Sposoby odwadniania dachów płaskich

Jeden z podziałów systemów odwadniania dachów płaskich odbywa się według sposobu odprowadzania wody deszczowej. Wyodrębnić możemy wtedy dwa rozwiązania: grawitacyjny i podciśnieniowy.

Pierwsze z nich, to systemy tradycyjne, takie jak rynny czy wpusty dachowe wraz z instalacją rur i kształtek, drugie natomiast, to systemy podciśnieniowego odwadniania dachów płaskich – charakteryzujące się największą efektywnością, szczególnie w przypadku odwadniania dachów o dużych powierzchniach.

wpust dachowy podstawowy i awaryjnySystemy grawitacyjne, znane i stosowane od lat, ze względu na proste działanie mają szereg zalet, z których najistotniejsze to: prosta zasada działania oraz mała wrażliwość na drobne błędy podczas montażu. Jednak ze względu na fakt, że instalacja odprowadza zawsze mieszaninę wody i powietrza, mają też i wady. Można tutaj wymienić, w odniesieniu głównie do instalacji wpustów grawitacyjnych: małą wydajność wpustów, duże średnice instalacji, dużą ilość pionów i wreszcie konieczność prowadzenia przewodów poziomych ze spadkiem. Porównując w tym miejscu system podciśnieniowy od razu rzuca się w oczy skala znaczących różnic. Z zalet możemy wymienić przede wszystkim: dużą wydajność wpustów, mniejszą średnicę instalacji, mniejszą ilość pionów, prowadzenie przewodów poziomych bez spadku i na koniec - dużą prędkość przepływu, co powoduje samoczyszczenie przewodów. Niedogodność w tym przypadku stanowią skomplikowane obliczenia oraz większa wrażliwość na błędy podczas montażu.

Wpusty dachowe grawitacyjnego odwadniania dachów płaskich
Wpusty dachowe grawitacyjnego odwadniania dachów płaskich uzupełniają ofertę wyrobów z grupy odwadniania grawitacyjnego. Przeznaczone są do odprowadzania wody deszczowej z dachów obiektów, takich jak: supermarkety, hale fabryczne i magazynowe, bloki mieszkalne, garaże wielopoziomowe itp.

Oferta obejmuje najbardziej popularne rodzaje wpustów – z przyspawanym kołnierzem bitumicznym lub pierścieniem ze stali szlachetnej, z koszem zabezpieczającym przed przedostawaniem się liści lub kratką ściekową. Wszystkie rodzaje występują również w wersji z podgrzewem. Wpusty dostępne są w średnicach 110 mm i 160 mm. Ofertę uzupełniają wpusty o średnicy 110 mm do dachów o konstrukcji lekkiej. Wpusty te wyposażone są w kołnierz bitumiczny lub pierścień z PVC do dogrzewania i występują również w wersji z podgrzewem. Całość łączy się z instalacją rur i kształtek z PVC-u bądź HD-PE.
Idealnym sposobem na sprowadzenie wody z dachu o dużej powierzchni jest system odwadniania podciśnieniowego (np. Wavin QuickStream).

Oceń artykuł
3,57 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także