Solary - pozytywna energia

Kolektory słoneczne stają się obecnie synonimem nowoczesności i energooszczędności. Aby jednak uzyskać korzystny bilans wykorzystania energii słonecznej, ważny jest prawidłowy dobór systemu solarnego.

kolektory słoneczne

Solary - kryteria doboru
Nie ma jednej uniwersalnej zasady doboru tych urządzeń. Wymaga to specjalistycznej wiedzy i  fachowych obliczeń, dlatego nie zaleca się dokonywania wyboru na własną rękę. Najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z producentem kolektorów lub polecanym dystrybutorem, który zaproponuje najkorzystniejsze rozwiązanie.
Pierwszym krokiem przy doborze kolektorów jest sprecyzowanie, czy urządzenia te chcemy wykorzystać tylko do ogrzewania wody użytkowej (i jest to rozwiązanie najczęściej spotykane), czy mają wspomagać również centralne ogrzewanie.
Podstawowe pytanie zadawane przy projektowaniu instalacji solarnej dotyczy wielkości powierzchni kolektorów. Ogólnie przyjmuje się, że przy ilości promieniowania słonecznego w naszym kraju optymalnie dobrana pod względem ekonomicznym instalacja solarna służąca do podgrzewania wody użytkowej powinna mieć powierzchnię kolektora od 1 do 1,5 m² na jedną osobę i pokrywać 60-70% całego zapotrzebowania. Standardowo przyjmuje się, że 1 m² wystarczy do ogrzania 50 litrów wody. Natomiast powierzchnia kolektorów wspomagających instalację centralnego ogrzewania powinna mieć od 0,3 do 0,5 m² powierzchni kolektora na 1 m² powierzchni użytkowej domu i pokrywać 20-30% zapotrzebowania. Dane te dotyczą domów nowo wzniesionych, z odpowiednią izolacją termiczną.
Warto wiedzieć, że efektywność instalacji z wykorzystaniem kolektorów słonecznych nie jest wprost proporcjonalna do wielkości ich powierzchni. Zamontowanie zbyt dużej ilości kolektorów podwyższa koszty instalacji i prowadzi do jej przewymiarowania, zwłaszcza w okresie letnim – produkowana jest za duża ilość energii, której nie da się nawet zmagazynować i wykorzystać.

montaż kolektorów słonecznychkolektor słoneczny zamontowany w pokryciu

Zbiorniki akumulacyjne
Aby energia cieplna wyprodukowana przez kolektory była efektywnie wykorzystana w systemie grzewczym, musi być zakumulowana. Do tego celu służą zasobniki (zbiorniki) wodne. Ważny jest odpowiedni dobór jego pojemności, co wiąże się z oszacowaniem  dobowego zapotrzebowania na ciepłą wodę w gospodarstwie domowym. Trzeba zatem wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby i preferencje użytkowników. Uwzględnia się między innymi liczbę domowników, ilość łazienek w domu, także to, czy są one wyposażone w wanny czy prysznice. Standardowo przyjmuje się, że jedna osoba zużywa dziennie około 50 litrów ciepłej wody. Warto też doliczyć pewną rezerwę, którą będzie można wykorzystać w momentach większego poboru wody, np. wówczas, gdy przyjmujemy gości. Zaleca się więc, aby zbiorniki były większe o 25–35 %  od przeciętnego dobowego zużycia. I tak np. czteroosobowa rodzina zużywająca dziennie około 200 l, powinna zaopatrzyć się w zbiornik o pojemności co najmniej 250 l. 
Trzeba również pamiętać, że po zachodzie słońca kolektory słoneczne już nie pracują i nie jest możliwe, aby następnego dnia rano szybko nagrzały wodę. Pojemność zasobnika powinna być zatem tak dobrana, aby ilość wody nagrzanej w ciągu dnia wystarczyła przynajmniej do połowy dnia kolejnego. Najczęściej produkowane są zbiorniki o pojemności 200, 300 i 400 l. Ważne jest, aby zbiornik był dobrze izolowany.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także