Oświetlenie punktowe

W każdym wnętrzu znajdują się różnego rodzaju detale warte wyeksponowania. Obrazy, pamiątki z podróży, przedmioty sztuki użytkowej przydają wnętrzu ciepła i współtworzą jego nastrój. Wieczorem jednak najczęściej toną w mroku. Rozwiązaniem może być odpowiednie oświetlenie dekoracyjne.

oświetlenie punktoweW oświetleniu, którego zadaniem jest zaakcentowanie wybranych elementów czy detali wnętrza stosuje się inny rodzaj lamp i źródeł światła, niż w przypadku oświetlenia centralnego. Lampa dużych rozmiarów, wyposażona   równie dużą żarówkę przesłoniłaby nam obiekt, który chcemy wyeksponować. Dlatego też rolę oświetlenia akcentującego pełnią najczęściej dyskretne lampki z niewielkimi żarówkami halogenowymi. Wytwarzają one ciepłe światło o „brylantowej” barwie, nadające się właśnie do oświetlenia dekoracyjnego. Najlepiej, gdy żarówka wyposażona jest w odbłyśnik – mały reflektor odbijający światło w jednym kierunku. Najmniejszą żarówką tego typu jest np. Ministar firmy Osram, której odbłyśnik umieszczono wewnątrz bańki. Żarówki halogenowe, właśnie takie jak Ministar czy Decostar lub też zasilany napięciem sieciowym 230 V Halopar, wytwarzają światło punktowe, które szczególnie dobrze sprawdza się przy oświetleniu przedmiotów znacznej wielkości, takich jak np. dekoracyjny mebel. Natomiast do oświetlenia wiszących na ścianie plakatów i obrazów lepiej sprawdzają się świetlówki liniowe. Wytwarzają one światło równomierne na całej swojej długości .
Świetlówka Osram Lumilux T2 FM ma jedynie 7 mm średnicy i może być umieszczona w oprawach zawieszonych nad obrazem. Co istotne, wszystkie tego rodzaju świetlówki charakteryzują się wysokim wskaźnikiem oddawania barw, dzięki czemu oświetlone przez nie przedmioty zachowają naturalny, żywy kolor.

Kolorowe światło diod LEDoświetlenie dekoracyjne

Kolor decyduje o charakterze wnętrza. Umiejętny dobór kolorów powinien dotyczyć nie tylko elementów jego wyposażenia. Ważny jest również kolor światła. Dzięki rozwojowi technologii LED, możemy w wyjątkowo prosty sposób podkreślić fragment mieszkania światłem o wybranej barwie. Wystarczy tylko stojące lub wiszące lampy wyposażyć w żarówki Decospot LED lub Dragonstar. Pierwsza z nich dostępna jest w wersjach świecących na czerwono, zielono, niebiesko, biało oraz w wersji zmieniającej kolory. Druga zaś wytwarza światło białe, niebieskie, pomarańczowe bądź czerwone. Diody LED mają jeszcze jedną zaletę – nie nagrzewają się. Można je więc umieszczać w miejscach, które do tej pory nie mogły być oświetlane - w pobliżu roślin lub wody.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Osram

Polecamy Ci również

Zobacz także