Ogrzewanie domu

Wybór ogrzewania to jedna z najważniejszych decyzji, jakie musimy podjąć budując dom.

ogrzewanie domu Na rodzaj ogrzewania trzeba się zdecydować na etapie projektu domu, ze względu na różnego rodzaju wymagania projektowe i lokalowe. To niezmiernie ważna decyzja, zależy od niej bowiem nasz komfort cieplny, a także wysokość rachunków. Przy wyborze ogrzewania trzeba wziąć pod uwagę wielkość domu, rodzaj technologii, w jakiej będzie budowany, także sposób ocieplenia – grubość izolacji ścian, podłóg oraz dachu.

Ogrzewanie miejskie
To zdecydowanie najprostsza opcja. Chociaż elektrociepłownia kojarzy się głównie z ogrzewaniem mieszkań w blokach, to może także dostarczać ciepło do domów jednorodzinnych. Skorzystanie z usług elektrociepłowni oznacza wygodę, ponieważ nie wymaga doglądania urządzeń grzewczych, usuwania popiołu, itp. - Jeśli posiadamy zamontowany ciepłomierz to będziemy płacić za ciepło, które faktycznie zużyjemy. Dodatkowe zalety to dostępność przez cały rok i bezpieczeństwo instalacji. Takie rozwiązanie opłaca się, kiedy dom znajduje się blisko sieci ciepłowniczej, ponieważ w innym wypadku koszty inwestycyjne mogą być bardzo wysokie. Dlatego też zazwyczaj ten rodzaj ogrzewania wybierany jest przez mieszkańców miast, natomiast w budownictwie podmiejskim rzadko się go stosuje.

Ogrzewanie elektryczne 
Ogrzewanie elektryczne to rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie łatwą instalację, brak spalin, a także niewielką cenę urządzeń. Niestety też dla tych, którzy mogą pozwolić sobie na wysoki koszt eksploatacji. To także pomysł na uzupełnienie ogrzewania kominkowego, kotła na paliwa stałe lub system awaryjny. Koszty może rekompensować to, że ogrzewanie elektryczne najlepiej reaguje na zmienne zapotrzebowanie na ciepło oraz potrzeby użytkowników. Dzięki temu zyskujemy możliwość zbliżenia się do ideału jakim niewątpliwie jest takie używanie energii, aby nie zmarnowała się ani jedna kilowatogodzina. 

Ogrzewanie gazowe
W tym wypadku decydujemy się albo na gaz ziemny albo na gaz płynny. Można powiedzieć, że gaz ziemny ma same zalety. Oczywiście jeśli nie bierzemy pod uwagę ograniczonego dostępu do sieci, którą jest przesyłany do odbiorców, a także dość wysokiego kosztu przyłączenia się do niej. Wybudowanie przyłącza to czasem koszt nawet kilkunastu tysięcy złotych. Nie podlega jednak dyskusji, że pomimo problemów z dostępem, czy kosztami przyłącza, jest on zdecydowanie tańszy od oleju opałowego, gazu płynnego, a co najważniejsze uniwersalny. Można zasilać nim także kuchenki gazowe. Dodatkowym plusem tego rodzaju ogrzewania jest to, że podczas spalania gazu nie powstają sadza ani popiół. Do tego wspomnieć należy, że spaliny są dość czyste, a ilość emitowanego dwutlenku węgla niewielka. Należy wiedzieć, że kotły spalające gaz ziemny mają automatyczne sterowanie i są właściwie bezobsługowe. Nie wolno jedynie zapominać o konieczności corocznych przeglądów, które polegają głównie na oczyszczeniu jego podzespołów.
Gaz płynny używany jest w kotłach grzewczych, podobnych do tych, które przeznaczone są do spalania do gazu ziemnego. W przypadku tego rozwiązania spala się propan techniczny lub propan-butan. Są to gazy w ciekłej postaci, które należy przechowywać w zbiorniku. Propan techniczny może być umiejscowiony na działce lub w podziemiu, natomiast propan-butan koniecznie w pod ziemią. Warunkuje to wyższa temperatura parowania. W tym przypadku czeka nas budowa instalacji zbiornikowej i przyłącza, którym gaz popłynie do domu. I tu należy liczyć się ze sporymi kosztami, rzędu kilu tysięcy złotych. Utrudnieniem może być także konieczność napełniania zbiorników mniej więcej dwa razy do roku. Jednak dzięki temu możemy kontrolować wydatki. Za dostarczoną ilość gazu płacimy bowiem z góry.

