Odkurzacze centralne – rozwiązanie komfortowe, choć wciąż niedoceniane

1
Odkurzacze centralne – rozwiązanie komfortowe, choć wciąż niedoceniane
Odkurzacz Aspilusa

Odkurzacze centralne w naszym kraju to produkty ciągle nieodkryte i niedoceniane. Tymczasem w wielu krajach zakup centralnego odkurzacza i wykonanie dla niego odpowiedniej instalacji planuje się już na etapie budowy domu. Nie znaczy to jednak, że całego systemu nie można stworzyć w domu już istniejącym. Wymaga to jednak nieco więcej prac, choć daleko im do kapitalnego remontu, czego niepotrzebnie obawiają się niektórzy inwestorzy.

Czym jest odkurzacz centralny?

Sercem systemu jest jednostka centralna, którą instaluje się zwykle w pomieszczeniach gospodarczych – kotłowniach, garażach czy piwnicach. Jednostki centralne mogą występować w jednej lub w dwóch częściach, te drugie – jako, że silnik znajduje się poza zbiornikiem – mogą gromadzić więcej odpadów. Z jednostki centralnej do ściany prowadzą rury, do których są dołączone przewody kończące się na każdej kondygnacji gniazdem. Do gniazd z kolei dołącza się węże, których długość może sięgać nawet 15 metrów. Jeśli gniazda usytuowane są w centralnych częściach każdej kondygnacji może okazać się, że wystarczy zaledwie jedno gniazdo, by zapewnić czystość w całym mieszkaniu.

Węże mogą być zwinięte na specjalnym, dedykowanym estetycznym stelażu (tzw. vroom). Jeszcze praktyczniejszym rozwiązaniem jest jednak system Hide-a-Hose, który umożliwia wysuwanie węża z instalacji i samoczynne jego chowanie dzięki jednostce centralnej, która zasysa wąż do środka.

– Hide-a-Hose to technologia umożliwiająca sprzątnięcie dużej powierzchni bez noszenia za sobą ciężkiego i mało wydajnego sprzętu. Sprawia to, że jego posiadacz zostaje uwolniony od dźwigania, co odciąża jego kręgosłup, a także w dużej mierze skraca czas sprzątania. Zaletą jest również długi wąż, który możemy ukryć w dyskretnym ściennym gniazdku – zapewnia to duży zasięg i możliwość dotarcia do najtrudniej dostępnych zakamarków – tłumaczą eksperci firmy Ecomax.

Czy warto instalować odkurzacz centralny?

Zakup centralnego odkurzacza i wykonanie instalacji do niego to wydatek przynajmniej kilku tysięcy złotych. Na pierwszy rzut oka wydaje się to sporo, patrząc na to, że przenośny odkurzacz z dobrej klasy filtrami kosztuje złotych kilkaset. Gdy jednak zestawi się wszystkie korzyści, przewagi odkurzacza centralnego nad przenośnym są coraz lepiej widoczne. Urządzenie takie w całościowych kosztach budowy domu stanowi promil wydatków. W zamian zyskuje się jednak naprawdę wiele. Tego typu instalacje docenią zwłaszcza alergicy – odkurzacz przenośny, nawet z najlepszymi filtrami, wzbija kurz i oddaje część zanieczyszczeń do powietrza w pomieszczeniu, w którym się odkurza. Odkurzacz centralny pozbawiony jest tej wady – urządzenie pracuje przecież w pomieszczeniu gospodarczym.

