Oszczędny system ogrzewania

Oszczędny system ogrzewania

Sezon grzewczy dla wielu z nas, to czas wyższych rachunków za ogrzewanie, które nierzadko zmuszają do przykręcania grzejników. Warto więc pamiętać, że faktycznych oszczędności nie zapewni niska cena urządzenia, ale nowoczesne technologie, które gwarantują niższy koszt uzyskania jednostki ciepła.

Aby ogrzewanie przynosiło oszczędności, musimy dobrać kocioł odpowiedni do naszych potrzeb. Nie może on być ani za duży, ani za mały. Powinien przy tym wykorzystywać możliwie najtańsze paliwo i nie wymagać obsługi, gdy nas nie ma w domu. Na koszty związane z ogrzewaniem ogromny wpływ mają także nowoczesne rozwiązania stosowane w urządzeniach grzewczych. Dzięki nim można zredukować straty cieplne i maksymalnie wykorzystać energię ze spalania, co dla użytkowników oznacza znaczne obniżenie rachunków za ogrzewanie.

oszczędny system ogrzewaniaZanim wybierzesz...
Dobierając moc urządzenia grzewczego należy przedtem ocenić stan izolacji cieplnej. Jeżeli montujemy kocioł w starszym budynku, powinniśmy dokładnie sprawdzić stan izolacji cieplnej. Gdy okaże się ona niewystarczająca, mamy do wybory dwa rozwiązania: docieplenie budynku albo zamontowanie kotła o większej mocy cieplnej. Standardy w nowym budownictwie zapewniają stosunkowo dobrą izolację, dlatego w przypadku przeciętnego domu jednorodzinnego w zupełności wystarcza zakup kotła o mocy 10-15 kW (60-80 W/m²).

Pamiętajmy, że źle dobrane urządzenie o zbyt dużej mocy to niewykorzystane możliwości i mniejsza sprawność.

O wyborze kotła oprócz jego ceny często decyduje dostępność i koszt paliwa. Możemy zdecydować się na ogrzewanie olejem opałowym, jednak do tego będzie potrzebne miejsce do składowania paliwa. W zależności od potrzeb pojemniki należy uzupełniać co najmniej 2 razy w roku. Wykorzystanie energii elektrycznej to wygodna forma ogrzewania, ale jednocześnie mało opłacalna. Energia elektryczna jest bowiem najdroższym nośnikiem energii. Węgiel, choć najtańszy,  jest
z kolei kłopotliwy w użytkowaniu. W takiej sytuacji, jeśli mamy w domu instalację gazową, warto zdecydować się na ogrzewanie gazem ziemnym. Jest to bowiem jedno z najtańszych paliw zapewniającym wysoki komfort stosowania.

Jedno- czy dwufunkcyjny?
Kolejnym krokiem po decyzji dotyczącej sposobu ogrzewania jest wybór kotła jednofunkcyjnego
z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej lub dwufunkcyjnego. Zależy on głównie od wielkości domu oraz liczby mieszkańców. W domu z kilkoma łazienkami lepiej sprawdzi się jednofunkcyjne urządzenie z zasobnikiem. Błyskawiczny dostęp do ciepłej wody  już z chwilą odkręcenia kurka zapewnia użytkownikom komfort i sprawia, że mniej wody ucieka bezpowrotnie do ścieków. Używamy jej bowiem tylko tyle, ile potrzebujemy. W niewielkich mieszkaniach, lub jeśli nasza rodzina liczy
do 3 osób, można z powodzeniem zastosować kocioł dwufunkcyjny. Nowoczesne urządzenia dwufunkcyjne także są oszczędne i zapewniają stały dostęp do ciepłej wody.

Kondensacyjny
Nowoczesnym sposobem na energooszczędne ogrzewanie jest zastosowanie gazowego kotła kondensacyjnego. Dzięki takiemu rozwiązaniu w sezonie grzewczym można zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 30%. Kotły kondensacyjne to zaawansowane technologicznie urządzenia służące do centralnego ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Zasada działania kondensacji polega na odzyskiwaniu ciepła ze skroplonej pary wodnej zawartej w spalinach emitowanych przez kocioł. Kocioł kondensacyjny wykorzystuje ciepło zawarte w parze wodnej i pozwala na jego odzysk nawet o 17% większy niż w kotłach tradycyjnych. Dzieje się tak dzięki schłodzeniu spalin do temperatury poniżej 40°C stopni, przez co para wodna w nich zawarta zaczyna kondensować i oddawać dodatkowe ciepło. Cały cykl pozwala uzyskać sprawność kotła sięgającą do 109%. Kotły kondensacyjne zużywają mniej paliwa niż kotły konwencjonalne, w których energia ta jest bezpowrotnie tracona, ponieważ ciepło zawarte w parze wodnej  uchodzi wraz ze spalinami przez komin.

Oszczędne technologie
Do ekonomicznego ogrzewania domu nie zawsze wystarczy zakup odpowiedniego kotła. Firmy oferujące technikę grzewczą coraz częściej wzbogacają swoje produkty o nowoczesne rozwiązania służące oszczędzaniu energii. Dzięki nim otrzymujemy więcej ciepła i niższe rachunki za energię. Stosowane są np. gazowe palniki modulowane. Tego typu urządzenia są zaprojektowane do różnych zakresów poboru mocy i dopasowują się automatycznie do aktualnego zapotrzebowania. W okresach przejściowych (jesień, wiosna) palnik pracuje z optymalnie najniższą mocą. Kocioł optymalizuje proces spalania, co wydatnie wpływa na koszty.

Aby zaoszczędzić i jednocześnie maksymalnie wykorzystać energię cieplną, warto poważnie potraktować elektroniczne układy sterowania temperaturą.

elektroniczny system sterowania temperaturąUrządzenia wyposażone w automatykę pogodową potrafią za pomocą czujnika umieszczonego na zewnątrz budynku dostosować moc kotła, a co za tym idzie - ilość zużywanego paliwa, do warunków atmosferycznych. Jednym słowem - gdy na dworze jest ciepło, kocioł automatycznie zmniejsza moc grzewczą, utrzymując jednocześnie zaprogramowaną przez nas temperaturę w domu. Daje to dodatkowe oszczędności. Z kolei elektroniczny zapłon palnika zapewnia pewny i szybki start pracy, a jednocześnie zabezpiecza przed niekontrolowanym wypływem gazu. Zastosowanie elektronicznych regulatorów, pozwala na ustawienie różnych trybów pracy kotła (tryb automatyczny, stały komfort, okres urlopowy). W pełni elektroniczne zarządzanie ciepłem pozwala na ustawienie dowolnej temperatury w pomieszczeniu. Inteligentna automatyka sprawia, że  kocioł pracuje  optymalnie, bez zbędnego angażowania mocy.
Aby wspomóc nasz kocioł i dodatkowo oszczędzić energię, warto na grzejnikach zamontować zawory termostatyczne. Zawory termostatyczne reagują na każdy, nawet niewielki wzrost temperatury, spowodowany nawet nasłonecznieniem. Ich zadaniem jest zmiana temperatury grzejnika poprzez przydławienie przepływu czynnika i tym samym zmniejszenie zużycia ciepła potrzebnego do ogrzewania, gdy przez okna świecić będzie słońce.

Oceń artykuł
3,50 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Ewa Kulesza

Źródło: De Dietrich

Polecamy Ci również

Zobacz także