Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Firma Elektra działa na rynku elektrycznego ogrzewania podłogowego od 1985 roku.
W zależności od stopnia zaawansowania inwestycji oferuje wiele gotowych systemów ogrzewania podłog
owego.*

elektryczne ogrzewanie podłogowe w kuchnielektryczne ogrzewanie podłogowe w łazience

Przewody grzejne Elektra produkowane są od 1992 roku. Ich zastosowanie jest wszechstronne, gdyż obok ogrzewania mogą być również wykorzystywane jako system antyoblodzeniowy. Przewody grzejne produkowane są w wielu wariantach:

  • w zależności od mocy – 10, 15, 17, 20, 25 W/m,
  • w zależności od sposobu zasilana – jednostronnie (Elektra VCD) i dwustronnie zasilane (Elektra VC).

mocowanie przewodu grzejnego ELEKTRA VCD za pomocą taśmy montażowej ELEKTRA TMEprzewód grzejny ELEKTRA VCD

Przewody grzejne stosuje się do ogrzewania jako zasadniczy lub wspomagający system grzejny. Rozmieszcza się je bezpośrednio w warstwie wylewki betonowej, na której układany jest materiał wykończeniowy podłogi. Przewody mogą być stosowane pod różnymi materiałami, takimi jak: terakota, deska warstwowa, panele, parkiet, wykładzina dywanowa itp.przewód grzejny ELEKTRA UltraTec
Jeśli mamy już gotową wylewkę, nie musimy rezygnować z ogrzewania podłogowego. Możemy skorzystać z mat grzejnych – Elektra MD i MG oraz super cienkich przewodów Elektra DM lub nowych w ofercie firmy Elektra ultra cienkich przewodów UltraTec, montowanych w warstwie zaprawy klejowej lub wylewce samopoziomującej.
Maty Elektra dostępne są w czterech odmianach:

  • o mocy 100 i 160 W/m²,
  • zasilane jednostronnie (Elektra MD) lub dwustronnie (Elektra MG).

Mata składa się z cienkiego przewodu grzejnego, umieszczonego na siatce z włókna szklanego, połączonego z przewodem przewodami zasilającymi. W odróżnieniu od mat innych producentów inżynierowie Elektry zdecydowali, że przewód grzejny powinien być przyszyty do siatki. Taka konstrukcja zapobiega przypadkowemu przemieszczeniu się przewodów w macie, co w konsekwencji mogłoby doprowadzić do przegrzewania się urządzenia. Zrezygnowano również z warstwy kleju, czyli tak zwanych mat samoklejących. Po pierwsze dlatego, że podczas montażu najczęściej klej taki wiązałby się z pyłem z podłogi – mata już by się nie kleiła, a z drugiej strony zalecany sposób montowania mat to układanie ich siatką do góry. Chroni to przewody maty przed przypadkowym uszkodzeniem.
Pakiet sprzedażowy wyposażony jest dodatkowo w zestaw akcesoriów (rurki peszel do podłączenia zasilania i czujnika temperatury oraz puszkę instalacyjną do instalacji regulatora temperatury).
Maty Elektra mają szerokość 50 cm. Mogą być dopasowywane do kształtu podłogi w danym pomieszczeniu.
W przypadku bardzo skomplikowanych kształtów pomieszczeń zamiast mat możemy użyć przewodów Elektra DM/UltraTec do wylewek samopoziomujących. Mają one bardzo małą grubość
i podobnie jak maty grzejne, układane są bezpośrednio pod materiałem wykończeniowym podłogi
w warstwie kleju lub wylewce samopoziomującej.mata grzejna ELEKTRA WoodTec
Jeśli ktoś zamierza układać panele lub deskę warstwową i nie chce brudzić sobie rąk rozrabianiem zaprawy klejowej, może sięgnąć po nowość w ofercie Elektry – maty WoodTecTM.
Nowe maty Elektra WoodTec1TM i WoodTec2TM w prostej linii wywodzą się z tradycyjnych mat do ogrzewania podłogowego. Składają się z ultracienkiego przewodu grzejnego rozpiętego na siatce z włókna szklanego. Maty WoodTecTM są zdecydowanie cieńsze. Specjaliści zdecydowali się na wydzielenie zewnętrznego ekranu w postaci folii aluminiowej, do której przewód grzejny jest przymocowany wraz z siatką. Zabieg ten pozwolił nie tylko odchudzić matę, która ma grubość 1,5 mm, ale dzięki folii ciepło jest rozkładane na większej powierzchni i łatwiej przenika przez laminat i deskę warstwową. Decydując się na system Elektra WoodTecTM, możemy wybrać maty zasilane jednostronnie WoodTec2TM - łatwiejsze do ułożenia, jednak nieznacznie grubsze (ok. 2,8 mm grubości). W matach zasilanych dwustronnie obydwa końce przewodów „zimnych” muszą zostać podłączone do jednego punktu zasilającego. Maty WoodTecTM układamy folią skierowaną ku górze, na warstwie wyrównującej do paneli, bezpośrednio pod materiałem wykończeniowym. W razie potrzeby możemy matę dopasować do kształtu pomieszczenia. W zakresie mocy dostępne są warianty 60 (WoodTec1TM) i 70 W/m² (WoodTec2TM).

Oceń artykuł
3,82 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także