Niesie to ze sobą kolejną zaletę – praktycznie go nie słychać, czego nie można powiedzieć o odkurzaczach przenośnych. Sam zbiornik na kurz i odpadki jest na tyle duży, że można go opróżniać zaledwie kilka razy w roku. Odkurzacz centralny ma też znacznie więcej funkcjonalności – jeśli jego gniazdo znajduje się także w garażu, można bez trudu odkurzyć parkujące w nim auto. Po zamontowaniu odpowiedniej końcówki odkurzacz może też oczyścić na przykład kominek. W kuchni z kolei możliwa do zastosowania jest automatyczna szufelka – to nic innego jak podłączona na stałe do odkurzacza ssawka, która wbudowana jest w podłogę. Wystarczy zgarnąć na przykład okruszki z podłogi w to miejsce, nogą uruchomić ssawkę i pozbyć się kłopotu.

Jaki odkurzacz centralny wybrać?

W niewielkich domach odkurzacz centralny oprócz tego, że musi składać się z wysokiej klasy komponentów, które zapewnią bezawaryjne działanie na długie lata powinien cechować się łatwością montażu. Dobrze, jeśli posiada filtr z nanosrebra, co sprawia, że ten działa bardzo długo bez konieczności jego oczyszczania. Jeśli w domu są alergicy warto połączyć filtr z nanosrebra z tzw. workiem do higienicznego opróżniania. Worek po zapełnieniu po prostu się wyrzuca, użytkownik nie ma więc bezpośredniego kontaktu z kurzem. Taką charakterystykę ma chociażby odkurzacz centralny firmy Ecomax z serii IZZY.

Najbardziej wymagające osoby powinny zdecydować się na odkurzacz z nowoczesnym systemem filtracji V MAX. Jest on bardzo wydajny, wykorzystuje technologię pełnego cyklonu (to oznacza, że nie wymaga zastosowania tradycyjnego filtra do odkurzacza). Filtr został zastąpiony cylindrem ze stalowej siatki, by zabezpieczyć silnik ssący urządzenia i wykorzystać pełną moc turbiny. Dzięki temu odkurzacz jest bardzo wydajny i cichszy od innych tego typu urządzeń.

Osoby, które chcą zakupić odkurzacz centralny powinny dodatkowo zwrócić uwagę na lata gwarancji. Odbiorcy, którzy oczekują bezkompromisowej jakości i innowacyjności powinni sprawdzić, czy ich odkurzacz posiada zabezpieczenie przed przeciążeniami i skokami napięcia oraz regulację mocy ssącej. Przedstawicielem takiej generacji urządzeń jest chociażby seria PRO firmy Ecomax.

Użytkownicy zainteresowani możliwe bezobsługowym działaniem odkurzacza powinni zainteresować się urządzeniami, których… nie trzeba w ogóle opróżniać. Niektóre modele odkurzaczy centralnych umożliwiają bowiem usuwanie zanieczyszczeń wprost do odpływu kanalizacyjnego. Tak jest chociażby z serią urządzeń Aqua Matic firmy Ecomax.

Odkurzacze centralne – rozwiązanie komfortowe, choć wciąż niedoceniane - zdjęcie 6

Ecomax to jedna z tych firm, której zawdzięczamy upowszechnienie się odkurzaczy centralnych w naszym kraju. Współpraca z najlepszymi producentami tych urządzeń w Unii Europejskiej i USA pozwoliła spółce na dystrybucję takich produktów w Polsce, które najlepiej trafiają w gusta i potrzeby polskich odbiorców. Dzięki temu otrzymują oni wysokiej klasy urządzenia, które nie zawierają niepotrzebnych funkcji, za które trzeba przepłacać.

– Współpraca z nami gwarantuje nie tylko spersonalizowaną pomoc techniczną, ale również produkty najwyższej jakości, szybką realizację zamówienia wraz z profesjonalnym doradztwem odnośnie montażu (również w zakresie systemu Hide-a-hose) i eksploatacji oraz fachowy serwis gwarancyjny i pogwarancyjny – zapewniają przedstawiciele firmy Ecomax.

Odkurzacze centralne – rozwiązanie komfortowe, choć wciąż niedoceniane - zdjęcie 7

Oceń artykuł
5,00 / 14 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Źródło: Ecomax

Polecamy Ci również

Zobacz także