Pompy ciepła - ważne pytania

pompa ciepłaWyobraźmy sobie, że rosnące ceny energii, oleju opałowego lub gazu niezbędnego do ogrzania mieszkania czy domu nie robią na nas żadnego wrażenia. Nie do pomyślenia? Z pompą ciepła jest to możliwe.

Pompy ciepła pozyskują aż 75% potrzebnej energii grzewczej ze środowiska naturalnego. Pozostałe 25% to energia elektryczna potrzebna, aby instalacja działała. To, co na początku brzmi niewiarygodnie, jest już normą w wielu kotłowniach. W ciągu ostatnich lat producenci pomp ciepła – także dzięki rosnącym cenom kopalnych nośników energii – wykazują stały wzrost obrotów.

Jak działa pompa ciepła?
Zasadniczo pompa ciepła działa tak samo jak lodówka – tyle że układ jest odwrócony. Lodówka pobiera ciepło z komory i odprowadza je na zewnątrz. Pompa ciepła natomiast pobiera ciepło ze środowiska i przekazuje je do instalacji grzewczej w domu.

Jakie źródła ciepła w środowisku można wykorzystać?
Ciepło znajduje się w gruncie, wodach gruntowych i powietrzu. Grunt, woda i powietrze gromadzą energię słoneczną, odbieraną przez czynnik znajdujący się w obiegu grzewczym, który w pompie ciepła uzyskuje podwyższoną, użyteczną temperaturę. Energię cieplną można następnie wykorzystać do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody. Zasoby energii są nie tylko niewyczerpane i bezpłatne, można z nich ponadto korzystać przez cały rok. Co więcej, korzystanie z takich źródeł energii jest całkowicie nieszkodliwe dla środowiska.

Czy pompa ciepła oznacza rezygnację z dotychczasowego komfortu ogrzewania?
Nie. Nowoczesne pompy ciepła nie są większe od dotychczasowych kotłów grzewczych. Dzięki nowatorskiej technologii pracują w pełni automatycznie. Użytkownik po prostu programuje pożądaną temperaturę w pomieszczeniach, o resztę dba inteligentny układ sterowania. Pompa ciepła ma też dodatkową funkcję: latem instalacja może służyć do chłodzenia pomieszczeń mieszkalnych. A zatem przez cały rok można się cieszyć komfortem, uzyskanym niemal całkowicie dzięki wykorzystaniu bezpłatnej energii, obecnej w środowisku naturalnym.

pompy ciepłaW jaki sposób uzyskuje się energię ze środowiska?
Do wyboru są różne możliwości. Pierwsza z nich to poziomy kolektor gruntowy, ułożony na głębokości od 1,20 do 1,50 metra. W gruncie trzeba zakopać rury o dużej powierzchni, dlatego ta metoda jest zalecana przede wszystkim dla nowo budowanych domów, usytuowanych na wystarczająco dużej działce. Kolektor pionowy lub sonda gruntowa wymagają odwiertu o głębokości do 100 metrów. Tego typu kolektor nadaje się szczególnie do zastosowania na niewielkich działkach. Woda gruntowa to najbardziej wydajne źródło energii. Dzięki stałej temperaturze przez cały rok – od 8 do 10°C – można osiągnąć najwyższą moc w porównaniu z innymi instalacjami. Dla zastosowania tego rozwiązania konieczne jest wiercenie studni czerpalnej i studni zrzutowej, aby doprowadzić wodę gruntową do pompy ciepła i po odzyskaniu energii odprowadzić z powrotem.

Z czego składa się instalacja z pompą ciepła?
Instalacja z pompą ciepła obejmuje trzy główne podzespoły:

  • układ źródła ciepła, który pobiera energię z powietrza na zewnątrz, gruntu lub wód gruntowych i doprowadza ją do pompy ciepła;
  • pompa ciepła podnosi temperaturę nośnika energii cieplnej do poziomu użytecznego w instalacji grzewczej;
  • instalacja grzewcza, np. ogrzewanie podłogowe, przekazuje energię cieplną do pomieszczenia.

Aby zapewnić najwyższą wydajność, ekonomiczną eksploatację, czyli oszczędność, te trzy podzespoły muszą być do siebie optymalnie dopasowane.

Co oznacza tryb mono- i biwalentny?
Monowalentny tryb pracy oznacza, że pompa ciepła jest jedynym urządzeniem służącym do wytworzenia energii cieplnej dla instalacji ogrzewania i przygotowania ciepłej wody.

W trybie biwalentnym obok pompy ciepła mamy kocioł gazowy lub olejowy. Gdy temperatura na zewnątrz jest szczególnie niska, pompa ciepła się wyłącza, a energię cieplną uzyskujemy z kotła gazowego lub olejowego. W tzw. trybie monoenergetycznym pompa ciepła pracuje w połączeniu z elektrycznym układem dogrzewania, zapewniającym odpowiednią ilość energii cieplnej w okresach szczytowego poboru. Aby uzyskać oszczędności, należy w każdym przypadku założyć w projekcie monowalentny, tj. samodzielny, tryb pracy.

Czy pompa ciepła może także chłodzić?
W trakcie projektowania instalacji z pompą ciepła należy zawczasu uwzględnić rosnące wymagania użytkowników, takie jak potrzeba chłodzenia pomieszczeń latem. Taką funkcję, z wykorzystaniem odnawialnego źródła energii, można w prosty i niedrogi sposób wprowadzić dzięki zastosowaniu pompy ciepła geoTHERM. Nie trzeba montować żadnych dodatkowych elementów. Np. ogrzewanie podłogowe może latem służyć do chłodzenia pomieszczeń po spełnieniu kilku warunków. To chyba najbardziej oszczędne rozwiązanie w kwestii klimatyzacji.

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także