Nowości Terma Technologie

Nowe udogodnienia w montażu oraz niespotykane do tej pory funkcje, to cechy grzałki elektrycznej KTX 4, montowanej w grzejniku podłączanym do sieci centralnego ogrzewania.

grzałka do grzejnika

Powszechnie znane są atuty montażu grzałki w grzejniku. Podstawowe jej zastosowanie sprowadza się do dogrzewania pojedynczych pomieszczeń (najczęściej łazienki) poza okresem grzewczym, np. aby dogrzać pomieszczenie w czasie kąpieli dziecka oraz jako suszarka.

Do niedawna podłączenie grzałki do grzejnika w sieci centralnego ogrzewania było dość uciążliwe. Mimo korzyści z możliwości korzystania z grzejnika poza sezonem grzewczym niewiele osób decydowało się na jej instalację. Wiązało się to z zaawansowanymi i kosztownymi pracami dodatkowymi, jak konieczność przeróbek samej instalacji, zastosowanie trudnych do zdobycia na polskim rynku specjalnych zaworów, a także w najbardziej popularnych i dostępnych wariantach podłączenia grzałki za pomocą trójnika – niezadowalająca estetyka podłączenia.

Terma Technologie ma rozwiązania, dzięki którym unika się powyższych problemów. Firma ma w swojej ofercie m.in. zawór zintegrowany – odcinający. Umożliwia on podłączenie grzałki do grzejnika bez konieczności zmiany instalacji c.o. Montaż grzałki przez zawór odcinający zintegrowany wykonujemy „na powrocie” wody instalacyjnej z grzejnika (rys 1). Do kolektora grzejnika wkręcamy zawór zintegrowany-odcinający. Od dołu podłączamy grzałkę, natomiast do drugiego króćca grzejnika podłączamy zawór termostatyczny.

Możliwe jest podłączenie grzałki bezpośrednio do grzejnika. Stosujemy wówczas zawór z rurką zanurzeniową (rys.2), który umożliwia obsługę zasilania i powrotu czynnika grzewczego poprzez jeden otwór w grzejniku lub popularny zawór 50 mm w osi (rys. 3). Kupując nowy, czy też wymieniając stary grzejnik nie musimy również od razu instalować grzałki - wystarczy mieć to na uwadze i dobrze zaplanować podłączenie grzejnika do instalacji, a planowany otwór na grzałkę zaślepić korkiem ½’ lub elementem grzejnym z systemu Terma-SPLIT.

montaż grzałki grzejnikowej

grzejnik z grzałkąNowy model grzałki KTX 4 daje dużo możliwości, które. Wbudowana funkcja suszenia pozwala na ustawienie czasu grzania od 1 do 4 godzin. Co więcej, możemy ustawić temperaturę grzania w 5-stopniowym zakresie od 30 do 60°C. Dzięki tej funkcji użytkownik sam decyduje jak długo i z jaką mocą mają być suszone zawieszone rzeczy. Grzałka ma ponadto wbudowany licznik czasu pracy, dzięki czemu możemy w bardzo łatwy sposób obliczyć rzeczywisty koszt poboru energii. Jak się okaże poniżej jest on znikomy.

Grzałka KTX 4 może funkcjonować samodzielnie lub, i tu uwaga, z zewnętrznym programatorem IR. Zewnętrzny programator IR to osobne urządzenie, które łączy się ze sterownikiem za pomocą podczerwieni. Może być on umieszczony w dowolnym miejscu w łazience (niezależne źródło zasilania – baterie), obsługując wszystkie funkcje grzałki. Dzięki programatorowi IR zwiększa się funkcjonalność grzałki. Programator ma wbudowany czujnik temperatury. Dzięki niemu możemy nastawić i utrzymywać stałą temperaturę w pomieszczeniu. Dodatkowa funkcja zaawansowanego timera umożliwia pełną kontrolę i wielostrefowe zarządzanie czasem i temperaturą. Programator posiada także automatyczną funkcję ekonomicznej i komfortowej temperatury grzania, pomiędzy którymi w bardzo łatwy sposób można się przełączać.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Terma Technologie

Polecamy Ci również

Zobacz także