Ogrzewanie kominkowe 
Kominek to element dekoracyjny w domu, gwarancja nastroju we wnętrzu, ale też źródło taniego ciepła. Jest on ważnym elementem systemu grzewczego w wielu istniejących, a także nowo budowanych domach. Przyglądając się cenom paliw, można stwierdzić, że dziś ogrzewanie drewnem jest prawie o połowę tańsze od ogrzewania gazem ziemnym. A ten jest dużo tańszy od oleju opałowego czy gazu płynnego. Tradycyjny kominek, czyli taki z otwartym paleniskiem, niestety nie jest najlepszym rozwiązaniem. Większość ciepła ulatuje bowiem przez komin. Jeśli kominek ma służyć ogrzaniu domu, musi być zamknięty szklanymi drzwiczkami z wkładem. Istnieją dwa rozwiązania, kiedy decydujemy się na ogrzewanie kominkowe (najczęściej jednak kominek nie jest jedynym źródłem ciepła). Do wyboru mamy system dystrybucji gorącego powietrza (DGP) oraz tzw. płaszcz wodny, który współpracuje z instalacją centralnego ogrzewania. Decydując się na drugie rozwiązanie, musimy wiedzieć, że jest zdecydowanie droższe. W zamian jednak otrzymujemy możliwość ogrzania nie tylko pomieszczeń, ale i wody. Kominek z płaszczem wodnym, to nie sam wkład, a skomplikowana instalacja, która wymaga wielu regulacji oraz zabezpieczeń. Może wykonać ją jedynie wykwalifikowany specjalista. Od tego jak zostanie wykonana, zależy nie tylko ciepło w domu, ale i nasze bezpieczeństwo.

Ogrzewanie pompą ciepła
Powinniśmy przede wszystkim wiedzieć, że pompa ciepła do ogrzania pomieszczeń zużywa ciepło pobrane z otoczenia. Z reguły z powietrza, wody, gruntu. Później przenosi je do instalacji grzewczej
i dystrybuuje po domu. To rodzaj energii, za którą nie trzeba płacić. Nie działa ona na żadne paliwo, nie wytwarza spalin. Wydawać by się mogło, że w tym przypadku mamy same plusy. Gdyby tak było, wszyscy przeszliby na ten rodzaj ogrzewania. A jednak tak nie jest. Spowodowane jest to niewątpliwie wciąż bardzo wysokim kosztem zakupu samego urządzenia, jak i prac instalacyjnych (np. odwiertów) oraz koniecznością użycia energii elektrycznej do transportu pobranej energii z otoczenia

Ogrzewanie kotłem na paliwa stałe
Decydując się na takie rozwiązanie musimy wybrać pomiędzy kilkoma rodzajami opału, dostępnymi na rynku.
Węgiel kamienny cechuje się wysoką wartością opałową, a do tego jest w naszym kraju łatwo dostępny. Wykorzystuje się więc go na szeroką skalę do celów grzewczych.
Drewno opałowe to rozwiązanie zdecydowanie bardziej „eko” niż węgiel, ale trudniejsze do pozyskania. Na jego wartość opałową wpływa sposób przechowywania. Poza tym ważny jest rodzaj drewna. Iglaste czy liściaste, wymagają zupełnie innych kotłów.
Biomasa – nazywa się nią pozostawione na powierzchni chwasty, pozostałości po żniwach, czy zielony nawóz. Występuje w postaci brykietów, peletów, a także pyłu drzewnego. Brykiety i pelety nie brudzą. Zostają spalone właściwie w całości. Z kolei powstały popiół można wykorzystać jako nawóz. Mają one zdecydowanie wyższą wartość opalową, niż drewno nieprzetworzone.
Słoma – niestety w naszym kraju zużywa się jej jedynie 60% z możliwej do spalenia. Reszta pozostaje na polach. Ma mniejszą wartość opałową niż węgiel.
Ekogroszek i miał to w tej chwili najpopularniejsza alternatywa dla ogrzewania gazowego. Ekogroszek to rozwiązanie droższe niż miał, ale nie więcej niż 5%. Jego atutem jest to, że jest czysty, a zatem jego składowanie (ekogroszek jest często pakowany w worki) oraz załadunek są zdecydowanie łatwiejsze niż w przypadku pylącego miału. 

Kolektory słoneczne
Kolektory słoneczne są wykorzystywane do wspierania systemów centralnego ogrzewania i systemów ogrzewania wody (rozwiązanie częściej stosowane). Opłacalność kolektorów słonecznych zależy od wielkości zużycia ciepłej wody i tego z jakich źródeł energii będziemy korzystać. Wydajność systemu uzależniona jest od ilości dni słonecznych w roku, a także ekspozycji paneli na promienie słoneczne. Producenci kolektorów zapewniają, że w miesiącach letnich solary są w stanie pokryć 100% zapotrzebowania na energię do podgrzania wody użytkowej, a 60% w skali całego roku.


Oceń artykuł
4,25 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Aneta Demianowicz

Zdjęcia: Redakcja

Polecamy Ci również

Zobacz także