Monitoring domu i ogrodu

Do montażu sytemu monitorującego nasze domostwa oraz ich najbliższe otoczenie skłania nas przede wszystkim potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa. Do wyboru mamy kilka rozwiązań.

CCTV w domu?

Telewizja przemysłowa (CCTV) nie jest w naszym kraju żadną nowością. Od lat monitoruje się w ten sposób zakłady produkcyjne, fabryki, czy obiekty użyteczności publicznej. Jest to system przekazywania obrazu, niekiedy również dźwięku w zamkniętym obwodzie odbiorczym. Oznacza to tyle, że na ekranie jednego telewizora możemy mieć w tym samym momencie wgląd w pomieszczenia lub miejsca, w których zainstalowano kamery. Przekazywany obraz można również oczywiście nagrywać, a następnie odtwarzać w zupełnie dowolnym momencie. Sama terminologia telewizji przemysłowej została niedawno uznana za przestarzałą, co spowodowało, że postanowiono zastąpić nazwę tego sytemu, terminem monitoring. Monitoring stosowany w domach różni się od tego wykorzystywanego jako przemysłowy przede wszystkim tym, że jest bardziej dyskretny. Kamery oraz cała instalacja nie mogą bowiem psuć architektury budynku. Oprócz tego, nadrzędne kryterium zastosowania sytemu jest wciąż takie samo i sprowadza się do poprawienia skuteczności ochrony obiektu i jego otoczenia. Aby skuteczność ta mogła być rzeczywista – użytkownik powinien klarownie określić swoje wymagania i potrzeby oraz doprecyzować obawy o bezpieczeństwo.

Jaki rodzaj monitoringu do domu?

Rozróżnia się dwa rodzaje monitoringu. Jest to monitoring megapikselowy (IP) oraz monitoring analogowy. O zastosowaniu konkretnego trzeba zdecydować nieco wcześniej, ponieważ decyzja ta wiąże się z doborem wszystkich elementów instalacji. W przypadku posesji o stosunkowo niewielkim obszarze, gdzie monitorowane mają być wejścia, teren wokół ogrodzenia i obszar ogrodu, z technicznego punktu widzenia możliwe jest zastosowanie tak monitoringu IP, jak i kamer analogowych. Monitoring IP, choć zapewnia wyższą rozdzielczość, to jest też dużo droższy. Natomiast monitoring analogowy kosztuje mniej, ale nie zawsze daje oczekiwaną jakość obrazu. Ostateczny wybór zawsze zależy w tym przypadku od indywidualnych potrzeb odbiorcy.

Monitoring analogowy

Decydując się na monitoring analogowy, trzeba zdawać sobie sprawę, że jakość obrazu nie będzie najwyższa. Przy takiej jakości nagrań bardzo ważne jest poprawne rozlokowanie kamer. Aby system był skuteczny, już na wstępie należy rozważyć trzy podstawowe kryteria. Są to kwestie dotyczące:

  • miejsc, które mają być monitorowane (tył domu, ogród, wejście, podjazd, przód domu, itp.);
  • elementów, które mają być widoczne na obrazie (sylwetki ludzkie, same twarze, samochody, same tablice rejestracyjne, itp.);
  • ilości zapisanego monitoringiem czasu ( jedna noc, jedna doba, dwie doby, itp.).

Na podstawie kryteriów przedstawionych powyżej możliwe jest określenie ilości kamer, które mają monitorować dany obiekt. W zależności od ich liczby dobiera się następnie rejestrator. Dla instalacji monitoringu domowego zwykle używa się rejestratorów czterokanałowych lub ośmiokanałowych. Oprócz liczby kanałów, rejestratory różnią się też od siebie funkcjami, a wraz z nią także i ceną. Podczas wyboru konkretnego modelu warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów. Należą do nich przede wszystkim: rozdzielczość nagrywania, prędkość nagrywania i kompresja. Istotne są również funkcje dodatkowe, w które wyposaża się (lub nie wyposaża) rejestratory monitoringu. Rejestrator może mieć: wejścia i wyjścia alarmowe, funkcję analizy obrazu, możliwości podglądu przez sieć oraz dostępność aplikacji na telefony komórkowe.

