włączane ręcznie (odpowiednim przyciskiem), natomiast wyłącza się, jeśli przez zaprogramowany czas (np. 10 minut) nie zostanie zarejestrowany żaden ruch.

Oceń artykuł
4,83 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Ryszard Swiebocki

Źródło: Alamin

Zdjęcia: Legrand, Zext

Polecamy Ci również

Zobacz także