Ogrzewanie podłogowe, ze względu na swoje atuty, jest rozwiązaniem coraz częściej stosowanym. Jeśli jednak chcemy w pełni wykorzystać zalety tego rodzaju ogrzewania warto wyposażyć je w system sterowania.
Zalety ogrzewania podłogowego
Główne jego atuty to: efektywna współpraca z niskoparametrowymi źródłami ciepła, takimi jak kotły kondensacyjne i pompy ciepła oraz zmniejszenie cyrkulacji kurzu (ograniczenie konwekcji) i rozkład temperatur najbardziej zbliżony
do idealnego. Ponadto jego instalacja jest niewidoczna – nie zaburza więc harmonii wystroju wnętrza i nie przeszkadza w jego aranżacji.
Zalety bezprzewodowego systemu sterowania ogrzewaniem
Ogrzewanie podłogowe charakteryzuje duża bezwładność cieplna. Podlega też ono zjawisku samoregulacji, tzn. że ilość ciepła przekazywanego do pomieszczenia spada przy wzroście temperatury powietrza. Ale o prawdziwym komforcie związanym z dostosowaniem temperatury
do potrzeb użytkownika i możliwością zróżnicowania temperatur w poszczególnych pomieszczeniach można mówić dopiero przy zastosowaniu indywidualnej regulacji temperatury w pomieszczeniach. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, opartym na komunikacji radiowej, taką możliwość daje właśnie bezprzewodowe sterowanie wodnym ogrzewaniem podłogowym. Pozwala ono uzyskać w mieszkaniu nie tylko optymalny komfort cieplny, ale także przyczynić się do znacznej oszczędności energii potrzebnej do ogrzania mieszkania, a tym samym obniżenia wysokości płaconych rachunków. Ponadto jest to rozwiązanie bardzo wygodne – nie trzeba już przed każdym wyjściem z domu przykręcać wszystkich zaworów, nie mając pewności, jak przełoży się to na spadek temperatury – jeżeli wychłodzimy za bardzo mieszkanie, może okazać się, że jego dogrzanie wyniesie drożej niż utrzymywanie optymalnej temperatury w trakcie naszej nieobecności. Rozwiązanie to umożliwia także uaktywnienie instalacji i podniesie temperatury w całym domu lub tylko np. w jednym pomieszczeniu tuż przed naszym powrotem.
Bezprzewodowy system sterowania można stosować nie tylko do ogrzewania podłogowego,
ale także grzejnikowego lub mieszanego. System ten uwzględnia różnice między tymi sposobami ogrzewania, oferując jednocześnie indywidualną regulację temperatury, zdalne, precyzyjne sterowanie jej wartościami za pomocą pilota, program wakacyjny, a także funkcję czuwania (jednym włącznikiem możemy obniżyć temperaturę w całym domu do poziomu np. 8ºC). Umożliwia również zaprogramowanie czasowego obniżenia temperatury, w sześciu strefach, w wybranych godzinach dla poszczególnych dni tygodnia.
Elementy systemu
regulator – dwukierunkowa komunikacja, dioda sygnalizująca status każdego z wyjść, bezprzewodowa instalacja, bezpieczne napięcie
(24 V) sterujące siłownikami, wbudowane dwa niezależne przekaźniki pompy i kotła, program samosprawdzalny;
termostaty – dostępne w kilku wersjach – standardowe, z manualną regulacją temperatury w zakresie 5-35ºC, termostaty przeznaczone do miejsc użyteczności publicznej lub specjalnie do pokoi dziecięcych z blokadą nastawy temperatury; termostaty z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym z funkcją m.in. pomiaru temperatury podłogi, możliwością ograniczenia minimalnej i maksymalnej temperatury podłogi;
pilot – możliwość kontroli temperatury w 6 strefach, alarm sygnalizujący błędy w komunikacji, możliwość wpływu na temperaturę ogrzewania podłogowego, jak i grzejnikowego.Instalacja systemu
Jest bardzo prosta. Nie wymaga montażu
w ścianach żadnych dodatkowych przewodów nie wymaga też kucia czy innej tego typu dewastacji. Wystarczy tylko zamontować regulator w skrzynce rozdzielacza, podłączyć zasilanie 230 V i podpiąć kable łączące regulator z siłownikami. Następny krok to jedynie uruchomienie systemu.
Jak to działa
System uruchamia się aktywując termostaty ścienne, zainstalowane w poszczególnych pomieszczeniach. Komunikacja bezprzewodowa odbywa się dwukierunkowo – centrala odbiera sygnały nie tylko z termostatu, ale też monitoruje, przy pomocy specjalnego systemu sprawdzającego, jego działanie. W przypadku wątpliwości, czy komunikacja radiowa działa prawidłowo, wystarczy uruchomić funkcję testu połączenia, a regulator sam zawiadamia o ewentualnych nieprawidłowościach. Obecność przeszkód fizycznych, takich ja grube mury czy duże, metalowe elementy konstrukcyjne może zakłócać pracę systemu. Jest na to jednak sposób – system trzeba wyposażyć w specjalne wzmacniacze sygnału, które pozwalają na zwiększenie jego zasięgu nawet do 120 m.
katarzyna187
Mam kontroler LET, jestem bardzo zadowolona, czarny termostat ładnie prezentuje się na scianie:-).