W przypadku monitorowania prywatnych posesji mieszkalnych, bardzo wygodne i praktyczne jest skonstruowanie instalacji monitoringu w taki sposób, by podgląd z niego widoczny był na ekranach domowych telewizorów. Wówczas domownicy oglądając telewizję, mogą jednocześnie nadzorować zdarzenia występujące w pobliżu ich domu lub szybko podejrzeć, kto aktualnie stoi przy furtce ogrodzenia. Elastyczność wykonanych w ten sposób instalacji zdecydowanie zwiększają dodatkowe funkcje telewizorów, np. funkcja PIP.

Monitoring IP

Jest to stosunkowo nowa technologia. Obraz pochodzący z kamer IP, to skompresowany, cyfrowy strumień danych. W tym systemie monitoringu każda kamera musi być podłączona do sieci LAN oraz posiadać swój adres IP. Kryteria doboru kamer są podobne, co w przypadku instalacji monitoringu analogowego. Jednak w tym przypadku można niekiedy ograniczyć ich ilość. Jest to możliwe w związku z dużo większą rozdzielczością obrazu. Obraz pochodzący z kamer IP można rejestrować na dwojaki sposób. W tym celu wykorzystuje się:

  • oprogramowanie na PC (potrzebny jest komputer PC o odpowiedniej wydajności i systemie operacyjnym, alternatywnie dla systemów Windows stosuje się oprogramowanie NVR, które producenci kamer dostarczają bezpłatnie w wersji umożliwiającej realizację podstawowych funkcji monitoringu);
  • sprzętowy rejestrator cyfrowy (profesjonalne wolnostojące urządzenie z systemem operacyjnym, umożliwiającym przeglądanie zapisów monitoringu IP)

Warto zaznaczyć, że rejestratory cyfrowe dają użytkownikom szereg możliwości wynikających z posiadania monitoringu. Są jednak dość drogie. Dlatego też do monitoringów domowych wykorzystuje się najczęściej urządzenia ekonomiczne, które łączą w sobie niezawodność i praktyczność obsługi. Pomimo tego, że rejestratory cyfrowe działają cicho, to i tak powinno umiejscawiać się je w taki sposób, by ich praca nie stanowiła dyskomfortu dla mieszkańców domu. Najlepszym miejscem na powyższe jest pomieszczenie gospodarcze.

Monitorowanie domu – warto, czy nie warto?

Decydując się na instalację monitoringu prywatnej posesji należy przede wszystkim uwzględnić indywidualne potrzeby i preferencje. Kamery mogą skutecznie odstraszać potencjalnych złodziei, oszustów, domokrążców, wandali i innych intruzów, których działanie uchodzi za ogólnie niepożądane. Inną kwestią jest, że przy posiadaniu nagrań z monitoringu dużo łatwiej jest dochodzić swoich praw na policji, czy przed sądem. Jednak profesjonalna instalacja monitorująca dom i ogród to niemały wydatek finansowy. Dlatego też wiele osób decyduje się na kupno podzespołów przeznaczonych do samodzielnego montażu i próbuje system monitorujący stworzyć samodzielnie. Efekty podejmowanych prób zależą głównie od dysponowania określonym zakresem wiedzy technicznej.

Oprócz autentycznych monitoringów, na rynku dostępne są też dość udane atrapy kamer. Urządzenia te nie kosztują wiele, a w niektórych sytuacjach są w stanie się sprawdzić. Do złudzenia przypominają swoim wyglądem elementy prawdziwego sytemu monitorującego, dzięki czemu wielu grabieżców rezygnuje z zaplanowanego uprzednio łupu i odchodzi od obserwowanych domostw z niczym.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Agnieszka Jaros

Zdjęcia: frontlineinstallations.com, kelidasolutions.co.uk, rosetechllc.com, doddingtonaerials.co.uk

Polecamy Ci również

Zobacz także