Ogrzewanie podłogowe pod kontrolą

Ogrzewanie podłogowe pod kontrolą

sterowanie ogrzewaniem podłogowym

Ogrzewanie podłogowe, ze względu na swoje atuty, jest rozwiązaniem coraz częściej stosowanym. Jeśli jednak chcemy w pełni wykorzystać zalety tego rodzaju ogrzewania warto wyposażyć je w system sterowania.

Zalety ogrzewania podłogowego
Główne jego atuty to: efektywna współpraca z niskoparametrowymi źródłami ciepła, takimi jak kotły kondensacyjne i pompy ciepła oraz zmniejszenie cyrkulacji kurzu (ograniczenie konwekcji) i rozkład temperatur najbardziej zbliżony
do idealnego. Ponadto jego instalacja jest niewidoczna – nie zaburza więc harmonii wystroju wnętrza i nie przeszkadza w jego aranżacji.

Zalety bezprzewodowego systemu sterowania ogrzewaniem
Ogrzewanie podłogowe charakteryzuje duża bezwładność cieplna. Podlega też ono zjawisku samoregulacji, tzn. że ilość ciepła przekazywanego do pomieszczenia spada przy wzroście temperatury powietrza. Ale o prawdziwym komforcie związanym z dostosowaniem temperatury
do potrzeb użytkownika i możliwością zróżnicowania temperatur w poszczególnych pomieszczeniach można mówić dopiero przy zastosowaniu indywidualnej regulacji temperatury w pomieszczeniach. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, opartym na komunikacji radiowej, taką możliwość daje właśnie bezprzewodowe sterowanie wodnym ogrzewaniem podłogowym. Pozwala ono uzyskać w mieszkaniu nie tylko optymalny komfort cieplny, ale także przyczynić się do znacznej oszczędności energii potrzebnej do ogrzania mieszkania, a tym samym obniżenia wysokości płaconych rachunków. Ponadto jest to rozwiązanie bardzo wygodne – nie trzeba już przed każdym wyjściem z domu przykręcać wszystkich zaworów, nie mając pewności, jak przełoży się to na spadek temperatury – jeżeli wychłodzimy za bardzo mieszkanie, może okazać się, że jego dogrzanie wyniesie drożej niż utrzymywanie optymalnej temperatury w trakcie naszej nieobecności. Rozwiązanie to umożliwia także uaktywnienie instalacji i podniesie temperatury w całym domu lub tylko np. w jednym pomieszczeniu tuż przed naszym powrotem.
Bezprzewodowy system sterowania można stosować nie tylko do ogrzewania podłogowego,
ale także  grzejnikowego lub mieszanego. System ten uwzględnia różnice między tymi sposobami ogrzewania, oferując jednocześnie indywidualną regulację temperatury, zdalne, precyzyjne sterowanie jej wartościami za pomocą pilota, program wakacyjny, a także funkcję czuwania (jednym włącznikiem możemy obniżyć temperaturę w całym domu do poziomu np. 8ºC). Umożliwia również zaprogramowanie czasowego obniżenia temperatury, w sześciu strefach, w wybranych godzinach dla poszczególnych dni tygodnia.

Elementy systemuogrzewanie podłogowe ze sterowaniem
regulator
– dwukierunkowa komunikacja, dioda sygnalizująca status każdego z wyjść, bezprzewodowa instalacja, bezpieczne napięcie
(24 V) sterujące siłownikami, wbudowane dwa niezależne przekaźniki pompy i kotła, program samosprawdzalny;
termostaty – dostępne w kilku wersjach – standardowe, z manualną regulacją temperatury w zakresie 5-35ºC, termostaty przeznaczone do miejsc użyteczności publicznej lub specjalnie do pokoi dziecięcych z blokadą nastawy temperatury; termostaty z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym z funkcją m.in. pomiaru temperatury podłogi, możliwością ograniczenia minimalnej i maksymalnej temperatury podłogi;
pilot – możliwość kontroli temperatury w 6 strefach, alarm sygnalizujący błędy w komunikacji, możliwość wpływu na temperaturę ogrzewania podłogowego, jak i grzejnikowego.

system sterowania ogrzewaniem podłogowymInstalacja systemu
Jest bardzo prosta. Nie wymaga montażu
w ścianach żadnych dodatkowych przewodów nie wymaga też kucia czy innej tego typu dewastacji. Wystarczy tylko zamontować regulator w skrzynce rozdzielacza, podłączyć zasilanie 230 V i podpiąć kable łączące regulator z siłownikami. Następny krok to jedynie uruchomienie systemu.

Jak to działa
System uruchamia się aktywując termostaty ścienne, zainstalowane w poszczególnych pomieszczeniach. Komunikacja bezprzewodowa odbywa się dwukierunkowo – centrala odbiera sygnały nie tylko z termostatu, ale też monitoruje, przy pomocy specjalnego systemu sprawdzającego, jego działanie. W przypadku wątpliwości, czy komunikacja radiowa działa prawidłowo, wystarczy uruchomić funkcję testu połączenia, a regulator sam zawiadamia o ewentualnych nieprawidłowościach. Obecność przeszkód fizycznych, takich ja grube mury czy duże, metalowe elementy konstrukcyjne może zakłócać pracę systemu. Jest na to jednak sposób – system trzeba wyposażyć w specjalne wzmacniacze sygnału, które pozwalają na zwiększenie jego zasięgu nawet do 120 m.

Oceń artykuł
4,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Danfoss

Polecamy Ci również

Zobacz także