Podgrzanie wody w zasobniku

Menedżer Akademii Viessmann

Dawid Pantera, Menedżer Akademii Viessmann

Na wstępie odpowiedzmy na pytanie czym jest legionella? – Otóż jest to bakteria, która rozwija się w środowisku o wysokiej wilgotności i wysokim stężeniu CO2 – mówi się o niej jako o tzw. bakterii ciepłej wody stojącej. Często rozwija się w rurach oraz zbiornikach ciepłej wody użytkowej. Niektóre odmiany tej bakterii mogą powodować choroby dróg oddechowych.

Najlepsze temperatury do rozwoju tej bakterii to wartości około 35-40°C; podgrzanie wody użytkowej do temperatur bliskich 60°C spowoduje ograniczenie jej ilości do stężenia niezagrażającemu zdrowiu – niestety nie bezpowrotnie – należy zatem zmuszać urządzenie podgrzewające wodę użytkową do okresowego podgrzania wody do wyższych temperatur. Nie powinno się jednak bezkrytycznie podchodzić do tego tematu, ponieważ jak już wspomnieliśmy na początku jest to bakteria, która rozwija się w tzw. wodzie stojącej, a jej okres rozwojowy trwa od 2 do 6 dni. Dysponując małym zasobnikiem, który w ciągu dnia opróżniamy i napełniamy nawet kilkukrotnie - nie dajemy tym samym szans na rozwój bakterii.

bakterie w wodziePodgrzanie wody antybakteryjne do temperatur około 60ºC jest zalecane zawsze tam, gdzie do dyspozycji mamy dowolnej wielkości zbiornik wody użytkowej rzadko opróżniany, lub zamierzamy korzystać z wody użytkowej, która przez dłuższy czas „stała” – po urlopie, dłuższej nieobecności itp.

Przy określaniu potrzeby podgrzania antybakteryjnego, oprócz szacowanego rozbioru wody, istotną sprawą jest także sama konstrukcja zbiornika ciepłej wody – dokładniej mówiąc rozmieszczenie jego króćców przyłączeniowych. Zasobniki  wyposażone są w przyłącze zimnej wody dokładnie w najniższym jego punkcie – zapobiega to powstawaniu „martwych” objętości wody stojącej, a co za tym idzie lokalnemu rozwojowi bakterii.
Regulatory mają wprowadzoną funkcję podgrzewania antybakteryjnego zbiorników ciepłej wody użytkowej – w zależności od wersji regulatora możemy zdefiniować konkretną godzinę i dzień w tygodniu kiedy wygrzew ma zostać zrealizowany, lub jak to jest w przypadku regulatorów stałotemperaturowych odstęp czasowy pomiędzy kolejnymi podgrzewaniami. Również regulatory obiegów solarnych w połączeniu z regulatorem kotłowym są w stanie zrealizować podgrzanie osobnego zasobnika solarnego. Decydując się na podgrzanie wody antybakteryjne, konieczne jest uruchomienie w tym samym czasie pompy cyrkulacyjnej, aby spowodować równoczesne wygrzanie instalacji ciepłej wody w budynku – można to definiować z poziomu regulatora kotłowego.

Na tym etapie warto wskazać niewątpliwe zalety zasobników i podgrzewaczy wykonywanych ze stali nierdzewnej – oferują one stałą wysoką higienę pracy. Czyste, gładkie powierzchnie nie pozwalają na gromadzenie i rozmnażanie mikroorganizmów, a wysoka jednorodność materiału chroni przed pęknięciami i innymi zmianami powierzchni. Tlenek chromu dzięki tzw. szczelności pasywnej tworzy warstwę ochronną przed uszkodzeniami mechanicznymi powierzchni. Na koniec oczywiście dochodzi brak konieczności stosowania dodatkowej ochrony antykorozyjnej (np. anody katodowej) - brak pozostałości na dnie zbiornika po działaniu anody.

Oceń artykuł
4,40 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Viessmann

Polecamy Ci również

Zobacz także