Rodzaje gniazdek - adaptery

Rodzaje gniazdek - adaptery

Przywozimy nowe urządzenie elektryczne z dowolnego kraju Unii lub wyjeżdżamy za granicę z naszą ulubioną suszarką do włosów... i tu spotyka nas niespodzianka. Okazuje się, że wtyczki za nic nie da się "wepchnąć" do gniazdka.

To nie redakcyjny wymysł. Takie rzeczy zdarzają się, niestety, dość powszechnie. Oto cytat z naszego Forum:

Rodzaje gniazdek - adaptery - zdjęcie 1

Niefortunny Forumowicz może skorzystać z tzw. adaptera, zwanego inaczej przejściówką (takiego, jak widoczny na zdjęciu). To proste urządzenie pozwala "zgrać" ze sobą niedopasowane wtyczkę i gniazdko.

adaptery (przejściówki) - jeśli wtyczka i gniazdko nie pasują....
adapter do gniazdka i wtyczki
dostosuj wtyczkę do gniazda...                      ...albo gniazdo do wtyczki

Adapter pozwalający na jeden rodzaj przejścia (np. wtyczka brytyjska - gniazdo polskie) kosztuje ok. 3 zł, a przejściówka "wielofunkcyjna" (na zdjęciu) od 8 do 25 zł. Aby uniknąć takich niespodzianek, zobaczmy z jakimi rodzajami gniazdek można się spotkać na rynkach europejskich (tzn. jakie gniazda stosowane są w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii).


gniazdko stosowane w Polsce - gniazdko typu Schucko i gniazdko wg British Standard

Pierwsze od lewej to typowe gniazdko stosowane w Polsce, oznaczane jako 2P + Z (dwa tory prądowe + wymagane normą* tzw. uziemienie, czyli styk ochronny). W polskich gniazdkach jako uziemienie stosuje się bolec o przekroju okrągłym.

Drugie od lewej to gniazdko typu Schucko, zwane także gniazdkiem DIN lub gniazdkiem Euro. Występuje powszechnie na rynkach Unii Europejskiej. Od typowego polskiego gniazda różni się sposobem rozwiązania uziemienia. Zamiast bolca ma w bocznych ściankach dwa sprężyste zestyki - kontaktują się one z blaszkami umieszczonymi na bocznej powierzchni wtyczki.
Wtyczka typu Schucko będzie pasowała do tych gniazd stosowanych w Polsce, które nie mają styku ochronnego.Typowa polska wtyczka nie będzie natomiast pasowała do gniazda Schucko.

gniazdko brytyjskieJako ostatnie pokazano gniazdko typu brytyjskiego, tzw. BS (British Standards). Takie gniazdko ma otwory prostokątne zamiast okrągłych. Dostosowane do niego wtyczki mogą sprawić kłopot polskim miłośnikom angielskich wyrobów - typowy przywieziony z Wielkiej Brytanii sprzęt nie na się podłączyć do polskich domowych gniazdek. Rozwiązaniem jest wymieniony już adapter (przejściówka).

W ofercie niektórych firm znajdują się gniazdka zarówno typu Schucko, jak i BS. Na zdjęciu gniazdko BS, przeznaczone do stosowania w laboratoriach - placówkach, w których można spotkać urządzenia pochodzące spoza granic naszego kraju.

Wybierając się w podróż poza granice Polski, warto pamiętać o adapterze, który pozwoli dostosować wtyczki naszych urządzeń do gniazd, z którymi spotkamy się w hotelach lub domach prywatnych.
A oto szkice gniazd i wtyczek, które możemy spotkać w bardziej "egzotycznych" krajach:

gniazdka stosowane w Australii, Kanadzie i Ameryce Południowej
*Mowa o normie PN-EC 60884-1 Gniazda wtyczkowe i wtyczki do użytku domowego i podobnego - Część 1: Wymagania ogólne.
Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Joanna Ryńska

Zdjęcia: Legrand, Kopp, Ospel, Redakcja

Polecamy Ci również

Zobacz także