Ogrzewanie w kuchni

Kuchnia jest pomieszczeniem dość trudnym do ogrzania. Największy wpływ na wybór konkretnego grzejnika będzie miał rodzaj kuchni – czy jest ona zamknięta czy też otwarta, połączona z salonem. Oba warianty mają swoje ograniczenia i zalecenia techniczne.

kuchniaGrzejniki pod wymiar
Posiadacze mieszkań z wydzielonymi, zamkniętymi kuchniami najczęściej narzekają na niewielką ilość przestrzeni. Warto w tym przypadku zastanowić się nad zastosowaniem grzejników pionowych Ich kluczowym atutem jest niewielka szerokość (najwęższe mają zaledwie 30 cm), która sprawia, że można je umieścić na skrawku wolnej przestrzeni na ścianie - nawet tam, gdzie standardowy grzejnik się nie zmieści. Takie grzejniki są praktyczne – można je wyposażyć w specjalne relingi, które posłużą za dodatkowe wieszaki. Dobrym rozwiązaniem w małej kuchni mogą okazać się grzejniki drabinkowe. Drabinkowa konstrukcja sprawia, że można ich używać jako poręcznego wieszaka lub suszarki do  ściereczek, ziół czy grzybów. Elektryczna grzałka pozwoli zachować tę funkcję także poza sezonem grzewczym. Grzejniki takie mają również szeroki wybór dodatkowych uchwytów, które ułatwią nam utrzymanie porządku w kuchni.
Nieco inne zasady obowiązują przy dobieraniu grzejnika do kuchni otwartej, wychodzącej na pokój dzienny. Pamiętajmy, że oba pomieszczenia powinny stanowić stylistyczną całość, a grzejnik umieszczony w kuchni będzie widoczny dla gości. Odpowiedni efekt osiągniemy dzięki grzejnikom dekoracyjnym, np. modelom granitowym.
Innym ciekawym pomysłem na aranżację otwartej kuchni jest potraktowanie grzejnika jako ażurowej ścianki działowej – ustawiony prostopadle do ściany świetnie podzieli strefy w pomieszczeniu, a nawet nieco zasłoni płytę kuchenną. Posłuży nam również jako suszarka na ściereczki.

grzejnik w kuchniKoniec z zimną podłogą
Zarówno w zamkniętej, jak i otwartej kuchni świetnie sprawdza się także ogrzewanie podłogowe. Nierzadko panuje w niej nieco wyższa temperatura niż w pozostałych pomieszczeniach,. Tu przyrządzamy ciepłe posiłki korzystając z palników, płyt elektrycznych czy piekarników. Nie musimy więc ogrzewać tego pomieszczenia zbyt mocno. Zainstalowanie systemu ogrzewania podłogowego pozwoli nam lepiej wykorzystać dostarczone do pomieszczenia ciepło i zmniejszyć koszty związane z ogrzewaniem. Taki system w kuchni sprawdzi się także dlatego, że podłogę w tym miejscu wykłada się zazwyczaj materiałami dobrze przewodzącymi ciepło, takimi jak ceramika czy kamień. To dobrze wpływa na efektywność ogrzewania. Podłogówka ma jeszcze jeden atut – jest całkowicie niewidoczna i nie zajmuje miejsca. W niewielkiej, zamkniętej kuchni jest zaletą nie do przecenienia, z kolei w kuchniach otwartych na salon nie będzie problemu z dopasowaniem stylistycznym do obu pomieszczeń. W domach o otwartych kuchniach ogrzewanie podłogowe można zastosować na całej dostępnej przestrzeni, zarówno w aneksie kuchennym, jaki i w pokoju dziennym.
Planując podłogówkę w kuchni pamiętajmy o zasadzie, że projekt instalacji ogrzewania podłogowego powinien uwzględniać plan zabudowy kuchennej. Przy układaniu rur czy mat elektrycznych instalator ominie te miejsca, inaczej zamiast powietrza będziemy od spodu podgrzewać szafki czy kuchenkę.
W kuchniach ogrzewanych podłogowo warto pomyśleć o suszeniu wilgotnych ścierek. Do tego celu wcale nie jest nam potrzebny grzejnik. Bardzo przydatne są elektryczne suszarki elektryczne. Wystarczy je powiesić i podłączyć do kontaktu.

Zasady kuchennego ogrzewania
1. W małej kuchni warto zamontować grzejniki drabinkowe, które oszczędzą cenne miejsce.
2. Grzejnik dekoracyjny może być dodatkowym elementem stylistyki kuchni. Wybierzmy odpowiadający nam kolor i kształt urządzenia.
3. W otwartej kuchni połączonej z salonem świetnie sprawdzi się ogrzewanie podłogowe (ze względu na komfort, estetykę i oszczędności) w połączeniu z grzejnikiem dekoracyjnym (ozdoba salonu).
4. System ogrzewania podłogowego w kuchni musi uwzględniać ustawienie szafek i sprzętów. Nie chcemy przecież ogrzewać mebli i lodówki.

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Purmo

Polecamy Ci również

Zobacz także