Firma Elektra działa na rynku elektrycznego ogrzewania podłogowego od 1985 roku.
W zależności od stopnia zaawansowania inwestycji oferuje wiele gotowych systemów ogrzewania podłogowego.*
Przewody grzejne Elektra produkowane są od 1992 roku. Ich zastosowanie jest wszechstronne, gdyż obok ogrzewania mogą być również wykorzystywane jako system antyoblodzeniowy. Przewody grzejne produkowane są w wielu wariantach:
- w zależności od mocy – 10, 15, 17, 20, 25 W/m,
- w zależności od sposobu zasilana – jednostronnie (Elektra VCD) i dwustronnie zasilane (Elektra VC).
Przewody grzejne stosuje się do ogrzewania jako zasadniczy lub wspomagający system grzejny. Rozmieszcza się je bezpośrednio w warstwie wylewki betonowej, na której układany jest materiał wykończeniowy podłogi. Przewody mogą być stosowane pod różnymi materiałami, takimi jak: terakota, deska warstwowa, panele, parkiet, wykładzina dywanowa itp.
Jeśli mamy już gotową wylewkę, nie musimy rezygnować z ogrzewania podłogowego. Możemy skorzystać z mat grzejnych – Elektra MD i MG oraz super cienkich przewodów Elektra DM lub nowych w ofercie firmy Elektra ultra cienkich przewodów UltraTec, montowanych w warstwie zaprawy klejowej lub wylewce samopoziomującej.
Maty Elektra dostępne są w czterech odmianach:
- o mocy 100 i 160 W/m²,
- zasilane jednostronnie (Elektra MD) lub dwustronnie (Elektra MG).
Mata składa się z cienkiego przewodu grzejnego, umieszczonego na siatce z włókna szklanego, połączonego z przewodem przewodami zasilającymi. W odróżnieniu od mat innych producentów inżynierowie Elektry zdecydowali, że przewód grzejny powinien być przyszyty do siatki. Taka konstrukcja zapobiega przypadkowemu przemieszczeniu się przewodów w macie, co w konsekwencji mogłoby doprowadzić do przegrzewania się urządzenia. Zrezygnowano również z warstwy kleju, czyli tak zwanych mat samoklejących. Po pierwsze dlatego, że podczas montażu najczęściej klej taki wiązałby się z pyłem z podłogi – mata już by się nie kleiła, a z drugiej strony zalecany sposób montowania mat to układanie ich siatką do góry. Chroni to przewody maty przed przypadkowym uszkodzeniem.
Pakiet sprzedażowy wyposażony jest dodatkowo w zestaw akcesoriów (rurki peszel do podłączenia zasilania i czujnika temperatury oraz puszkę instalacyjną do instalacji regulatora temperatury).
Maty Elektra mają szerokość 50 cm. Mogą być dopasowywane do kształtu podłogi w danym pomieszczeniu.
W przypadku bardzo skomplikowanych kształtów pomieszczeń zamiast mat możemy użyć przewodów Elektra DM/UltraTec do wylewek samopoziomujących. Mają one bardzo małą grubość
i podobnie jak maty grzejne, układane są bezpośrednio pod materiałem wykończeniowym podłogi
w warstwie kleju lub wylewce samopoziomującej.
Jeśli ktoś zamierza układać panele lub deskę warstwową i nie chce brudzić sobie rąk rozrabianiem zaprawy klejowej, może sięgnąć po nowość w ofercie Elektry – maty WoodTecTM.
