Minibasen spa

”Woda i powietrze są tajemnicami natury” – oto słowa Paracelsusa, lekarza i przyrodnika zwanego ojcem medycyny nowożytnej. Te dwa żywioły są nieodłącznymi elementami życia. Zalety hydroterapii znane są od wieków. Teraz można je poczuć na własnej skórze. Proponujemy montaż minibasenu spa.

minibasen spaNa rynku występują minibaseny różnych typów. Podstawowe to: minibaseny przeznaczone do zabudowy oraz wolno stojące. Parametry urządzeń wolno stojących są bardzo wysokie, lecz przed podjęciem ostatecznej decyzji warto porównać zalety i wady poszczególnych rozwiązań. Poniżej przedstawiona zostanie ogólna charakterystyka najczęściej spotykanych minibasenów spa.

Minibaseny spa do zabudowy

Urządzenie z rynną przelewową – stosowane najczęściej w obiegach publicznych, z których korzysta duża liczba osób. Najbardziej widoczna cecha to lustro wody równe z brzegiem. Obieg wody jest następujący: woda przelewa się obrzeżem, spada do rynny, skąd trafia do specjalnego zbiornika, tzw. przelewowego, z którego jest zasysana przez pompę i wtłaczana do dużego filtra piaskowego, następnie ma miejsce proces jej dezynfekcji (w większości sterowany przez komputer). Oczyszczona fizycznie i chemicznie woda zostaje podgrzana i wtłoczona z powrotem do minibasenu. Odpowiednie czujniki dbają o to, by niezależnie od liczby osób korzystających, poziom wody był stały. W przypadku takich urządzeń niezbędne jest odpowiednie zaprojektowanie pomieszczenia, zarówno pod sam minibasen, jak i maszynownię, którą musi pomieścić, filtr, pompy, zbiornik przelewowy czy stację dozowania chemii. W celu optymalnej pracy całego urządzenia wskazane jest, by pomieszczenie maszynowni było wyposażone nie tylko w kratkę ściekową, ale także wentylację nawiewno-wywiewną oraz, w miarę możliwości, było położone poniżej samego minibasenu i możliwie blisko. Jego wielkość nie powinna być mniejsza niż ok. 6 m².

Zalety: Istotną zaletą tych urządzeń jest bardzo rozbudowany system oczyszczania wody – rynna, duży filtr piaskowy i komputer dozujący. Do obiektu publicznego, gdzie przewijają się setki osób w ciągu dnia, najlepszym rozwiązaniem jest minibasen z rynną przelewową. Uproszczona konstrukcja niecki i hydromasażu przy rozbudowanym systemie uzdatniania wody celowo sprawia, że urządzenia te są odporne na nieprzewidziane sytuacje, a woda w nich jest pod stałą kontrolą.

Minibaseny spa wolno stojące
minibasen wolnostojącyW tym przypadku wszystko, co niezbędne do prawidłowego funkcjonowania urządzenia, znajduje się w obrębie obudowy. Już na pierwszy rzut oka widać, że poziom wody jest kilka lub kilkanaście centymetrów poniżej brzegu i podnosi się w miarę zwiększania się liczby kąpiących. Oczywiście wymiary są tak zaprojektowane, by nie było ryzyka przelania się wody obrzeżem. Woda zwykle jest zasysana przez dość duży otwór w górze (tzw. skimmer) i kierowana na filtr kartuszowy.Niektóre modele mają osobne pompy wymuszające obieg, w innych ma to miejsce w trakcie pracy pomp hydromasażu. Po filtrze woda jest kierowana do grzałki, czasem jeszcze do ozonatora, który wspomaga proces dezynfekcji, a następnie z powrotem do minibasenu. Zaletami tego typu urządzeń są również dobrze wyprofilowane miejsca (nierzadko także leżące), wyrafinowane systemy hydroterapii i możliwość pracy w niemal dowolnym miejscu. Istotne jest to, że minibaseny wolno stojące mogą pracować na zewnątrz budynków przez cały rok – zapewniają to kompaktowe kształty, grzałki oraz odpowiednia izolacja i przykrycie, które do minimum ogranicza straty ciepła. W USA zewnętrzną lokalizację wybiera ponad 90% użytkowników, a w Europie to opcja od kilku lat staje się najczęściej stosowanym rozwiązaniem. W urządzeniach tego typu nie stosuje się komputerów do kontroli jakości wody, ani filtrów piaskowych. Sporadycznie są one montowane na życzenie, w celu ograniczenia czasu pielęgnacji wody – poza obrębem samego urządzenia.

minibasen spa na tarasieZalety: Wyrafinowane systemy hydromasażu, różnorodność dysz i ukształtowanie siedzeń pozwalają na korzystanie z pełnych cykli hydromasażu, precyzyjnie dopasowanego do potrzeb korzystających. Uproszczony obieg filtracyjny bez kłopotu zapewni nam bardzo czystą wodę przy niewielkiej trosce z naszej strony – przy małej liczbie kąpiących się. Kompaktowa budowa sprawia, że nie jest potrzebna specjalna infrastruktura – dodatkowe pomieszczenia, doprowadzenia wody itp. Dodatkowo możliwa jest zewnętrzna lokalizacja - np. w ogrodzie, także zimą.

Uwaga:
Zalety tych urządzeń wymagają większej troski o urządzenie – są one delikatniejsze z natury. Dodatkowo przy większej liczbie korzystających, by zbliżyć możliwości urządzenia do urządzeń przelewowych, należałoby dodać filtr piaskowy (taki jak w przypadku minibasenów z rynną). W takim wypadku mamy konstrukcję pośrednią.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także