Enerbau
W wodnym ogrzewaniu podłogowym, faktycznie najbardziej nowoczesnym elementem tego systemu jest termostat, szczególnie czarny .
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
katarzyna187
O gustach sie nie dyskutuje! Co z tego, że izolujecie skoro koszt eksploatacji tego systemu to jego największa wada Ogrzewanie elektryczne ma sens jedynie wówczas gdy ogrzewanie wodne nie jest możliwe.
Tomasz_Brzeczkowski
O gustach sie nie dyskutuje! Co z tego, że izolujecie skoro koszt eksploatacji tego systemu to jego największa wada Ogrzewanie elektryczne ma sens jedynie wówczas gdy ogrzewanie wodne nie jest możliwe.
Wada? Dla jednych wada, dla innych zaleta. Cały czas piszemy o ograniczonych możliwościach centralnego ( pośredniego) ogrzewania podłogowego. Faktycznie we współczesnych domach izolowanych ( zużycie do 30kWh/,2 rocznie) NIE MA MOŻLIWOŚCI MONTAŻU TAKIEGO OGRZEWANIA.
Jakie to ograniczenia i wady:
1) - nie da się zamontować takiego ogrzewania w domach mających maksymalne, przewidziane Polską Normą straty ciepła przez przegrody gdy dom ma odzysk ciepła z wentylacji
2) - wysoki koszt inwestycji automatycznie wpływa na "zabranie" kasy z izolacji
3) - z dwóch pierwszych punktów wynika wniosek, że skoro dom pod wodne ogrzewanie nie może być izolowany - to takie systemy sprzedają cynicy lub ludzie źle wyedukowani.
Enerbau
Co z tego, że izolujecie skoro koszt eksploatacji tego systemu to jego największa wada Ogrzewanie elektryczne ma sens jedynie wówczas gdy ogrzewanie wodne nie jest możliwe.
Gratuluję wiedzy! Proszę się najpierw zapoznać z kosztami eksploatacji w systemie grzewczym OPP, a później możemy porozmawiać http://www.enerbau.pl/index.php/produkt ... ie-energii
Możemy tez porównać koszty inwestycji w Pani i naszym systemie.
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
katarzyna187
Proponuję wrócić do pracy i zająć się poważnym marketingiem i reklamą! upsss!!!!!!!!!
Enerbau
Proponuję udać się do szkoły, tam zdobyć wiedzę na temat systemów grzewczych, a potem zabrać głos w merytorycznej dyskusji. Slogany o kosztach ogrzewania i bez poparcia faktami można głosić u rzeźnika, a nie na forum budowlanym. W czym jest ogrzewanie wodne lepsze od ogrzewania powierzchniowego na podczerwień. Prosimy o fakty, a nie informacje o termostacie na bateryjki w kolorze czarnym
EcoEnergyPower
Wg wielu opinii ogrzewanie wodne jaki stosujemy w większości domów,jest po prostu tańsze niż to na podczerwień i może stąd właśnie takie a nie inne opinie w tym temacie. Osobiście nie wiem co jest lepsze,ale z całą pewnością planując wykończenie naszego domu,warto uwzględnić ogrzewanie podłogowe,to teraz standard.
Enerbau
Wg wielu opinii ogrzewanie wodne jaki stosujemy w większości domów,jest po prostu tańsze niż to na podczerwień i może stąd właśnie takie a nie inne opinie w tym temacie. Osobiście nie wiem co jest lepsze,ale z całą pewnością planując wykończenie naszego domu,warto uwzględnić ogrzewanie podłogowe,to teraz standard.
Nie można pisać opinii bez znajomości tematu. Należy porównać istotne informacje:
1. koszty inwestycji,
2. koszty eksploatacji
dla identycznych domów.
Jeżeli tego nie zrobimy, to tylko gdybanie, brak profesjonalizmu a nawet dziecinada.
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
mateodoro
Faktycznie, coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie podłogowe. Ostatnio znajomi zakupili system TECEfloor. A od dzisiaj jest dodatkowa promocja, przy zakupie tego systemu otrzymuje się odzież roboczą.
http://www.tece.pl/pl/aktualno%C5%9Bci/ ... 7_633.html
Enerbau
A od dzisiaj jest dodatkowa promocja, przy zakupie tego systemu otrzymuje się odzież roboczą.
Bezcenne przy ogrzewaniu podłogowym. Znacznie podnosi jego wartość
Nie po to izolujemy, by robić centralne.