Nietypowy montaż kolektorów słoneczych

Nietypowy montaż kolektorów słoneczych

Najczęściej rozpatrywane są przypadki montażu kolektorów płaskich lub próżniowych, połączonych w baterie skierowane na południe, a więc w tą najbardziej optymalną stronę świata. Co zrobić jednak, kiedy budynek nie jest tak idealnie położony, a miejsca na działce jest niewiele - montaż wolno stojących kolektorów odpada.

kolektory słoneczne na dachuSpróbujmy rozpatrzyć przypadek kiedy kalenica dachu biegnie wzdłuż kierunku północ-południe, a spadki skierowane są odpowiednio na stronę wschodnią i zachodnią. Taka sytuacja zdarza się dość często. Zakładając klasyczny przypadek 4-osobowej rodziny o typowym zużyciu wody, istnieją dwa rozwiązania.
Pierwsze to montaż kolektora próżniowego (pochylenie od 30º do 70º) o powierzchni 3 m² na jednym ze spadków - zalecany jest tutaj kierunek wschodni.
Drugi przypadek to montaż dwóch kolektorów płaskich (o powierzchni 2,3 m² każdy) w taki sposób, że jedna płyta skierowana jest na stronę wschodnią, druga zaś na stronę zachodnią.

Obie instalacje wydają się łatwe do zrealizowania - pierwsza zapewne nie sprawi większości instalatorom problemów, a dodatkowa optymalizacja pracy polegać będzie jedynie na przekręceniu rur próżniowych w kierunku południowym. A co z drugim przypadkiem? Jak wiemy, z kolektora skierowanego na stronę wschodnią lub zachodnią jesteśmy w stanie uzyskać 80% energii w porównaniu do kierunku południowego (rys.). To całkiem sporo, ale należy wziąć pod uwagę fakt, iż ta ilość energii padając na każdą ze stron zmienia się wraz z upływem czasu. Rano strona wschodnia jest mocniej nasłoneczniona, a po południu z kolei strona zachodnia.

uzysk energii na poszczególnych elewacjachustawienie kolektora a efektywność

Proste regulatory solarne działają w oparciu o zasadę różnicy temperatur kolektora i zasobnika. Innymi słowy, jeżeli ciecz w kolektorze ma temperaturę wyższą niż ta w zasobniku, uruchamiana jest pompa solarna. Nasuwa się więc pierwsze pytanie - gdzie umieścić czujnik solarny? W kolektorze po stronie wschodniej czy po stronie zachodniej? Pomiar oczywiście należy wykonywać w obu płytach jednocześnie, a regulator solarny będzie decydował, czy można rozpocząć odbiór ciepła z danego kolektora czy też nie. Z takim zadaniem poradzi sobie jedynie zaawansowany technicznie regulator, z możliwością podpięcia do 12 czujników Pt500. I na koniec coś bardzo istotnego - nie możemy przetłaczać płynu solarnego jednocześnie przez kolektor „ciepły”- pracujący i ten „zimny”, który dopiero czeka na pojawienie się promyków słońca. Narażamy się w ten sposób na niepotrzebną stratę energii, oddając ciepło do niepracującego kolektora, dodatkowo powodując jego całkowite zaparowanie - poprzez absorber oddajemy ciepło do powietrza, które nagrzane skrapla się na ściankach zimnego szkła solarnego kolektora. Ten szczególny przypadek wymaga zastosowania układu dwóch pomp solarnych sterowanych przez regulator (rys.). 
 
schemat instalacji solarnej - dwie pompy sterowane regulatorem solarnymSpecyfika pracy instalacji solarnej wymaga przeanalizowania wielu czynników - wykonana w sposób nieprzemyślany może przynieść nam tylko kłopoty. Ta dobrze przemyślana da największe korzyści - inwestorom bezproblemową pracę instalacji i wymierne oszczędności, a instalatorom kolejne zlecenia na montaż instalacji z kolektorami.

Oceń artykuł
4,67 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Dawid Pantera

Źródło: Viessmann

Polecamy Ci również

Zobacz także