Odkurzanie centralne – wygodne, skuteczne sprzątanie

0
Odkurzacz centralny
Odkurzacze centralne mają wiele zalet. Szczególnie wygodne i wszechstronne są odkurzacze z filtrem wodnym i funkcją sprzątania na mokro, które można podłączyć bezpośrednio do kanalizacji.

Przed laty ważny był jedynie efekt odkurzania. Nieważne, czym się odkurzało, ale ważne, że potem było lśniąco czysto. Teraz istotna jest także wygoda samego odkurzania. Komfort sprzątania zapewnić może na przykład odkurzacz centralny z filtrem wodnym i możliwością sprzątania na mokro. Wyjaśniamy zasady jego działania.

Tradycyjny odkurzacz przenośny czasem sprawia kłopot. I wcale nie chodzi o jego awaryjność, bo ona w większości nowoczesnych modeli tego rodzaju sprzętów jest niska. Rzecz dotyczy konieczności przenoszenia odkurzacza z jednego pomieszczenia do drugiego. Kabel odkurzacza również trzeba podłączać co rusz do innego kontaktu, bo raczej nie jest na tyle długi, aby odkurzyć całe mieszkanie czy dom za jednym zamachem. Poza tym standardowy odkurzacz wydmuchuje dopiero co zassane powietrze – i to razem z kurzem czy innym brudem - więc efekt odkurzania bywa marny. Owszem, odkurzacz posiada filtr, ale ten często nie jest w stanie wyłapać wszystkich zanieczyszczeń.

Sprzątanie w pionie i poziomie

Kto ma jednak odkurzacz centralny, takich problemów nie zna. Odkurzacz centralny to właściwie cały system odkurzania, który składa się z jednostki centralnej (będącej elementem podstawowym konstrukcji) oraz rur, które prowadzą do gniazd ssących zainstalowanych w ścianach. Tutaj, podobnie, jak przy odkurzaczu tradycyjnym, potrzebny jest wąż, ale jego końcówkę wpina się do najbliższego gniazda. W przypadku mieszkań wystarczy zwykle jedno gniazdo ssące do wszystkich powierzchni. Tak samo – w domach jednorodzinnych jednokondygnacyjnych. Gdy dom jest piętrowy, na każdej kondygnacji powinno być zamontowane gniazdo ssące. Zapewni nam to swobodę pracy. Można wyczyścić nie tylko podłogę, ale nawet lampę wiszącą czy obrazy zawieszone na ścianie.

Przeczytaj też: Dom inteligentny - trzy popularne mity na temat smart house

Szybkie odkurzanie

Mówi się, że dzięki odkurzaczowi centralnemu odkurzanie zajmuje nam połowę czasu mniej. To dlatego tego typu sprzęt jest coraz częściej stosowany nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również w mieszkaniach w blokach. Nie słychać też pracy odkurzacza, czyli swoistego dźwięku wciągania powietrza do rury. Cisza jest gwarantowana dzięki temu, że system centralnego odkurzania jest najczęściej montowany poza częścią mieszkalną domu, choćby w garażu czy piwnicy. Czyszczenie pojemnika daje kolejny plus, ponieważ nie trzeba go zwykle opróżniać częściej niż raz na pół roku, a nawet rok, zależnie od częstotliwości sprzątania. Zresztą, sama czynność to łatwizna: wystarczy odpiąć albo odgiąć specjalne zaczepy, żeby wyjąć worek.

Filtr wodny w odkurzaczu centralnym

Przy zakupie odkurzacza można wybrać model z filtrem wodnym. Powinien on wyłapać kurz, brud i drobnoustroje. Wybrani producenci odkurzaczy centralnych poszli o krok dalej i zamontowali jeszcze dodatkowy filtr. Ma on na celu przechwycenie zanieczyszczeń, które nie zostały wcześniej przefiltrowane w zbiorniku z wodą. Zazwyczaj jednak po każdym odkurzaniu należy wylać wodę z brudem i wyczyścić zbiornik, żeby nie tworzyły się warunki dogodne do rozwoju bakterii i pleśni. Są natomiast odkurzacze, które nie wymagają każdorazowo czyszczenia. Mają one automatyczny odpływ zanieczyszczeń do kanalizacji i przyłącze wody. Dzięki temu odkurzacz, po zakończonej pracy, sam eliminuje zanieczyszczenia, a także oczyszcza zbiornik pod strumieniem wody.

Dodatkowe funkcje odkurzacza centralnego

Szufelka z otworem odprowadzającym zanieczyszczenia oraz elektroniczny panel umożliwiający sterowanie urządzeniem to niektóre dodatkowe funkcje centralnego odkurzacza. Modele odkurzaczy z jeszcze wyższej półki pozwalają na sterowanie bezprzewodowe, czyli przy użyciu pilota. Odkurzanie na mokro stanowi następne udogodnienie.

Odkurzanie na mokro

W sprzedaży pojawiły się specjalne odkurzacze, które oprócz funkcji odkurzania na sucho, mogą też sprzątać na mokro. Takie rozwiązanie pomaga np. wyczyścić meble tapicerowane, kafelki ścienne, wykładzinę dywanową albo odetkać zapchany zlewozmywak. Odkurzacze umożliwiające sprzątanie na mokro mogą być opróżniane ręcznie albo są podłączane do kanalizacji. W drugiej opcji brud, kurz czy rozlany płyn są wsysane i spłukiwane bezpośrednio do kanalizacji.

Oceń artykuł
4,33 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Sławomir Bobbe

Polecamy Ci również

Zobacz także