Renowacja ścian to dobry moment na wymianę instalacji elektrycznej. Położenie nowych przewodów i umieszczenie puszek przyłączeniowych wymaga zwykle kucia ścian. Lepiej więc zawczasu ustalić właściwą kolejność prac: najpierw należy ułożyć kable, potem wyrównać i pomalować ściany.
W zależności od funkcji i rodzaju pomieszczenia przewody elektryczne można poprowadzić pod tynkiem, w tynku lub bezpośrednio po ścianie. Instalację podtynkową prowadzi się kablami jednożyłowymi w specjalnych rurkach osłonowych, które umieszcza się w wydrążonych w ścianie wgłębieniach. Jest to droższe rozwiązanie od pozostałych, ale w przyszłości znacznie ułatwi nam wymianę przewodów. W instalacji podtynkowej wielożyłowe płaskie przewody skrywa warstwa zaprawy. Jeśli dojdzie do uszkodzenia kabli, trzeba się liczyć z tym, że konieczne będzie odkuwanie tynku. Przewody prowadzone po ścianie stosuje się w pomieszczeniach gospodarczych, np. w piwnicach i garażach. W takich pomieszczeniach jak łazienka czy kuchnia, gdzie ryzyko porażenia prądem elektrycznym jest większe, jako zabezpieczenie stosuje się wyłączniki różnicowo prądowe, które w razie zwarcia natychmiast odłączają napięcie. Gniazdka elektryczne w łazienkach i kuchniach powinny być specjalnie uszczelnione. Nie wolno ich też umieszczać w bezpośrednim sąsiedztwie wanny i umywalki. Warto też zadbać o sprzęt elektroniczny. Plazma i kino domowe mogą ucierpieć w wyniku przepięć (krótkotrwały wzrost napięcia w sieci) spowodowanych wyładowaniami atmosferycznymi. Ryzyko uszkodzenia telewizora czy sprzętu komputerowego wyeliminuje zamontowanie ochronników. O tym, czy instalacja powinna zostać zmodyfikowana, czy wymieniona, decyduje fachowiec. W tym celu musi sprawdzić stan przewodów, tablicę rozdzielczą i puszki przyłączeniowe, a także zmierzyć rezystancję izolacji i ochrony przeciwporażeniowej. Wymiana instalacji czeka nas, jeśli przewody mają więcej niż 20 lat, wykonane są z aluminium lub izolowane gumą. Jeśli mieszkamy w bloku, na rozpoczęcie prac musi zgodzić się administracja. Po zakończeniu remontu wymaga też przedstawienia protokołu z pomiarów sieci. Wykonują je elektrycy z odpowiednimi uprawnieniami. Należy pamiętać, że poziom uprawnień (oznaczany odpowiednimi symbolami) jest też wymagany do remontu sieci elektrycznej. Wadliwie wykonana instalacja może być tak samo niebezpieczna jak przestarzała i wadliwa.
Skary1
Jestem w trakcie wykańczania bliźniaka, który wreszcie stał się naszą wymarzoną własnością. Zastanawiam się nad zastosowaniem nowoczesnego systemu doprowadzenia prądu do pomieszczeń, jako że jeszcze nie zostało zaciągnięte gipsem to może warto by było zrobić listwy zasilające w pomieszczeniach zamiast zwykłych kabli, puszek a potem gniazdek. System, jaki wpadł mi w oko zauważyłem w folderach z inteligentnymi rozwiązaniami dla domów, a okazało się, że jest dostępny u nas nazywa się Mainline power a promują pod mobilne gniazdka. Listwy są kręcone do ścian lub we wcześniej przygotowanych bruzdach podpina się je kostką a gniazdka, łatwym patentem ? wygląda na prosty, więc nie powinien się popsuć, wpinamy gdziekolwiek na całej długości listwy. Gdyby ktoś coś słyszał lub już znał to rozwiązanie to dziękuję za info, szczególnie myślę o kuchni ale w pokojach też może być ciekawie szczególnie że jakbyś nie projektował i kombinował to i tak gniazdko często za meblem wychodzi.
Dorota Sobótka
Warto wziąć pod uwagę wszelkie aspekty potrzeb domowników, może się okazać że później potrzebne będą niewygodne przeróbki, w moim przypadku były to niezbędne gniazda siłowe które wcześniej nie były potrzebne http://www.castorama.pl/produkty/instal ... ilowe.html
Enerbau Tanie Grzanie
Redakcja, Skary1 i Dorotka , to żenada. Bardziej żenującej reklamy trudno znaleźć na tym forum .
.
bachus
Redakcja, Skary1 i Dorotka , to żenada. Bardziej żenującej reklamy trudno znaleźć na tym forum .
.
Bo tylko swoja reklama jest dopuszczona, inne nie!!!