Ogrzewanie podłogowe - sterowanie radiowe

ekspert Purmo

Danuta Szutkowska, Purmo

Do niedawna właściciel mieszkania, jeśli deweloper nie ujął tego
w projekcie, nie mógł nawet marzyć o ogrzewaniu podłogowym.
Z kolei w domach jednorodzinnych podłogówkę instalowało się na etapie budowy i później nie było możliwości dostosowywania jej
do zmieniających się potrzeb, np. rozbudowy domu. Dziś na rynku dostępne są rozwiązania pozwalające na dużo większą elastyczność. Dobrym przykładem jest tu nowoczesny, radiowy system sterowania oraz elektryczne ogrzewanie podłogowe.

Radiowa dowolność
Wodne ogrzewanie podłogowe to system, który ze względu na wymagania techniczne trzeba zaplanować i wykonać na etapie budowy domu. Jego zmiana, czy rozbudowa w późniejszym terminie to zadanie niezmiernie trudne. System radiowej automatyki daje natomiast możliwość sterowania pracą ogrzewania podłogowego na każdej pętli oddzielnie w zależności od potrzeb i może być instalowany w dowolnym momencie.
Podstawową zaletą automatyki radiowej jest fakt, ze nie wymaga ona kabli. Dzięki temu doskonale sprawdza się przy modernizacji starego ogrzewania podłogowego lub do zamontowania systemu sterowania już po ułożeniu podłogówki, np. jeśli wcześniej nie pomyśleliśmy o sterowaniu ogrzewaniem podłogowym, a budynek jest już wykończony. Zwykła automatyka wymaga poprowadzenia kabli pod tynkiem, co oznacza, że dołożenie jej już po wykończeniu mieszkania wymagałoby prucia ścian. Radiową zaś można zastosować w dowolnym momencie.
Jest to nie tylko wygoda. Czasem może uratować nas przed kosztownymi konsekwencjami wynikającymi z niedopatrzenia czy nieporozumienia z instalatorem.

mata grzewczaCiepła podłoga na zawołanie
Automatyka radiowa to oczywiście rozwiązanie dla tych właścicieli domów, którzy odpowiednio wcześniej pomyśleli o systemie podłogowym. Ale pozostali także nie muszą rezygnować z ciepłej podłogi. Dzięki elektrycznym matom podłogowym można ją mieć dosłownie wszędzie, nawet w mieszkaniu w bloku. System elektryczny nie wymaga zalewania obciążającym strop jastrychem, wystarczy więc niewielki remont. Cienką, trzymilimetrową matę grzewczą można umieścić bezpośrednio w kleju mocującym płytki podłogowe lub w wylewce tuż pod powierzchnią podłogi jako ogrzewanie uzupełniające, zapewniające ciepłą podłogę. Jest to rozwiązanie funkcjonalne i bezpieczne pod warunkiem, że wykonanie instalacji powierzymy specjaliście. Oszczędność i wygodę użytkowania gwarantuje termostat pokojowy wyposażony w zegar i działający w trybie tygodniowym. Dzięki temu urządzeniu można zarówno automatycznie, jak i ręcznie ustawiać pożądaną temperaturę podłogi, programując zmniejszone ogrzewanie w nocy, czy podczas nieobecności domowników. Czujnik podłogowy monitoruje temperaturę, dzięki czemu mata grzejna jest włączana i wyłączana w odpowiednim momencie. Regulacja taka pozwala także na znaczne oszczędności na rachunkach za ogrzewanie.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe z matą jest także dobrym rozwiązaniem w budynkach, gdzie cała instalacja grzewcza w budynku jest zasilana prądem, a nie wodą grzewczą.

Przykładowe ceny netto:

Elektryczne ogrzewanie podłogowe:

  • 1 m² – 600 zł,
  • 10 m² – 1760 zł.

Automatyka radiowa:

  • listwa automatyki dla 6 termostatów - 230 V z anteną, modułem wyłączającym pompę - 715 zł,
  • odbiornik (listwa) dla 1 termostatu - 230 V - 319 zł,
  • termostat bezprzewodowy zwykły - 242 zł,
  • termostat bezprzewodowy z wyświetlaczem - 297 zł,
  • termostat bezprzewodowy z wyświetlaczem, z programem tygodniowym - 473 zł.
Oceń artykuł
3,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Purmo

Polecamy Ci również

Zobacz także