Przeglądy techniczne pomp ciepła

Przeglądy techniczne pomp ciepła

Producenci pomp ciepła twierdzą, że urządzenia te mogą pracować na fabrycznych podzespołach z jednakową wydajnością nawet przez 25 lat. Aby tak się stało, należy zadbać o regularne przeprowadzanie przeglądów technicznych. Na czym one polegają
i w jaki sposób wpływają na efektywność pracy systemu grzewczego?


pompa ciepłaPompy ciepła są urządzeniami o bardzo niskim wskaźniku awaryjności. Warto jednak pamiętać, że zbudowane są z mechanicznych podzespołów, które na skutek ruchu podlegają naturalnej eksploatacji. Okresowe kontrole pozwalają m.in. nadzorować stopień ich zużycia, a przy tym sprawdzać pozostałe elementy, które mają wpływ na wydajność urządzenia.
Profesjonalne przeglądy techniczne powinny być wykonywane przynajmniej raz w roku ‒ najlepiej jeszcze przed sezonem grzewczym, czyli na przełomie sierpnia i września. Zajmują się tym autoryzowane serwisy współpracujące z producentem danego urządzenia. Przeprowadzanie badań jest obligatoryjne, ponieważ są one podstawą do zachowania ważności umowy gwarancyjnej.
Serwisant przeprowadzający kontrolę wykonuje szereg czynności pozwalających ocenić pracę urządzenia. Pierwszą z nich jest wykonanie pomiarów. Sprawdzane jest m.in.: zawilgocenie czynnika grzewczego, kwasowość oleju, ciśnienie czynnika chłodniczego, szczelność źródła górnego oraz dolnego czy zużycie energii elektrycznej. Następnie przeprowadza się analizę ewentualnych błędów, które zostały zapisane w pamięci regulatora. Dodatkowo jeśli jego oprogramowanie jest przestarzałe, przeprowadzana jest aktualizacja. Duże znaczenie dla efektywności pracy ma również drożność poszczególnych układów. Elementy, takie jak filtry, parowniki czy skraplacze muszą być regularnie czyszczone, ponieważ w innym przypadku może utworzyć się zator.
Przegląd jest także okazją dla użytkowników do zdobycia dodatkowych informacji z zakresu obsługi urządzenia. Serwisant udzieli nam wszystkich niezbędnych wskazówek dotyczących prawidłowego wykonywania podstawowych czynności, takich jak zmiany temperatury czy obsługa oprogramowania. W uzasadnionych przypadkach może też zoptymalizować konfigurację pompy ciepła, co pozwoli zwiększyć jej wydajność.
Wszystkie czynności przeprowadzane przez specjalistę zapisywane są w książce serwisowej, która umożliwia dokładne odtworzenie historii urządzenia, co ułatwia późniejsze, ewentualne naprawy.

Oceń artykuł
3,50 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Nateo

Polecamy Ci również

Zobacz także