Pellet – drewno z odzysku

1
Pellet
Pellet drzewny to nowoczesna, ekologiczna i ekonomiczna alternatywa dla tradycyjnych paliw stosowanych do ogrzewania domów.

Poszukiwania coraz bardziej ekologicznych rozwiązań w dziedzinie dostarczania ciepła, zaprowadziły mieszkańców Starego Kontynentu na powrót do najbardziej tradycyjnych, a co za tym idzie ekologicznych metod. Nowoczesna technologia produkcji pelletu to bowiem nic innego, jak odzyskiwanie na potrzeby produkcji energii, jak największej ilości odpadów z naturalnego surowca, którym jest drewno. W czym tkwi jego popularność?

pelletProdukcja przemysłowa w Europie, która wciąż w znaczącym stopniu wykorzystuje drewno jako materiał konstrukcyjny czy budowlany, generuje znaczącą ilość odpadów. Ich zagospodarowanie, w dobie poszukiwania ekologicznych rozwiązań pozyskiwania energii, zostało doprowadzone niemal do perfekcji. Zastosowanie wysokociśnieniowego prasowania drewnianych odpadów w połączeniu z właściwościami naturalnych lepiszczy występujących we wszystkich gatunkach drewna sprawia, że powstaje pellet – stałe, łatwe w użyciu paliwo o wysokiej kaloryczności. Jego właściwości i zalety doceniają mieszkańcy Austrii, Francji, Niemiec i Włoch, którzy w przydomowych kotłowniach spalają miliony ton pelletu rocznie.

Korzystny dla środowiska

Pellet może być wytwarzany zarówno z liściastych, jak i iglastych gatunków drewna. O ile pierwsze charakteryzują się większą wartością opałową z uwagi na swoją gęstość, a tym samym twardość, to drugie zawierają więcej ligniny będącej podstawowym lepiszczem pelletu. Tylko dzięki odpowiednim proporcjom drewnianych odpadów obu tych rodzajów, powstaje wysokiej jakości naturalne paliwo.
Z uwagi na zawartość jedynie naturalnych surowców, spalanie pelletu nie powoduje nadmiernej emisji CO2 do atmosfery. W procesie pozyskiwania energii uwalniania jest jedynie taka ilość gazu, która została pobrana przez roślinę w trakcie jej wzrostu. Pellet wydziela również znikome ilości szkodliwych związków. W przypadku siarki jest to maksymalnie 0,08%, a chlorków nie więcej niż 0,03% – mówi Krzysztof Romaniak, dyrektor operacyjny firmy Hoven.

Pellet to paliwo łatwe w użyciu

Poza wysoką wydajnością energetyczną, dostarczanie energii w obecnych czasach wymaga od paliwa również jego sprawnej i bezproblemowej obsługi. Pellet produkowany jest w postaci granulek o średnicy od 6 do 25 mm i długości zazwyczaj nie przekraczającej 4-5 cm. Jak podkreśla Krzysztof Romaniak, pozwala to nie tylko na jego ułatwione dozowanie, ale powoduje również, że efektywnie się wypala, a tym samym nie emituje zwiększonych ilości szkodliwych dla środowiska związków np. w postaci popiołów. Pellet jest również paliwem czystym w dosłownym tego słowa znaczeniu. Nie brudzi rąk w momencie bezpośredniego zetknięcia, nie zanieczyszcza miejsc, w których jest składowany, a także nie powoduje nadmiernego osadzania się pyłów w piecach, kotłach oraz instalacjach kominowych.

pellet - drewno z odzysku

Pellet - atrakcyjny cenowo

Wartość opałowa pelletu plasuje go w ścisłej czołówce paliw pozyskiwanych z biomasy. – Przy wyniku 16-17 MJ/kg ustępuje miejsca jedynie brykietowi drzewnemu. Jest jednak o wiele prostszy w transporcie, magazynowaniu i użyciu – dodaje Krzysztof Romaniak  z firmy Hoven. Pellet, mimo rosnącego zainteresowania związanego z poszukiwaniem przyjaznych dla środowiska źródeł energii, nie podlega także tak intensywnym wzrostom cen, jak ma to miejsce w przypadku innych paliw, w szczególności kopalnych. – Taniej od pelletu można kupić jedynie drewno kawałkowe oraz węgiel, ale ich sposób zastosowania powoduje, że nie są one atrakcyjne dla mieszkańców krajów europejskich oraz ochrony klimatu podsumowuje Krzysztof Romaniak.

Statystyki prowadzone przez The European Biomass Association (AEBIOM) wskazują, że Europa jest największym producentem pelletu na świecie. W 2010 r. wyprodukowała niemal 9,3 mln ton tego paliwa, a Polska w tym samym czasie znalazła się na 8 miejscu w globalnym rankingu jego producentów. Konsumpcja pelletu w krajach unijnych wyniosła w 2009 r. ponad 11,4 mln ton, co świadczy nie tylko o nieustannym wzroście zapotrzebowania, ale również uznania dla jego właściwości energetycznych (AEBIOM | European Bioenergy Outlook 2012) oraz rosnącej świadomości ekologicznej mieszkańców.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Hoven

Polecamy Ci również

Zobacz także