Odżelazianie wody czyli zdrowa woda z kranie

Odżelazianie wody czyli zdrowa woda z kranie

Jakość wody ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie, dlatego powinniśmy zadbać o to, by była czysta. I wprawdzie zakłady wodociągowe zapewniają jej właściwe parametry, jednak w drodze do naszego kranu, woda pokonuje kilometry rur i ulega zanieczyszczeniu. A to już zagrożenie dla zdrowia.*

uzdatnianie wody w domu

W naszym kraju woda płynąca z kranu zawiera żelazo. W zależności od regionu Polski zawartość żelaza w wodzie jest większa lub mniejsza, ale jest to zjawisko na tyle powszechne, że żółte plamy na świeżo upranej bieliźnie, czy zacieki na armaturze dawno przestały kogokolwiek dziwić. Gdyby tylko na łazience kończyły się problemy z zażelazioną wodą, pewnie nie warto byłoby poświęcać temu tyle uwagi. Niestety woda o podwyższonej zawartości żelaza bardzo negatywnie oddziałuje również na nasze zdrowie.

Co wpływa na jakość wody

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia, nawet do 80% znanych chorób  jest spowodowanych przez złej jakości wodę. Oczywiście, najczęściej choroby te dotykają mieszkańców krajów Trzeciego Świata, gdzie niedobory wody pitnej na co dzień zabijają setki ludzi, jednak i my nie możemy czuć się w pełni bezpieczni.

skorodowane rury

Co z tego, że zakłady wodociągowe w miastach i gminach zapewniają nas o świetnej jakości wody, którą można pić prosto z kranu, kiedy aby dostać się do tego właśnie kranu, woda musi przemierzyć długie kilometry rurami – w większości starymi, żelaznymi, niezmodernizowanymi. Stan sieci wodociągowej w Polsce wciąż budzi wiele zastrzeżeń, co sprawia, że z kranu nie płynie czysta H2O, a jakiś skomplikowany w swoim składzie koktajl chemiczny, nie nadający się do bezpośredniego spożycia.

Żelazo w wodzie - wpływ na zdrowie

Zarówno widoczne gołym okiem ślady żelaza w postaci rdzy, jak i rozpuszczone w wodzie związki żelaza w formie molekularnej to wrogowie naszego zdrowia. Ktoś mógłby zapytać: jak to? Przecież od dzieciństwa wpajano nam, że żelazo jest niezbędne do prawidłowego wytwarzania hemoglobiny. Dlaczego więc w wodzie jest takie szkodliwe?
Otóż, żelazo żelazu nierówne. Niestety, ten niezbędny do życia pierwiastek chemiczny, jeśli pochodzi z wody wodociągowej, niesie wyłącznie nieuleczalne choroby i przedwczesne starzenie się.
Najgorsze jest to, że związku pomiędzy pogorszeniem się stanu zdrowia i zażelazioną wodą można nie zauważyć. Stopniowo włosy stają się coraz bardziej suche i łamliwe, skóra staje się szorstka i nieprzyjemna w dotyku, rozwarstwiają się paznokcie, uszkodzeniu ulega układ pokarmowy. W poszukiwaniu przyczyn tracimy cenny czas i pieniądze w gabinetach lekarskich. Z czasem dzieje się jednak coraz gorzej. Diagnozowane są ciężkie choroby krwi, duże obciążenie toksykologiczne, skutkujące uszkodzeniami organów wewnętrznych i głównych arterii organizmu.

domowe uzdatnianie wodyW wodzie przeznaczonej do spożycia nie powinno być więcej niż 0,2 mg żelaza na 1 litr wody. Faktycznie ta wielkość często jest przekraczana dziesięciokrotnie (a nawet więcej) – oczywiście nie dzieje się to w zakładach wodociągowych, gdzie woda poddawana jest filtracji i uzdatnianiu. Wiele jednak zależy od stanu instalacji wodociągowej. Rury korodują i „wzbogacają” wodę w żelazo, a my tę „nasyconą żelazem” wodę lekkomyślnie spożywamy, gotujemy na niej potrawy, kąpiemy w niej dzieci. Poza żelazem zdarza się, że w wodzie wykrywa się chrom, mangan, cynk, kobalt, czy nikiel. Nawet jeśli ich stężenie jest zupełnie nieznaczące, mają one niebezpieczną właściwość w postaci odkładania się w organizmie.

Czysta woda to zdrowa woda

Aby uchronić organizm przed „chorobami z rur”, lekarze zalecają stosowanie domowych filtrów do wody. Innowacyjne rozwiązania technologiczne stosowane np. przez Aquaphor zdają się idealnie spełniać te zadania ochronne. Wystarczy zamontować w kuchni kompaktowy stacjonarny system AQUAPHOR Kryształ z oddzielnym kranem, aby skutecznie uporać się z problemem żelaza w wodzie. Filtr zakłada się jeden raz, a następnie co parę miesięcy wystarczy wymienić wkład. Nie potrzeba do tego żadnych specjalnych narzędzi – system „click&turn” sprawia, że wystarczy wcisnąć guzik i lekko przesunąć wkład ręką. Z taką wymianą wkładu każdy poradzi sobie bez problemu sam.

filtr do wodyFiltry Kryształ oczyszczają wodę nie tylko szybko, usuwając z wody praktycznie wszystkie szkodliwe zanieczyszczenia, ale przede wszystkim - zachowują w wodzie to, co jest w niej najważniejsze i pożyteczne dla naszego zdrowia. Woda, oczyszczona za pomocą filtrów AQUAPHOR Kryształ, staje się optymalna dla organizmu człowieka – zachowuje ona odpowiedni poziom najważniejszych mikroelementów, takich jak wapń i magnez. Zastosowane przez AQUAPHOR unikalna technologia oraz najwyższej jakości materiały pozwalają znacznie bardziej efektywnie usuwać z wody rozpuszczone w niej żelazo, mikrocząsteczki rdzy oraz inne szkodliwe zanieczyszczenia, niż robią to inne filtry. Jest to możliwie dzięki zawartości włókna Aqualen – materiału filtrującego o absolutnie unikalnych właściwościach. Umożliwia on usuwanie z wody 100% metali ciężkich i zapewnia szybką filtrację oraz dogłębne oczyszczenie wody.

Warto więc zadbać o zdrowie poprzez inwestycję w czystą wodę. W dzisiejszych czasach, kiedy zanieczyszczenie środowiska sięga granic, filtry do wody to już nie wymysł, a zwykła konieczność.

* artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: AQUAPHOR

Polecamy Ci również

Zobacz także