Nowe maty Elektra WoodTec1TM i WoodTec2TM w prostej linii wywodzą się z tradycyjnych mat do ogrzewania podłogowego. Składają się z ultracienkiego przewodu grzejnego rozpiętego na siatce z włókna szklanego. Maty WoodTecTM są zdecydowanie cieńsze. Specjaliści zdecydowali się na wydzielenie zewnętrznego ekranu w postaci folii aluminiowej, do której przewód grzejny jest przymocowany wraz z siatką. Zabieg ten pozwolił nie tylko odchudzić matę, która ma grubość 1,5 mm, ale dzięki folii ciepło jest rozkładane na większej powierzchni i łatwiej przenika przez laminat i deskę warstwową. Decydując się na system Elektra WoodTecTM, możemy wybrać maty zasilane jednostronnie WoodTec2TM - łatwiejsze do ułożenia, jednak nieznacznie grubsze (ok. 2,8 mm grubości). W matach zasilanych dwustronnie obydwa końce przewodów „zimnych” muszą zostać podłączone do jednego punktu zasilającego. Maty WoodTecTM układamy folią skierowaną ku górze, na warstwie wyrównującej do paneli, bezpośrednio pod materiałem wykończeniowym. W razie potrzeby możemy matę dopasować do kształtu pomieszczenia. W zakresie mocy dostępne są warianty 60 (WoodTec1TM) i 70 W/m² (WoodTec2TM).
Kubek
Krótki film o układaniu mat grzejnych:
http://www.youtube.com/watch?v=WlSBnGF7wCc
a także o kablach grzejnych do odladzania dachów i rynien:
http://www.youtube.com/watch?v=ZInI5uBlcNM
Grzegorz34
Co prawda już wypowiadałem się o ogrzewaniu podłogowym,ale tutaj napiszę raz jeszcze. Ogrzewanie podłogowe w całym domu, jako dolne źródło ciepła kolektor pionowy pobierający ciepło z kilkudziesięciu metrów (30 ? 50) gdzie przez cały rok jest ok. +10 stopni C, licznik energii elektrycznej dwutaryfowy, pompa ciepła o tak dobranej mocy grzewczej by nie potrzebowała grzałek elektrycznych do wspomagania ogrzewania- to wszystko sprawia,ze koszty ogrzewania są o wiele niższe. U mnie przy powierzchni 300m2 to jakieś 2 tyś zł,wiec wynik bardzo dobry. Ważne jest to,aby cały system wykonany był przez jedną firmę. U mnie robił to Spednet i jestem bardzo zadowolony. Koszty mówią same za siebie.
Anielka
Ale drogo musi wychodzić elektryczne ogrzewanie podłogowe. Ja na ogrzewanie podłogowe zdecydowałam się dopiero wtedy, gdy założyłam kolektory słoneczne firmy makroterm. Obecnie korzystam ze zintegrowanego ogrzewania http://www.makroterm.pl/produkty/zinteg ... ogrzewanie. Dostałam na to dotacje i gdy tylko spłacę kredyt (a nie płacę za większość energii, więc sporo oszczędzam) będę korzystać z darmowej energii elektrycznej. Polecam takie rozwiązanie
GeoTherm
Lepszym rozwiązaniem niż elektryczne ogrzewanie podłogowe jest zastosowanie wodnego ogrzewania płaszczyznowego w postaci mat kapilarnych. Są wydajne, nie wymagają wysokiej temperatury ogrzewanej wody. Montuje się je na każdej płaszczyźnie w pomieszczeniu. W przypadku awarii np. podczas przebicia obwodu gwoździem przy podłogówce wysiada cały obwód i trzeba skuwać posadzkę, przy kapilarach wysiada jedynie jedna rurka kapilara (mała część całego układu), można zrobić naprawę punktową - przylutować, a reszta działa.
Katarzyna Kr
to są bardzo dobre rozwiązania, wiadomo wszystko idzie do przodu więc z czasem wszystko jest coraz to lepsze, nowocześniejsze.. warto zainwestować,a produkty do tego można znaleźć na Ja jestem bardzo zadowolona z ogrzewania podłogowego, zorientowałam się co, gdzie jak i za ile, znalazłam potrzebne materiały na http://www.kreocen.pl/kategoria/Ogrzewa ... 2_250.html , szeroki wybór
Enerbau
A może zamiast płytkiej reklamy byście coś na temat napisali.